Renu poništen gol za izjednačenje u 102. minutu, Printscreen: Cuatro

Svi se pitaju zašto je Renu poništen gol u 102. minutu?! Pravilo koje čak ni sve sudije ne znaju

Duel poslednje kola grupe F u Ligi Evrope između Rena i Viljareala doneo je fudbalski spektakl sa triler završnicom. Gostujući tim je na kraju slavio 3:2 i na taj način obezbedio prvo mesto u grupi, te direktan plasman u osminu finala i značajnu novčanu nagradu.

Ipak, ono o čemu se priča jesu događaji u samoj sudijskoj nadoknadi kada je francuski tim postigao gol za izjednačenje u 102. Taj pogodak bi doneo Renu prvo mesto u grupi.

Nakon što je Pareho po treći put doneo vođstvo “žutoj podmornici” u 80. minutu, domaći su krenuli na sve ili ništa. Opsedali su gol Viljareala, sudija je produžio meč za čak 14. minuta.

I onda u 12. minutu nadoknade opšta eksplozija na stadionu, Lorenc Asinjon je zatresao mrežu po drugi put na meču. Usledilo je opšte slavlje, sudija Karioglan je pokazao na centar i činilo se da će to biti konačan rezultat. Međutim, usledio je poziv iz VAR sobe glavnom arbitru i promena odluke – poništen je gol.

Zašto je poništen gol?

Svi su ostali zbunjeni i u šoku. I igrači, i treneri, a kamo li domaći navijači. Nikome nije bilo jasno šta se dešava. Naizgled sve je bilo regularno, nije bilo govora ni o kakvom prekršaju, ofsajdu ili bilo nečem trećem.

Međutim, jeste došlo do povrede fudbalske igre. Pravilo koje mnogi i ne znaju, a i oni koji su ga znali i zaboravili, sada je postalo jedno od najpretraživanijih na internetu. Evo o čemu se radi.

U pitanju je situacija koja je prethodila izjednačujućem golu. Bio je slobodan udarac za Ren, izveo ga je Enco Le Fe. Pogodio je prečku, a lopta se ponovo odbila do njega, bez da je usput dotakla ijednog igrača. I u tome se krije razlog zašto je pogodak poništen.

Zbog toga što posle šuta izvođača lopta nije dodirnula nijednog igrača, a vratila se njemu, igra u stvari nije nastavljena. I to automatski znači da je indirektan udarac za drugu ekipu.

Na primer, isto bi se dogodilo kad bi neko iz penala pogodio okvir gola i da mu se lopta vrati, ne bi smeo da je dira i šutne ponovo, ukoliko ne dodirne golmana ili nekog drugog igrača.

Poništen gol vredeo 2,3 miliona evra

Na ovaj način, zbog pravila koje je mnogima nepoznato, Ren ne samo da je ostao bez osvojenog boda, već i bez 2,3 miliona evra i direktnog plasmana u osminu finala.

Ovaj meč je odlučivao ko će biti prvi u grupi i samim time direktno se plasirati u osminu finala Lige Evrope. Osim toga, UEFA nagrađuje osvajanje prvog mesta 1,1 milion evra, a direktan plasman u osminu finala sa još 1,2 miliona evra.

Renu je bio dovoljan i bod, tako da je ovaj gol toliko koštao. Ovako će morati da se zadovolji sa 550.000 evra za drugo mesto u grupi i još pola miliona za učešće u plej-ofu. Tamo će igrati protiv nekog tima koji je bio treći u grupi u Ligi šampiona.