Leipzig's Lois Openda, centre, tries to dribble past Real Madrid's Aurelien Tchouameni, left, and Real Madrid's Toni Kroos during the Champions League round of 16 second leg soccer match between Real Madrid and RB Leipzig at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Spain, Wednesday, March 6, 2024. (AP Photo/Manu Fernandez)

Prečka spasila Real u nadoknadi: Alvarez “polomio” šake golmanu za istoriju i neviđena hrabrost trenera Kopenhagena

Real Madrid i Mančester siti su dva nova učesnika četvrtfinala Lige šampiona. Branioci trofeja su na svom “Etihadu” lako rutinirali i u revanšu Kopenhagen 3:1, dok je “kraljevski klub” odbranio pobedu 1:0 iz prvog meča protiv Lajpciga. U Madridu je završeno 1:1.

Nije se ni očekivalo da autsajderi iz danske mogu da naprave neko iznenađenje protiv najboljeg tima Evrope. Izgubili su pre 2 nedelje na svom terenu 3:1, a isti taj rezultat je bio i posle prvih 45 minuta u Engleskoj.

3 tinejdžera u startnoj postavi Kopenhagena

Moramo na početku pre svega odati veliko poštovanje treneru Kopenhagena Jakobu Nestrupu. Povukao je potez koji bi retko ko smeo i kakav nije viđen u nokaut fazi Lige šampiona od 1996. godine. U startnu postavu je ubacio 3 tinejdžera (Viktor Fronhold, Ori Oskarson i Vilijam Klem), prethodno je takvih startnih 11 izveo Ajaks protiv Dortmunda pre 28 godina.

Očekivano, nije to moglo da se previše isplati trenutno, ali u budućnosti itekako. Tresla se mreža gostiju već u 5. minutu. Prelep je to bio gol Akanđija koji je uhvatio volej iz kornera koji je izveo Alvarez i zakucao loptu u rašlje.

Četiri minuta kasnije očajna reakcija golmana Kopenhagena posle šuta iz daljine Alvareza. Bukvalno kroz ruke mu je prošla lopta i ušla u gol i bilo je već 2:0. Argentinac je ovim golom ispisao istoriju Lige šampiona. Postao je najmlađi igrač koji je u prvih 10 minuta meča nokaut faze zabeležio asistenciju i gol.

Ipak, na isteku pola sata igre i Kopenhagen pokazuje da nije došao da se skroz preda. Iskusni Eljunusi je sjajno povukao kontranapad, dodao do tinejdžera Oskarsona, a ovaj majstorski petom mu vratio dupli pas i reprezentativac Norveške je zatresao mrežu. Bilo je to dovoljno da se unese neka minimalna neizvenost.

Ipak, vrlo kratko je sve to trajalo, čak ni do poluvremena. U trećem minutu nadoknade prvog dela utakmice, najbolj strelac Erling Haland postiže gol za kojim stavlja tačku.

Prečka i sudija spasili Real

Na “Santijato Bernabeu” je bilo daleko neizvesnije i Real nimalo lako nije uspeo da se izbori sa fenomenalnim Lajpcigom. Čini se da su gosti iz Nemačke mnogo više želeli pobedu, ali za to nisu bili nagrađeni.

Uostalom ko je kako igrao najbolje govore zvižduci madridske publike u nekoliko navrata. Bili su upućeni igračima u belim dresovima. Daleko ozbiljnije i bolje šanse su imali “bikovi”.

Ipak, na poluvremenu je bilo 0:0. Možda i odlučujući trenutak je bio u 54. minutu kada je sudija Masa doneo odluku da ne pokaže crveni karton Vinisijusu. Brazilac je oštro startovao na Orbanu, a potom ga udario obema rukama u vrat. Za to je dobio samo žuti karton.

Deset minuta kasnije, školski kontranapad u režiji najboljeg veziste na svetu u ovom trenutku Džuda Belingema. Na kraju fenomenalno dodavanje za Vinisijusa i ovaj donosi 1:0 i ukupno vođstvo od 2:0.

Ipak, to nije bio i kraj drame. Tri minuta kasnije Vinisijusova “žrtva”, Vili Orban, sjajno reaguje glavom i poravnava rezultat. Bio je potreban Lajpcigu još jedan gol makar za produžetke, jer pravilo gola u gostima više ne važi.

I nije da nisu pokušavali, davali su sve od sebe, ali ni sreća nije bila uz njih. U nadoknadi vremena sjajan šut Danija Olma je završio na prečki.