Liverpool's Alexis Mac Allister, left, celebrates after scoring a penalty, his side's first goal during the English Premier League soccer match between Liverpool and Manchester City, at Anfield stadium in Liverpool, England, Sunday, March 10, 2024. (AP Photo/Jon Super)
Liverpul može više da žali zbog remije protiv Mančester sitija, Foto: Beta/AP Photo/Jon Super

Siti preživeo Enfild iako je pogodio prečku i stativu: Liverpul ih gazio, a možda je oštećen i za penal

Mančester siti je preživeo “Enfild” u drugom poluvremenu, iako su i oni pogađali prečku i stativu. Na kraju pobednik derbija u borbi za prvo mesto je Arsenal, iako su utakmicu igrali Liverpul i Siti. Remi 1:1 je najviše obradovao “tobdžije” koji ostaju na čelu tabele.

Bio je ovo poslednji međusobni duel dvojice velikih rivala, Jirgena Klopa i Pepa Gvardiole, makar kada je reč o Premijer ligi. Svi znamo da Nemac napušta “crvene” na kraju sezone. I sigurno da ni jedan, ni drugi nisu zadovoljni konačnim rezultatom.

Klop za to može da najviše zahvali svom napadaču Luisu Dijazu koji u drugom poluvremenu nije mogao nijednu od nekoliko šansi da pretvori u gol. Fantastične prilike su promašili i Soboslai i Darvin Nunjez.

Ake od sjaja do očaja

Liverpul je imao prividnu kontrolu lopte u prvom poluvremenu, ali je konkretniji daleko više bio Siti.

Za to je stigla i nagrada posle kornera u 23. minutu. Uvežbana je to bila akcija iz kornera, De Brujne je ubacio poluvisoku loptu na prvu stativu, Ake je sjajno leđima zagradio Mekalistera, a Stouns je utrčao u prazan prostor i savladao Kelehera.

Tek u finišu prvog poluvremena je Liverpul krenuol da direktnije napada i bude opasniji po gol Edersona. I onda u drugom poluvremenu potpuna dominacija domaćih. Sabili su “crveni” branioca titule, a do izjednačujućeg gola su došli iz penala.

Ake, čovek koji je omogućio vodeći gol za Siti na kraju je bio krivac za najstrožu kaznu. Očajno je vratio loptu ka Edersonu, Nunjez je bio brži, a golman “građana” u pokušaju da dođe do lopte je pokupio Urugvajca. Čist jedanaesterac, a uz to se i povredio Ederson, pa je posle penala morao van terena.

Siguran izvođač sa “bele tačke” je bio Aleksis Mekalister.

Luis Dijaz ne bi pogodio ni okean

Ulazak Mohameda Salaha je doneo još veći pritisak i opasnije napade Liverpula. U 2 navrata je maltene spojio Dijaza sa golom, ali Kolumbijac pred svojom porodicom na tribinama nije imao svoj dan. Podsetili su njegove propuštene šanse na one promašaje saigrača Nunjeza iz prvog dela sezone.

Gvardiola se opredelio za brze udare iz kontranapada i u 2 takve situacije je su centimetri delili “građane” od gola. Prvo je Foden pogodio prečku, a potom u finišu i Doku stativu.

Poslednjih desetak minuta plus nadoknada su doneli maltene “viktoriju” pred golom Sitija. Navaljivao je Liverpul svim silama, ali falio je završni pas ili udarac. Na kraju i sporna situacija u 98. minutu. Doku je podigao visoko novu i kopačkom zakačio po grudima Mekalistera u svom šesnaestercu.

Stiče se utisak da je arbitar trebalo da sudi penal za domaćina, jer osim što je bila opasna igra i što jeste bilo kontakta, čini se i da je Mekalister prvi dotakao loptu ramenom. Ipak, VAR soba je rekla da nema potrebe da sudija gleda snimak i da nema penala.

Liverpul i Siti će naredne mečeve u Premijer ligi igrati tek posle reprezentativne pauze, dakle krajem marta. Liverpul će biti domaćin Brajtonu, a Mančester siti čeka novi derbi, ovog puta na “Etihadu” protiv Arsenala.