Redžep Tajip Erdogan; Foto: Beta/AP/Michael Varaklas

Predsednik nokautirao sudiju, reagovao Erdogan: Obustavljen fudbal u Turskoj sa Tadićem na čelu

Preozbiljan skandal prodrmao je turski fudbal, nakon što je predsednik Ankaragučua Faruk Kodž nokautirao sudiju Halila Umuta. Desilo se to na meču protiv Rizea, koji je do izjednačenja za konačnih 1:1 stigao u 97. minutu. Kako god da je Umut sudio, ništa ne opravdava skandalozno uletanje na teren Kodža i udarac kojim je patorisao arbitra sa evropskim pedigreom.

Zbog svega toga, morao je da reaguje i predsednik Turske, Redžep Tajip Erdogan. On je urgirao da se zaustavi turska Superliga. Uz kratku poruku.

– Osuđujem napad na sudiju Halila Umuta Melera posle meča Ankaraguču – Rizespor i želim mu brzi oporavak – poručio je Erdogan.

Prvi čovek tamošnjeg fudbala, Mehmet Bujukekši kasnije je povrdio da je Superliga odložena “na neodređeno” posle nasilnog akta. Napadnuti sudija Halil Umut Meler je smešten u bolnicu, sa ozbiljnim podlivima na licu i glavi.

U trenutku prekida takmičenja, na čelu tabele nalazi se Fenerbahče našeg Dušana Tadića sa 40 poena. Isto toliko, uz lošiju gol-razliku, sakupio je i drugoplasirani Galatasaraj. Skandal je zaustavio je fudbal, a odluka o nastavku sezone biće doneta naknadno.

Šta je iznerviralo Kodža?

Utakmica je završena nerešeno 1:1, a gosti su stigli do izjednačujućeg gola u 97. minutu preko Adolfa Gaiča.

To je bila samo kap koja je prelila čašu kod Faruka Kodže, prvog čoveka domaćeg tima. On je bio besan zbog brojnih sudijskih odluka. Od poništenog gola Soua u prvom poluvremenu, pa do drugog žutog koji je isti igrač dobio u drugom.

Zato je nasrnuo na arbitra sa FIFA oznakom po završetku meča i koliko se vidi udario ga sigurno jednom. Sudija je pao i nastala je velika gužva. Uleteli su ljudi i igrači iz oba kluba.