Galatasaray's Baris Yilmaz, center, runs with the ball during the Europa League play-off first league soccer match between Galatasaray and Sparta Praha in Istanbul, Turkey, Thursday, Feb. 15, 2024. (AP Photo/Francisco Seco)
Fudbaleri Galatasaraja i Sparte su odigrali ludo drugo poluvreme, Foto: Beta/AP Photo/Francisco Seco

Senzacija Karabaga i demoliranje Brage, Di Marija penaldžija, prštalo u Istanbulu, Milan i Sporting rešili pola posla

Odigrane su prve utakmice 1/16 finala Lige Evrope i jednom nogom korak ka osmini finala su napravili Milan i na opšte iznenađenje Karabag. Kazahstanski šampion je priredio senzaciju i demolirao Bragu u Portugaliji 4:2, dok su “rosoneri” sa 3 komada ispratili Ren nazad za Francusku.

Ruben Loftus-Čik je odigrao možda i najbolji meč otkad je stigao na “San Siro”, iako igra prilično dobro cele sezone. Ipak, večeras je bio fantastičan i postigao prva 2 gola za Milan. Prvi je postigao posle sjajnog trzaja glavom.

Kod drugog pogotka se bacio glavom na kopačku protivnika i poslao loptu u mrežu.

Konačan rezultat je postavio Rafael Leao.

U Bragi šok i muk

Dve utakmice su se igrale ove večeri u Portugaliji. Senzacija se dogodila u Bragi, gde je Karabag ostvario možda i najveći trijumf u istoriji kluba. Kazahstanci su postigli 4 gola i primili 2 tako da imaju odličnu zalihu pred revanš na svom stadionu.

Loše je krenulo po Bragu kada je u 21. minutu dosuđen penal za goste koji je realizovao Marko Janković, nekadašnji igrač Partizana. Ipak, do poluvremena domaćin izjednačuje preko Banze. U prvoj polovini drugog poluvremena se desila prava rapsodija u režiji igrača Karabaga.

Zubir u 54, Benzia u 65 i ponovo Zubir u 69. doveli su neverovatnih 4:1 za kazahstanski tim. Totalni debakl Brage, ako i ovaj rezultat nije već, je sprečio legendarni Mutinjo u prvom minutu sudijske nadoknade.

Di Marija s “bele tačke” spasio Benfiku

Ništa manje nije bilo uzbudljivo ni u Lisabonu gde je Benfika dočekala Tuluz i golovima sa penala slavila 2:1.

Posle mršavog i slabog prvog poluvremena, mučili su se domaćini da probiju bedem gostiju. I onda jedna nesmotrenost u šesnaestercu Tuluza donela je vođstvo “Orlovima” niotkuda. Penal i Anhel Di Marija neumoljiv.

Ali Tuluz je znao da uzvrati, te je preko Deslera stigao do izjednačenja. I onda luda nadoknada. Rezervista Mavisa Elebi dobija prvi žuti karton u 92. minutu, a u 97. i drugi zbog faula. Prekršaj je napravio u svom šesnaestercu i poklonio drugi penal Benfiki. Ponovo je Di Marija bio siguran izvođač.

Lans i Frajburg su odigrali bez golova.

U Istanbulu prštalo

Najuzbudljivije je bilo u Istanbulu i na “Folks stadionu” u Hamburgu. Galatasaraj je došla do pobede u bici protiv Sparte golom Ikardija u nadoknadi, dok su na meču Šahtjora i Olimpika iz Marselja pala 2 gola u nadoknadi.

Kad kažemo bitka u Istanbulu, to zaista i mislimo, jer su igrači vodili pravi rat na terenu, sa mnogo prekida, oštrih faulova, i na kraju dva crvena kartona. Po jedan na obe strane (Nelson i Rajns).

Ipak, viđeni su i sjajni golovi. U prvih 45 minuta domaćin je stigao do vođstva preko Demirbaja u sjajnoj akciji. (GOL POGLEDAJTE OVDE)

Ludnica i crveni kartoni

Početak drugog poluvremena je obeležio fenomenalan šut i gol Presijada u 47. minutu. (GOL POGLEDAJTE OVDE) Krejči je postigao autogol u 61. minutu i činilo se da je Galata vratila stvari na svoje mesto. (GOL POGLEDAJTE OVDE)

Ali onda problem jer je Nelson dobio direktan crveni karton. Sparta je brojčanu prednost na terenu iskoristila već u sledećem napadu. Presijado je centrirao, a Kuhta glavom savladao Musleru. (GOL POGLEDAJTE OVDE)

Rasplamsala se igra u tom periodu, žuto-crveni su pretili uprkos igraču manje, ali i na drugoj strani je bilo opasnosti za Musleru. Domaćin je lakše disao kada je drugi žuti karton zbog udaranja laktom dobio Matej Rines.

I onda neverovatna završnica. Sparta je imala šansu za pobedu kad je Tomas Vajsner u kontri izbio sam ispred Muslere. Ali od celog gola on je pogodio legendarnog Urugvajca direktno u glavu.

I kako to obično biva morala je da se dogodi kazna. Ikardi je pokazao svoj suvi fudbalski kvalitet kada je sjajno šutirao sa nekih 18-19 metara u nebranjeni golmanov ugao za eksploziju radosti na stadiou.

Golovi u nadoknadi u Hamburgu

U Hamburgu je Šahtjor, na neutralnom terenu, dočekao Olimpik i Marseja i meč je na kraju završen bez pobednika 2:2.

Nije bilo golova u prvom poluvremenu, ali je palo čak 4 u drugom. Gosti su iskoristili jednu grešku na sredini terena i preko Obamejanga stigli do vođstva u 64. minutu. (GOL POGLEDAJTE OVDE)

Ipak, na izjednačenje se nije dugo čekalo. Defanzivac Marselja je promašio loptu u svom šesnaestercu, ona je došla do Matvijenka koji je lako zatresao mrežu. (GOL POGLEDAJTE OVDE)

I onda ništa sve do 90. minuta kada Olimpik ponovo postiže gol. Endijaje je bio na pravom mestu i glavom ubacio loptu u mrežu. Međutim, ukrajinski tim se nije predao i kao prethodno posle samo nekoliko minuta su i oni postigli gol.

Eginaldo je iz teške pozicije glavom udario na pravi način loptu i eto izjednačenja.

Roma izvukla iks u Roterdamu

U Roterdamu takođe nije bilo pobednika u duelu Fejenorda i Rome 1:1.

Domaćin je poveo golom u nadoknadi prvog poluvremena posle savršenog centaršuta Hartmana, a Paišao je bio na pravom mestu.

“Vučica” je stigla do izjednačenja i odličnog rezultata za revanš preko Lukakua u 67. minutu.

U Lucernu 4 gola za 17 minuta

Sporting iz Lisabona je u Lucernu pobedio Jang Bojs 3:1 i praktično je jednom nogom u osmini finala.

Interesantno je da su svi golovi pali između 31. i 48. minuta. Portugalski tim je poveo autogolom Amende. (GOL POGLEDAJTE OVDE) Deset minuta kasnije penal za Sporting koji realizuje Gjerkeš. (GOL POGLEDAJTE OVDE)

Ali Filip Ugrinić, nesuđeni srpski reprezentativac, minut kasnije smanjuje na 1:2 natrčavši na odbijenu loptu. (GOL POGLEDAJTE OVDE) Na početku drugog poluvremena ne Inasio postavio konačnih 3:1. (GOL POGLEDAJTE OVDE)