Prokletstvo čuvenog stadiona u srcu Evrope - SoccerSportal.rs
Pratite nas preko:
Stadion Kralj Boduan - Hejsel
Stadion Hejsel (Foto: Beta/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)

Fudbal

Prokletstvo čuvenog stadiona u srcu Evrope: Do sada je odneo čak 41 život (VIDEO)

U ponedeljak uveče prekinuta je utakmica kvalifikacija za EURO 2024 u Briselu. Jedan napadač, terorista, sada već pokojni, ubio je dva nasumična navijača Švedske, tik pre početka meča sa domaćom Belgijom.

Ova utakmica rezultatski značaj nije imala, Belgijanci su već na prvenstvu, Šveđani sigurno ne mogu da se dočepaju Nemačke, ali socio-političko-istorijski značaj, nažalost, sada već itekako postoji.

I to, ni manje – ni više, ubistva su se desila nedaleko od Hejsela, stadiona koji je već u istoriji poznat kao onaj koga se sećamo ne sa baš lepim emocijama.

Prokletstvo čuvenog stadiona – sve je počelo 1984. godine

U tom trenutku aktuelni šampion Evrope Liverpul trebalo je da odigra sa Juventusom finale tadašnjeg Kupa evropskih šampiona.

Stadion na kome je tada četvrti put finale trebalo da se održi bio je upravo Hejsel. Na tom terenu je i Partizan 1966. poražen od Reala (1:2), ali ovoga puta nije sve prošlo onako kako je trebalo.

Neredi među navijačima su izbili, a usled pravog malog stampeda, poginuo je ogroman broj ljudi. Živote su izgubili italijanski i belgijski državljani, kao i jedan Severni Irac.

Nijedan Englez nije izgubio život, tačnije, navijači Liverpula na kraju su bili i okrivljeni za sve, pa su neki od njih završili i iza rešetaka.

Inače, pored toga što je tada 39 osoba izgubilo život (dva Šveđanina sada bili su 40. i 41. “žrtva Hejsela”), 600 ih je povređeno, a još nešto preko 30 uhapšeno.

Šta se desilo posle?

Engleski klubovi izbačeni su iz evropskih takmičenja, gde su se vratili tek u sezoni 1990/91.

Ne samo da je proklet, već je i najružniji

Tokom prethodne godine pojavilo se i jedno interesantno istraživanje. Prema njemu je Hejsel, odnosno stadion Kralj Boduen, jedan od pet najružnijih u Evropi.

U njegovom društvu su Seltin Balaidos, Dinamov Maksimir, Hetafeov Koloseum i Empolijev Karlo Kastelani.

Komentari (0)

Dodaj komentar

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena, obavezna polja su označena (*)

Fudbal