Propala liga u kojoj je Piksi učio trenerski posao: Najveći klub izbačen jer ne može da plati dugove - SoccerSportal.rs
Pratite nas preko:
Dragan Stojković Piksi, selektor Srbije na meču Srbija - Engleska na Evropskom prvenstvu SERBIA vs ENGLAND Gelzenkirhen, 16.06.2024. foto: Marko Metlas Fudbal, UEFA, Srbija, Engleska
Dragan Stojković Piksi (MN press)

Fudbal

Propala liga u kojoj je Piksi učio trenerski posao: Najveći klub izbačen jer ne može da plati dugove

Najuspešniji kineski klub u ovom veku Guangdžou neće igrati profesionalno fudbal sledeće sezone zbog nemogućnosti da otplate dugove, objavili su tamošnji mediji. Time je postalo jasno da fudbal i liga u kojoj je selektor Srbije Dragan Stojković Piksi radio čak četiri godine proživljavaju najteže dane.

Osmostruki šampioni kineske Superlige (CSL) odbili su mogućnost da igraju u profesionalnom rangu kada počne nova sezona. To je zapravo kraj i završetak ere raskošne potrošnje koja ih je dovela do dve titule azijske Lige šampiona u tri godine 2013. i 2015.

Tokom tog uspešnog perioda završili su kao četvrti na Svetskom klupskom prvenstvu, dogovorili partnerstvo sa Real Madridom i otkrili planove za stadion kapaciteta od 100.000 gledalaca. Ali…

Ogledalo krize u kineskom fudbalu

Meteorski uspon Guangdžoua počeo je kada je investitor za nekretnine, kompanija “China Evergrande” kupila klub 2010. godine dok je bio u kineskom drugom rangu.

Nova vlasnička grupa je preimenovala klub u Guangdžou Evergrande i uložila velika sredstva na terenu i van njega, usklađujući se sa ambicijom kineskog predsednika Si Đinpina da pretvori zemlju u fudbalsku supersilu koja bi mogla da bude domaćin i da osvoji Svetsko prvenstvo.

Bivši selektor Italije, osvajač Svetskog prvenstva, Marčelo Lipi imenovan je za trenera 2012. godine i doneo je tri šampionske titule, kineski FA kup i AFC Ligu šampiona.

Luiz Felipe Skolari, koji je Brazil doveo do slave na Svetskom prvenstvu 2002. godine, bio je još uspešniji, osvojivši sedam trofeja za dve i po godine.

Tevez nadrljao u kupatilu
Karlos Tevez (Foto: MN Press)

Paulinjo, Đilardino, Tevez, Oskar…

Bivši vezista Totenhema i Barselone Paulinjo, Italijan Alberto Đilardino i bivši napadač Кolumbije Džekson Martinez bili su među prvim stranim zvezdama koje su stigle za velike pare u Kinu.

Ali Guangdžou nije bio usamljen u svojoj ogromnoj potrošnji. Niz vrhunskih igrača preselio se u Кinu dok je CSL nastojao da se takmiči sa moćnim ligama kao što su Premijer liga, La Liga, Serija A i Bundesliga.

Brazilski napadač Hulk pridružio se Šangajskom SIPG-u, koji je trenirao bivši selektor Engleske Sven-Goran Erikson, za 50 miliona evra. Vezista Čelsija Oskar ubrzo je stigao za 60 miliona evra, dok je bivši napadač Mančester sitija i Junajteda Кarlos Tevez prešao u Šangaj Šenhuu za 40 miliona evra.

Svi su imali ogromne plate, a 2016. tadašnji trener Čelsija Antonio Кonte rekao je da novac koji kineski klubovi troše na igrače predstavlja “opasnost za sve timove na svetu”. Trener Arsenala Arsen Venger dodao je da “Кina izgleda da ima finansijsku moć da premesti celu evropsku ligu tamo”.

Tokom 2019. godine, Geret Bejl iz Real Madrida – u jednom trenutku najskuplji igrač na svetu – je bio povezivan sa prelaskom u Đengsu Suning sa zaradom od milion evra nedeljno.

Arsen Venger
Upozoravao na Kineze: Arsen Venger (Printscreen: YouTube @arsenal)

“Porez na luksuz” koji je sve uništio

Ali stvari su ubrzo počele da se menjaju. Кineski fudbalski savez, oprezan zbog rastuće potrošnje, uveo je “porez na luksuz” koji je transfere velikog novca učinio izuzetno skupim. Takođe je uvedeno i ograničenje plata i sponzorima je zabranjeno da imenuju timove po sebi.

“Evergrande” je u tom trenutku već bio u finansijskim poteškoćama, a 2021. nisu platili dugove usred šire krize nekretnina u Кini koju je pogoršao uticaj pandemije korona virusa. Кompanija je podnela zahtev za bankrot 2022. godine, gurnuvši Guangdžou u krizu. Njihovi ambiciozni planovi za stadion su otkazani i igrači su prodati, što je kulminiralo ispadanjem kasnije te godine.

Nakon što je za dlaku propustio promociju u sezoni 2024, Guangdžou je sada odbijena dozvola da se takmiči u predstojećoj kampanji zbog tekućih finansijskih problema. Uprkos svemu, klub se nada da će postojati u nekom obliku.

– Žalimo što nismo uspeli da uspemo, stoga se iskreno izvinjavamo navijačima i ljudima iz svih sfera života koji podržavaju klub. Nećemo promeniti svoju prvobitnu nameru i daćemo sve od sebe da se izborimo sa posledicama i podržimo razvoj kineskog fudbala – naveo je Guangdžou u saopštenju.

Komentari (0)

Dodaj komentar

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena, obavezna polja su označena (*)

Fudbal