Dortmund's Marcus Reus, top, celebrates after scoring their side's second goal of the game during the Bundesliga soccer match between Borussia Dortmund and SV Darmstadt 98 at the Signal Iduna Park in Dortmund, Germany, Saturday May 18, 2024. (Bernd Thissen/dpa via AP)
Marko Rojs je odigrao poslednji meč za Borusiju Dortmund u Bundesligi i to na legendarnom Vestfalenu, Foto: Beta/Bernd Thissen/dpa via AP

Rojsov evrogol iz slobodnjaka za spektakularni oproštaj, Leverkuzenova sezona bez poraza, ludnica za opstanak

Bundesliga je završena! Bajer Leverkuzen ju je krunisao novom pobedom (nad Augburgom 2:1) kojom je stavio šlag na savršenu istorijsku sezonu. Prvi titulu u istoriji kluba su osvojili bez poraza. Ipak, oči fudbalske planete su bile uperene ka drugom stadionu. Onom u Dortmundu, gde je Marko Rojs odigrao poslednji meč na “Signal Iduna Parku” u dresu voljene Borusije.

Apsolutna legenda “milionera” posle 12 godina napušta klub svog života i na spektakularan način se oprostila od navijača u pobedi nad Darmštatom 4:0.

Rojsov evrogol iz slobodnjaka za oproštaj

Jedan od onih “poslednjih Mohikanaca” modernog fudbala, ljudi koji ni po koju cenu, ni za kakve milione nisu hteli da napuste klub koji vole celog života, ipak odlazi. I jasno je da je sve bilo u znaku broja 11 i prezimena Rojs.

Još od koreografije na početku utakmice koju je napravio čuveni “žuti zid” preko cele tribine, preko uručenja Roleks sata kao oproštajnog poklona, pa sve do spektakularnog gola iz slobodnog udarca. Što bi se reklo, višnja na torti.

U 81. minutu meča Edin Terzić ga je izveo iz igre kako bi dobio još jedan krug aplauza, ovacija i skandiranja.

Rojsu ostaje još samo jedan meč sa Borusijom i to finale Lige šampiona protiv Real Madrida na “Vembliju”. Videćemo da li će zaigrati od prvog minuta sa kapitenskom trakom ili će na tom meču ući s klupe, ali nema sumnje da će mu borba za titulu prvaka Evrope koja mu je izmakla 2013.

Jedino za čime ima da žali jeste što u 12 godina provedenih u klubu iz rodnog grada nije uspeo da osvoji Bundesligu. Ima 2 Kupa i 3 Superkupa Nemačke.

Karijeru će nastaviti van Nemačke, a najverovatnije i van Evrope.

Ostale golove na meču za “milionere” postigli su Matsen, Julijan Brant i Malen.

Leverkuzen: 28-6-0

Na “Baj areni” u Leverkuzenu dogodilo se ono što su svi priželjkivali, domaćin je trijumfalno kao što rekosmo stavio tačku na savršeno odigranih 34 kola Bundeslige. Titula je osvojena bez poraza, sa 28 pobeda i 6 nerešenih rezultata.

Namestilo se tako da u ovom poslednjem kolu Bajer igra baš protiv tima koji im je naneo poslednji poraz u Bundesligi još u prošloj sezoni. Ipak, ovog puta Augzburg nije uspeo da napravi čudo.

Golman gostiju Koubek je kiksirao u 12. minutu kada mu Bonifejs se prišunjao, oduzeo loptu pre ispucavanja i lako postigao vodeći gol.

Do poluvremena je već bilo 2:0 za domaćina jer je u 27. minutu Andrih duplirao prednost. Gosti su u drugom poluvremenu preko Komura uspeli da smanje na 2:1, ali u preostalih više od pola sata nisu uspeli da izbegnu poraz.

Kramarić upropastio Bajern

A tačka na jednu očajnu sezonu, pre svega u Bundesligi, Bajern Minhena je stavljena u Zinshajmu. Andrej Kramarić je kreirao veliki preokret i doneo pobedu Hofenhajmu 4:2.

Bavarci su posle samo 6 minuta vodili 2:0 golovima Tela i Dejvisa. A onda su nestali sa terena. Bajer je u 8. smanjio na 1:2, a Kramarić u 68. izjednačio.

Hrvat je potom izazvao potpunu ekstazu u samoj završnici sa 2 pogotka za potpuni preokret i pobedu. Najpre je pogodio za 3:2 u 85. a dva minuta kasnije stigao i do het-trika. Tako je Hofenhajmu doneo 7. mesto i ukoliko Leverkuzen osvoji Kup Nemačke igraće u kvalifikacijama za Ligu Evrope. Ako se to ne desi igraće kvalifikacije za Ligu konferencija.

Bajern je ovim porazom uz pobedu Štutgarta nad Menhengladbahom na kraju završio kao trećeplasirani. I to znači da neće igrati Superkup Nemačke na početku sledeće sezone.

Opšte ludilo u Berlinu za opstanak

Union iz Berlina je uspeo da obezbedi direktan opstanak u Bundesligi i to u potpunoj ludnici na svom stadionu protiv Frajburga 2:1. I to u sudijskoj nadoknadi.

Čak dva penala su promašili domaći. Tačnije golman gostiju Atubolu je branio šuteve sa “bele tačke” Juranoviću prvom poluvremenu i i Folandu u 91. minutu, a opet je njegov tim doživeo poraz.

Bilo je potrebno Unionu da u ovom poslednjem kolu pobedi, a da Bohum izgubi do Verdera u Bremenu, što se i dogodilo.

Union opstao iako je promašio 2 penala

Posle promašenog jedanaesterca Juranovića u 38. minutu Berlinci su ipak stigli do vođstva preko Holerbaha u 68. I čuvali su taj rezultat koji im donosi izbegavanje baraža za opstanak, sve do 85. minuta.

Tada je Doan šokirao domaće navijače izjednačivši na 1:1, a to je rezultat koji nije odgovarao Unionu bez obzira na rezultat u Bremenu.

Ali vremena je ostalo dovoljno i u 90. minutu novi penal za berlinski tim. Ovog puta odgovornost preuzima Foland, međutim, i njegov udarac čita Atubolu, ali u nastavku posle odbrane lopta stiže do Haberera koji je šalje u nebranjeni deo mreže.

Opšta ekstaza na stadionu. Union je uspeo da opstane, dok će Bohum morati u baraž protiv Fortune iz Dizeldorfa koja je zauzela treće mesto u Cvajti.

Što se tiče ispadanja iz lige Darmštat je odavno ispao, a Keln se porazom od Hajdenhajma 4:1 oprostio od Bundeslige posle 5 godina.

Hajdenhajm je ovom pobedom došao do 8. mesta u svojoj prvoj sezoni u Bundesligi. To znači da bi u slučaju da Leverkuzen osvoji nemački Kup, ovaj tim će igrati u kvalifikacijama za Ligu konferencija na leto.

Na kraju da rezimiramo da bi Nemačka mogla da postane prva zemlja u Evropi sa 6 timova u Ligi šampiona sledeće godine. Da bi se to dogodilo potrebno je da Borusija Dortmund osvoji Ligu šampiona. U tom slučaju će i Ajntraht iz Frankfurta igrati u novom formatu najjačeg evropskog klupskog takmičenja.