Bolivia's players celebrate after beating 2-1 Chile during a qualifying soccer match for the FIFA World Cup 2026 at the National Stadium in Santiago, Chile, Tuesday, Sept. 10, 2024. (AP Photo/Esteban Felix)
Bolivijci su čekali ovu pobedu više od 3 decenije, Foto: Beta/AP Photo/Esteban Felix

Šta li sanja? Ameriku! Bolivija je ovo čekala 31 godinu, pukla je i Argentina: A Brazil?! Kuku i lele…

Auh kakva luda noć u Južnoj Americi, gde su se igrali novi mečevi kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. Odakle i početi?! Od Brazila koji je sve bliži ne se ne plasira na Mundijal ili od prekida pobedničke serije Argentine?! A možda, ipak, od Bolivije, koja je prekinula jedan od najdužih crnih nizova u istoriji fudbala.

Da krenemo ipak od šokova. Reče Dorival Žunior, selektor Brazila, pre koji dan, da će ta reprezentacija igrati u finalu narednog Svetskog prvenstva. Možda i hoće, ali kako stvari trenutno stoje, moraće baš jako da se potrude da se plasiraju uopšte.

Nikada Brazil u dosadašnjoj istoriji nije propustio Mundijal, ali kako stvari trenutno stoje, nije nemoguće da se to dogodi. Noćas su izgubili u Paragvaju 1:0. Četvrti poraz u 8 kola i poslednjih 5 kvalifikacionih mečeva uz samo 1 pobedu.

Favoritu je u Asunsionu presudio Gomez koji je postigao jedini pogodak na meču u 20. minutu. I to na izuzetan način, šut iz kolena sa nekih 18-19 metara, lopta je udarila u stativu i završila u mreži.

Ostaće Brazilci na 5. mestu na tabeli, a prvih 6 ide direktno, dok će 7. u baraž, tako da i dalje deluje malo verovatno da se neće naći na završnom turniru koji je proširen za broj učesnika. Ali alarmi odavno već odjekuju.

Bolivija konačno dočekala

Čini se nekako da je glavnu ulogu kola ipak ukrala Bolivija. Čekalo se 31 godinu, čak 67 mečeva, da Bolivijci u južnoameričkim kvalifikacijama ostvare pobedu u gostima i ona se dogodila. I to ne bilo gde, već u glavnom gradu Čilea, odakle je teško odneti i bod, a kamoli sva tri.

Poslednja pobeda Bolivije u kvalifikacijama za Mundijal dogodila se 1993. i posle toga su uspeli da obezbede i svoje poslednje učešće na svetskom šampionatu. A noćas su po prvi put od tada, i po prvi put u istoriji pobedili Čile u gostima 2:1.

Sva tri gola su pala u prvom poluvremenu. Najpre je Algaranaz u 13. minutu doneo vođstvo gostima, da bi domaćin izjednačio u 39. Može se reći da je na neki način to kontroverzan trenutak, jer je Vargas zatresao mrežu iskoristivši to što se bolivijski golman povredio prilikom prethodne intervencije.

Neka vrsta kosmičke pravde se dogodila u nadoknadi prvog poluvremena kad je Migelito realizovao kontranapad za 2:1, što je bio na kraju i konačni rezultat.

Kraj serije nepobedivosti svetskih prvaka

Svetski i dvostruki uzastopni šampion Južne Amerike, Argentina, posle 12 utakmica je doživela poraz. Kolumbija se na svom terenu osvetila za poraz u finalu Kopa Amerika pre nekoliko meseci i upisala pobedu 2:1.

Preporođeni Hames Rodrigez je nastavio s vrhunskim igrama u nacionalnom dresu i posle Kopa Amerika. Asistirao je Moskeri za vodeći pogodak u 25. minutu za ekstazu na stadionu u Barankilji.

Gotovo neverovatno zvuči da je na celom meču Argentina imala samo jedan šut u okvir gola, i to je bio i gol koji su postigli. Strelac je bio Niko Gonzalez u 48. minutu za izjednačenje.

Pred istek sat vremena igre se dogodila diskutabilna situacija. Otamendi je uklizao Munjozu u svom šesnaestercu, došlo je do nekakvog kontakta, a glavni arbitar posle nekoliko minuta gledanja snimka iz svih mogućih uglova je dosudio ipak, penal za domaćina. Hames je bio siguran izvođač za novo vođstvo i konačan rezultat, ispostaviće se.