Fenerbahce's Dusan Tadic, right, plays the ball next to Spartak Trnava's Kristisn Kostrna during the Europa Conference League group H soccer match between Fenerbahce and Spartak Trnava at Sukru Saracoglu stadium in Istanbul, Turkey, Thursday, Dec. 14, 2023. (AP Photo/Francisco Seco)
Dušan Tadić; Foto: Beta/AP Photo/Francisco Seco

Tadić ušao sa klupe i potvrdio trijumf Fenera: Rendžers dominantan u Malmeu

Uvodne dve utakmice drugog dana prvog kola Lige Evrope donele su dve suverene pobede Fenerbahčea i Rendžersa. U Istanbulu je Fener bio bolji od Union Sen Žiloe sa 2:1, dok je u Malmeu škotski predstavnik bio bolji od istoimenog tima.

Kada je reč o utakmici na stadionu “Šukru Saračoglu”, Union Sen Žiloa je bolje otvorio, sa nekoliko opasnih napada ka golu Dominika Livakovića. Kada je to Fener preživeo, krenuo je u kontraofanzivu koja se isplatila u 26. minutu.

U seriji vezanih kornera jedan je bio plodonosan. Rodrigo Bekao je spustio loptu svom štoperskom parnjaku Čaglaru Sojundžuu, a on je vrlo efektno pogodio nogom preko glave za 1:0.

Fener je od tog momenta zagospodario terenom, potpuno kontrolisao meč i nije dozvoljavao belgijskom timu da uzvrati. U 65. minutu je u igru ušao Dušan Tadić, koji je uneo živost u ekipu Fenerbahčea i svojim potezima potvrdio pobedu.

Najpre je u 72. minutu poslao pas ka En Nesiriju zbog kog je Kevin Mekalister dobio direktan crveni karton. Da bi 10 minuta kasnije pokrenuo sjajnu akciju i asistirao za Osaji-Samjuela koji je šutirao, a odbijenu loptu od golmana je u sopstvenu mrežu sproveo Burdžes.

Tu je bilo rešeno pitanje pobednika, iako su Belgijanci u 92. minutu imali penal koji nije realizovao Ivanović, da bi u 94. preko Sikesa ipak smanjili na 2:1. Međutim, bilo je prekasno i tim Dušana Tadića je sa tri boda otvorio Ligu Evrope.

Rendžers nadigrao Malme

“Policajci” iz Glazgova su u Švedskoj bili potpuno dominantni, iako to mnogi nisu očekivali, a čak su i same kvote ukazivale da bi domaćin trebalo da bude blagi favorit. Ipak, sve se promenilo već posle 50 sekundi kada je Rendžers poveo golom Bajramija.

Dakle, još iz svlačionice je Malme imao zaostatak i to više nije umeo da nadoknadi. Ne samo to, nego je Rendžers mogao pitanje pobednika da reši već do poluvremena, samo da su prisebniji bili Černi i Bajrami.

Ipak, i u nastavku su Škoti bili bolji tim, te u 76. minutu preko Rosa Mekauslenda uspeli da u potpunosti “slome” otpor rivala. Tako će i Rendžers u nastavku sezone lakše da diše sa tri boda na svom kontu.