Wales' Harry Wilson, right, scores the team's first goal of the game, during the Euro 2024 Qualifying Group D match at the Cardiff City Stadium in Wales, Sunday, Oct. 15, 2023. (Tim Goode/PA via AP)
Heri Vilson je sa 2 gola srušio Hrvatsku, Foto: Beta/Tim Goode/PA via AP

Španija i Škotska na EP: Vels šokirao i prestigao Hrvate, visi im EURO, kao i Švajcarcima koji se u 90. izvukli protiv Belorusije

Dobili smo nova dva učesnika Evropskog prvenstva i to su Španija i Škotska. Zato će u grupama D, E i I do poslednjeg kola i sudijskog zvižduka vladati neizvesnost.

Grupa A

Sve je rešeno u ovoj grupi. Španci su uspeli da pobede u Oslu Norvešku 1:0 i time sebe i Škotsku pošalju u Nemačku sledeće godine. Obe ekipe imaju nedostižnih pet bodova više od Norveške koja ima još samo jedan meč do kraja kvalifikacija.

Mogao je Špance skupo da košta kapiten Alvaro Morata na ovom susretu. Najpre je svojom glupošću izazvao poništavanje gola u 20. minutu, a potom umalo učinio isto.

Pre nego što je Gavi u 49. minutu postigao gol vredan pobede, ponovo je lopta pogodila Moratu ispred gol linije. I opet je sudija dugo gledao VAR snimak da vidi da nije španski napadač bio u ofsajdu. Na kraju je presudio da nije i pogodak je priznat.

Grupa D

Turska je praktično jednom nogom na Evropskom prvenstvu, ali će trku za drugo mesto do samog kraja voditi Vels i Hrvatska. Turci su bili ubedljivi protiv Letonije 4:0 i sa 6 bodova više uz meč više mirno čekaju dalji rasplet. Potrebno je zaista čudo da se desi pa da se ne plasiraju na EP.

S druge strane, Vels je uspeo da šokira Hrvatsku u Kardifu i baci bronzane sa Mundijala u paniku i nezavidnu situaciju. “Zmajevi” sa Ostrva su slavili 2:1 i sada obe ekipe imaju po 10 bodova, ali su Velšani na drugom mestu zbog međusobnog skora.

Golove zlata vredne je postigao Heri Vilson, dok je nadu Hrvatima dao Pašalić u 75. minutu

Obe ekipe imaju još po 2 utakmice do kraja kvalifikacija, ali Hrvatskoj čak ni pobede protiv Letonije i Jermenije ne garantuju plasman. U slučaju da i Velšani slave protiv Jermenije i Turske, oni će se naći u Nemačkoj sledeće godine.

Grupa E

U grupi E će takođe biti neizvesna bitka, jer sada šansu za istorijsko iznenađenje ima i Moldavija. Češka je uradila svoj deo posla i na jedvite jade pobedila kao domaćin Farska Ostrva 1:0. Gol je postigao Suček iz penala u 76. minutu.

S druge strane Poljska je u velikom problemu, jer je odigrala tek 1:1 protiv Moldavije i ostala je sa bodom ispod Češke i 3 boda iza Albanije. Uz sve to ima utakmicu više.

S druge strane Moldavci su došli do 9 bodova i imaju još 2 utakmice do kraja, kao i Česi i Albanci. Rasplet u ovoj grupi je teško i naslutiti.

Grupa I

I u grupi I će biti do kraja neizvesno, pogotovo što su Švajcarci neočekivano kiksnuli na domaćem terenu protiv Belorusije 3:3. Ne samo da su kiksnuli, već su jedva iščupali i remi.

Poveli su preko Šaćirija, ali je onda usledio preokret gostiju golovima Ebonga, Poljakova i Antilevskog. Do 89. minuta je bilo 3:1 za goste, da bi tada pogodio Akandži za 3:2 i samo minut kasnije izjednačio Amduni.

U svakom slučaju ovaj rezultat ih je bacio u problem. Imaju 4 boda više od trećeplasiranog Izraela koji ima utakmicu manje. Rumunija je u istoj grupi pobedila Andoru i skočila na prvo mesto, ali nije da zavisi sama od sebe.

Naše istočne komšije imaju još samo 2 utakmice do kraja kvalifikacija, dok Švajcarci imaju 3, a Izraelci 4.