PSG's goalkeeper Gianluigi Donnarumma, top, catches the ball during the Champions League semifinal first leg soccer match between Borussia Dortmund and Paris Saint-Germain at the Signal-Iduna Park in Dortmund, Germany, Wednesday, May 1, 2024. (AP Photo/Martin Meissner)

Romantikom protiv para: Borusija iza sebe nema Francusku i Katar, ali ima nešto posebno

Francuski šampioni su 90 minuta udaljeni od evropskog razočaranja zbog prošlonedeljnog poraza od Borusije na „Signal Iduna parku” (0:1).

Kako PSŽ nije iskoristio mnogo prilika u prvom susretu, bivši napadač Dortmunda Usmana Dembele je posebno doživeo noćnu moru protiv svog bivšeg kluba Niklas Fillkrug, održao je lekciju razmaženim Parižanima i golom doneo prednost Dortmundu pred revanš.

Ne treba otpisivati Francuze i pored deficita. Pokazali su to i posle prvog meča protiv Barselone u četvrtfinalu. Sada mogu da postanu prva ekipa u istoriji turnira koja je stigla do finala nakon što je izgubila prve utakmice četvrtfinalne i polufinalne bitke.

Niz od sedam utakmica bez čiste mreže u svim takmičenjima neće ići u prilog PSŽ-u, kao ni pobede na samo tri od poslednjih osam mečeva na „Parku prinčeva”. Ipak, na 24 meča uzastopno kod kuće (sva takmičenja), Parižani su postigli gol.

Ako bi momci Edina Terzića došli do finala, to bi bilo prvorazredno iznenađenje za sve u Nemačkoj. Očajnu sezonu su imali u Bundesligi, a ni sami ne znaju kako su uspeli da im budu lakši mečevi u elitnom takmičenju nego u domaćem.

Marko Rojs, legenda kluba, najavio je da mu je ovo poslednja sezona na nekadašnjem „Vestfalenu”. Svi navijači maštaju da vide svog ljubimca na „Vembliju” u finalu.

Zanimljivosti

– Ako PSŽ prođe dalje, postaće prvi tim koji je do finala došao nakon izgubljenih prvih mečeva u četvrtfinalu i polufinalu.

– Niko više puta nije od Borusije sačuvao mrežu u Ligi šampiona ove sezone (5).

– Dortmund je jedini preostali klub u LŠ koji nije primio gol u periodu 76-90.+ minuta.