Heroj: Sebastijen Ale (Foto: Beta/AP Photo/Themba Hadebe)

Slonovi pregazili Superorlove za titulu pravaka Afrike: Opet je heroj čovek koji je pobedio rak (VIDEO)

Selekcija Obale Slonovače napravila je jedan od najvećih preokreta u istoriji afričkog fudbala i okitila se titulom kontinentalnog šampiona – treći put u istoriji. U finalu na Olimpijskom stadionu Ebimpe u predgrađu Abiđana domaćini su savladali Nigeriju – 2:1 (0:1).

Ovo je prvi put posle 18 godina da je domaćin osvojio titulu prvaka “crnog kontinenta” na domaćem terenu što trijumfu Obale Slonovače daje posebnu čar.

Ekipa koja se na jedvite jade plasirala u drugi krug i koja je ostala bez selektora tokom šampionata jer mu je uručen otkaz pod vođstvom “početnika” Emersa Faea stigla je do istorijske titule. A činilo se da će bajka biti okončana tužnim krajem kada je Nigerija povela u prvom poluvremenu.

(Foto: Beta/AP Photo/Luca Bruno)

Posle kornera u 38. minutu Trost-Ekong je najviše skočio u šesnaestercu Slonova i lako matirao golmana za 1:0 i šok u prestonici Obale Slonovače. Nigerija je bila ta koja je kontrolisala dešavanja u prvih 45 minuta, ali je otišla na pauzu samo sa golom prednosti.

Malo je na ovom meču pokazao najopasniji igrač Superolova Viktor Osimen, a kada se činilo da domaćin nema snage za povratak u meč dogodilo se pravo čudo. Frenk Kesi je u 62. minutu na centaršut Adingre izjednačio na 1:1, a radovao se i Didije Drogba u loži među bogatašima.

Asistent je bio mladi napadač Brajtona koji se proslavio još jednim dodavanjem za gol u 81. kada je proigrao Sebastijena Alea, a heroj polufinala još jednim pogotkom zapečatio sudbinu Nigerije i kompletirao preokret.

Momak koji je pobedio rak prošle godine i koji je rođen u Francuskoj, ispostavio se kao talisman Obale Slonovače na ovom turniru i novo božanstvo posle Didijea Drogbe. Ko zna, možda ga izaberu i za predsednika uskoro.

Obala Slonovače, najgori tim prve faze je najbolji tim Afrike. Trećom titulom kontinentalnog šampiona izjednačila se upravo sa Nigerijom na listi šampiona.

Mladi Simon Andigra proglašen je za igrača utakice u ovom finalu.