SVEDSKA vs SRBIJA Solna, 08.06.2024. foto: Marko Metlas
Fudbaleri Srbije na meču protiv Švedske u kome su pobedili 3:0, Foto: MN Press/Marko Metlaš

Srbija upropastila Ibrinu svečanost: Dala 3 gola, iako 60 minuta jedva da je prešla pola

Pobeda srpskih fudbalera u generalnoj probi za Evropsko prvenstvo. U Stokholmu je Srbija, na kraju, prilično ubedljivo pobedila Švedsku 3:0 i pokvarila svečanost upriličenu za Zlatana Ibrahimovića.

Iako je pre godinu dana zvanično završio fudbalsku karijeru, Šveđani su najboljem igraču i istoriji te zemlje sada upriličili neku vrstu oproštaja od nacionalnog tima. Zbog toga je dobio i poklon u vidu dresa sa brojem 10 i svojim prezimenom i od Fudbalskog saveza Srbije.

A sad da se okrenemo onome što smo gledali tokom 90 i kusur minuta. I ne možemo reći mnogo toga pohvalnog i reći da je bilo dobro u srpskoj selekciji uprkos ubedljivoj pobedi.

Rajković kaparisao mesto za Engleze

Najpre ćemo reći da je to najveća zasluga golmana Predraga Rajkovića i loše realizacije Šveđana. Golman Majorke je ovom utakmicom i odbranama verovatno i kaparisao mesto u startnoj postavi za prvi meč protiv Engleske na EURO.

Zaista je bio fenomenalan, pre svega u drugom poluvremenu, skidao je zicere Šveđanima, čak i u situacijama 1 na 1, sa svega nekoliko metara. Zaslužan je za verovatno najlepši trenutak na meču kada se pružio koliko je dug i odbranio strašan i precizan udarac Aleksandera Isaka.

U odnosu na meč protiv Austrije, Piksi je napravio 7 izmena u startnoj postavi i vratio formaciju sa trojicom centralnih defanzivaca, ali i dvojicom napadača.

Debi Stojića

Pavlović je zadržao svoju poziciju, dok su mu se priključili u centru odbrane Milenković i Stojić. Novi igrač Zvezde je debitovao na ovom meču za reprezentaciju u zvaničnim utakmicama (onaj duel protiv SAD pre godinu i po dana se ne računa).

I ostavio je solidan utisak, pokazao neke svoje kvalitete, pre svega mirnoću i nesklonost panici. Međutim, bile su vidljive i pojedine mane, pre svega nedostatak brzine, što je brzonogi Elanga koristio vrlo dobro u prvom poluvremenu.

Posle dobrog utiska u drugom poluvremenu protiv Austrije, priliku su od prvog minuta dobili Lukić i Ilić na sredini terena. I posao nisu dobro obavili, mnogo izgubljenih lopti u delu na 30 i nešto metara od našeg gola i polovine terena.

Gubljenje lopte na sredini i prvi gol

Uopšteno, Srbija se tokom prvih 60 minuta prilično mučila da iznese loptu na protivničku polovinu. Pogotovo je to bilo jasno u situacijama kad je Švedska igrala visoki presing. Sporo oslobađenje od lopte, slaba kretnja, oslanjanje na Mitrovića i Vlahovića da zadrže loptu, sve to je bila karakteristika igre Srbije do drugog gola.

Sa ostavljanjem Tadića na klupi, Milinković Savić je dobio priliku da on kreira naše napade, ali to nije funkcionisalo. Štaviše, čini se da je više to radio Aleksandar Mitrović zadržavanjem lopti posle ispucavanja Rajkovića ili štopera, pa da pokuša da proigra Vlahovića ili odigra na stranu.

Na prste jedne ruke se može izbrojati koliko puta je Srbija prešla polovinu u prvih sat vremena. Ipak, jedan od tih prelazak u prvom poluvremenu je rezultirao loptom u mreži Šveđana. Praktično ni iz čega, centaršut Živkovića sa desne strane, loša komunikacija i reakcija u odbrani domaćina, i lopta stiže do Sergeja koji lako glavom sa 2 metra pogađa mrežu.

Iz 2 šuta 2 gola

Ni ulazak Gudelja umesto Lukića na poluvremenu nije olakšao iznošenje lopte. Pritisli su nas Šveđani jako u prvih 15 minuta drugog dela utakmice, ulaskom Isaka su lakše dolazili u prilike. Napadač Njukasla je pravio mnogo problema i Milenkoviću i Stojiću, dok je na drugoj strani Pavlović konstantno bio u ratu sa Kuluševskim. Bili su to neraščišćeni računi iz prvog poluvremena.

Ako je Stojković želeo da vežba defanzivu i kontranapade za meč sa Englezima, onda mu je to uspelo. Jer u 60. minutu smo tako došli do drugog gola. Ponovo je Mitrović primio i zadržao loptu okrenut leđima ka golu, prosledio je do Vlahovića i nastavio sa kretnjom.

Napadač Juventusa ju je odložio na stranu za Mladenovića, a ovaj sjajno video rupu u zadnjoj liniji Švedske u koju utrčava Mitrović, po zemlji ubacio loptu, a najbolji strelac u istoriji reprezentacije je reagovao na pravi način i nogom duplirao vođstvo. Praktično iz 2 šuta na gol dali smo 2 gola.

Tek od tog momenta su nešto drukčije i bolje zaigrali srpski igrači. Otvorio im se i prostor jer su Šveđani krenuli na sve ili ništa. Tadić je ušao umesto strelca Mitrovića i to nam je donelo toliko potrebnu kreativu.

Vlahovićevi promašaji i treći gol

Spojio je kapiten Vlahovića sa golom jednim svojim pasom, ali je naš napadač otišao previše u stranu obilazeći golmana i potom još lošije šutirao.

I Sergeju je bilo lakše, oduzeo je loptu protivniku na svojoj polovini, okrenuo se oko njega i odlično poslao loptu u prazan prostor za Kostića. Ovaj se stuštio ka golu i iako se spetljao, lopta je stigla do Vlahovića, ali nije uspeo da je gurne u gol. Ipak, uz sreću se odbila do Tadića koji ju je zakucao u mrežu na jedino mesto gde je mogla da prođe.

Postali smo opasniji i to je bilo jasno, a samo nova loša završnica Vlahovića je sprečila četvrti pogodak. Na drugoj strani, pominjani Rajković je branio i ono što se ne brani. I to se mora istaći, jer se i naša odbrana povijala prilično, sa mnogo problema. “Jedinica” Srbije je meč završila kao najbolji igrač i sa čak 9 odbrana.

Piksi sigurno je stekao poverenje u Rajkovića i on uliva sigurnost, ali Englezi imaju još bolje napadače i finišere od Šveđana, tako da ovoliko šansi ne sme da im se dozvoli na EURO premijeri za 8 dana.