Austria's Christoph Baumgartner, left, scores during an international friendly soccer match between Austria and Serbia at the Ernst Happel Stadion in Vienna, Austria, Tuesday, June 4, 2024. (AP Photo/Matthias Schrader)
Kristof Baumgartner (Foto: Beta/AP Photo/Matthias Schrader)

Poraz koji ne boli, ali opominje: Piksi ima gomilu problema i sve manje vremena (VIDEO)

Fudbaleri Srbije poraženi su od Austrije sa 2:1 na čuvenom “Prateru” u Beču, u prvoj pripremnoj utakmici uoči Evropskog prvenstva u Nemačkoj. Opet su se ispoljili problemi u igri koje selektor Piksi Stojković pod hitno mora da otkloni kako u Nemačkoj ne bismo doživeli totalni brodolom.

Samo što je lopta pošla sa centra Austrijanci su tražili penal jer je Spajić startovao nad Baumgartneru, ali najstrože kazne nije bilo. Ova situacija već na samom startu kao da je uplašila naše reprezentativce, koji u prvih desetak minuta gotovo da nisu mogli da dođu do lopte.

Patrik Vimer je sjajno pobegao Veljkoviću i Gudelju u desetom minutu i matirao Vanju Milinković Savića, a samo tri minuta kasnije i Kristof Baumgartner je na pas Griliča lako povisio na 2:0. Taj gol pokazao je svu slabost naše poslednje linije koja pod hitno mora da se popravi da ne bismo potonuli u Nemačkoj.

Srbija je posle dva primljena gola konačno zapretila, kada je kapiten Dušan Tadić imao kolosalnu šansu, ali je šutirao očajno pored gola sa nekih desetak metara.

Posle veoma slabih pola sata, Srbija je konačno uspela da prenese težište igre na protivničku polovinu, a to joj se isplatilo u 34. minutu kada je Tadić centirao sa leve strane, Spajić šutirao glavom i pogodio stativu, da bi Strahinja Pavlović natrčao na odbijenu loptu i smestio je u mrežu.

Uvidevši da sa četvoricom nema šta da traži u poslednjoj liniji, Piksi je digao ruke od sistema koji uigravao u poslednje vreme i vratio se na nekih 5-3-2. Lutamo, tražimo rešenje, ali ga nema na vidiku, porazi se ređaju čim igramo protiv tima koji nešto zna. Austrija je igrala u kombinovanom sastavu, ali je i tako pravila dosta problema našem timu.

Promena sistema na pauzi je učinila da naš tim izgleda “pristojno” u drugom poluvremenu, i uz borbenost stvarno sjajnog Strahinje Pavlovića izbegne da primi još neki gol, ali nismo ništa konkretno napravili u napadu. Poneki pokušaj, bez veće opasnosti po gol rivala, a ni izmene koje je Stojković uveo u igru nisu donele nikakav pomak. Jeste da je prijateljski meč, ali novi poraz, i to treći na poslednjih pet utakmica, nikako nije dobar za građenje nekog samopouzdanja.

Poslednju proveru uoči Evropskog prvenstva Srbija ima protiv Švedske u Stokholmu 8. juna, dok je premijerni nastup u Nemačkoj zakazan za 16. jun u Gelzenkirhenu protiv Engleske.