PSG's Kylian Mbappe, center, passes the ball during the Champions League semifinal second leg soccer match between Paris Saint-Germain and Borussia Dortmund at the Parc des Princes stadium in Paris, France, Tuesday, May 7, 2024. (AP Photo/Frank Augstein)
Mbape u zamci Nemaca (Foto: Beta/AP Photo/Frank Augstein)

Terzo, mađijo! Humels nokautirao milijardere, ništa od titule u Parizu ni ove godine (VIDEO)

Borusija iz Dortmunda vraća se na “Vembli” posle 11 godina, gde je 1. juna čeka novo veliko finale Lige šampiona. Da li protiv Reala ili Bajerna videćemo u sredu, ali to “milionerima” nije ni bitno, jer su pobedom na “Parku prinčeva” protiv PSŽ-a u revanšu od 1:0 pokazali da mogu da igraju sa svakim.

Trener Borusije Edin Terzić kreirao je još jednu pravu fudbalsku “mađiju”, spremio je taktički perfektnu utakmicu u kojoj se njegov tim maestralno branio i dočekao jednu jedinu šansu da zada konačni udarac skupocenom rivalu.

Bilo je to u 50. minutu, kada je Julijan Brant centrirao iz kornera i to pravo na glavu Matsa Humelsa, koji je matirao Donarumu za muk u “gradu svetlosti”. Inače, ovo je prvi gol Humelsa u nokaut fazi Lige šampiona još od 2013. godine, kada je u tandemu sa Nevenom Subotićem odveo Borusiju do poslednjeg finala Lige šampiona u klupskoj istoriji.

Ovo je još jedan bolan poraz za milijardere iz Pariza, koji su zaustavljeni na pretposlednjem stepeniku i koji ni posle više od decenije pokušaja neće ispuniti ambicije bogatih vlasnika iz Katara da donesu najvredniji pehar evropskog fudbala u Pariz.

Terzićev blok za Enrikea

Enrikeov tim je očekivano izašao da napadne od starta, domaći su igrali visok presing, često i uspevali da ukradu loptu, ali su na to gosti bili spremni, pa su u većini slučajeva bili dobro postavljeni u fazi odbrane.

Domaćin je prvi pripretio preko Mbapea, koji je uhvatio volej sa leve strane, ali je golman Gregor Kobel bio na pravom mestu. Usman Dembele je bio opasan po desnom krilu i svaki put kada je primio loptu, delovalo da će se nešto desiti. Imao je jedan opasan šut, iskosa sa desne strane, preko gola.

Čekajući svoju šansu iz kontri u 35. minutu Karim Adejemi se spustio u trk po levoj strani, stigao je do opasne zone i ušao u šesnaesterac, ali je Donaruma majstorski uspeo da zaustavi njegov udarac, najozbiljniju priliku od početka utakmice.

Kilijan Mbape, Luis Enrike, PSŽ tiket
Ništa od titule ni ove godine (Foto: Beta/AP Photo/Scott Heppell)

Norvežanin Rijerson je u prvom poluvremenu odradio veliki deo posla u markaciji Mbapea, puštao ga je da ide u levu stranu i terao ga iz šesnaesterca, daleko od gola, pa je najbolji igrač Parižana bio prilično bezopasan u odnosu na svoj kvalitet.

Do odlaska na odmor agilni Vitinja je imao snažan pokušaj sa distance, ali je Kobel ponovo bio siguran. I Fabijan Ruiz je gađao sa distance, pogodio je Šloterbeka od koga je lopta mogla i u mrežu Kobela, ali je završila u korneru, pa na poluvremenu nije bilo golova.

Stative i prečke spasile Borusiju

Pariz je na startu drugog poluvremena krenuo u ofanzivu i odmah je Zer-Emri propustio stopostotnu šansu sa samo dva metara. Mbape mu je centrirao s levog krila, a Gonsalo Ramos u želji da šutira prosledio loptu na drugu stativu, gde se mladi vezista obrukao.

Kazna je stigla u 50. minutu kada su Markinjos i Donaruma poklonili gostima korner, a posle Brantovog savršenog centaršuta iskusni Humels je bio najviši u skoku i glavom matirao “Svece”.

Domaćin je nekoliko minuta posle tog gola bio šokiran i u nokdaunu, Borusija je kontrolisala meč i dešavanja, a onda je krenuo uragan. Prvo je u 60. minutu indisponirani Ramos gađao preko prečke, a potom je minut kasnije i Nuno Mendes sa distance pogodio stativu.

PSŽ je nastavio da napada, a u 65. minutu Humels je oborio Dembelea na samoj ivici šesnaesterca, domaćini su tražili penal, ali je sudija Orsato pokazao da je slobodan udarac, koji Asensio nije izveo kako treba već je pogodio Markinjosa u leđa u živom zidu.

Edin Terzić
Taktički mastermajnd: Edin Terzić (Foto: Beta/AP Photo/Frank Augstein)

Borusija se borila za život u poslednjih 20 i kusur minuta. Hrvatski trener je sve karte bacio na odbranu, prvo je uveo veterana Marka Rojsa umesto Adejemija, a potom je izveo i drugo krilo Sanča iz igre i umesto njega uveo štopera Niklasa Zilea, što je značilo strogu defanzivu do kraja.

Od 80. minuta usledio je novi talas napada, Asensio je bio izblokiran, potom je i Kobel zaustavio pokušaj Mbapea, da bi u 82. i Markinjos je imao šansu posle kornera, ali je bio neprecizan. U 86. PSŽ je i treći put pogodio okvir gola kada je posle nove gužve u šesnaestercu Mbape šutirao, ali je Kobel zakačio loptu dovoljno da od prečke ode u korner.

Tu nije bio kraj pogocima u okvir, jer je u 88. minutu i Portugalac Vitinja raspalio sa distance i opet pogodio prečku. Kada nekog neće, onda baš neće, a Borusija je stvarno bila srećna, ko zna, možda je i potrošila večeras svu dozu sreće pre finala…

Parižani su u samoj nadoknadi pokušali nekako da dođu do gola, Mbape je posle duela sa Šloterbekom pao u šesnaestercu, ali sjajni italijanski sudija Orsato je samo odmahnuo rukom i tada se znalo da PSŽ ostaje bez finala i opet bez trofeja u Ligi šampiona po ko zna koji put.

Borusija iz Dortmunda se, s druge strane, vraća na “Vembli” posle 11 godina početkom juna, a te 2013. izgubili su u finalu od Bajerna iz Minhena sa 2:1 posle velike borbe i preokreta.