Fudbal
Tri glavna problema srpskog fudbala: Radujko o Superligi, suđenju, Mijatoviću u FSS, Piksiju, Kolarovu…
Branko Radujko, generalni sekretar Fudbalskog saveza Srbije, dotakao se brojnih tema iz srpskog fudbala, od reprezentacije, mlađih kategorija, preko smanjenja Superlige, suđenja, pa sve do Crvene zvezde i Partizana.
Na početku gostovanja u emisiji “Oko” na RTS je pričao o angažovanju Aleksandra Kolarova, koji je bez staža u trenerskom poslu postao selektor mlade reprezentacije.
– Aleksandar Kolarov je izuzetno ozbiljan čovek, inteligentan, vredan, tačno zna šta želi i ima visoku ambiciju. Nama treba neko takav i treba nam još takvih ljudi. On je želeo da bude trener. Učio je od Gvardiole, pa i svih ostalih sa kojima je radio. Uči za profi licencu u Italiji, vredan, radan i uveo je novi duh i sistem rada da mladim igračima. Debitovao je pre desetak dana pobedom nad Turskom.
– Prvi njegovi utisci su upravo ono što smo želeli da čujemo, da neko sa mladim igračima radi na najvišem mogućem nivou, da se traži dinamika, kvalitet i posvećenost. Da igraju oni koji igraju i u svojim klubovima. Mislim da će on biti veliko trenersko ime u Evropi – rekao je Radujko.
Da li će Mijatović biti novi potpredsednik FSS?!
Poslednjih 7-8 dana pojavile su se spekulacije da bi Predrag Mijatović, koji je postao član Privremenog organa u Partizanu, mogao da dobije i angažman u FSS na mestu novog potpredsednika.
– Aleksandar Kolarov i Predrag Mijatović, ima li lepših stvari da se čuju od toga? On je legenda Partizana, Real Madrida i čovek koji je bio na vrlo odgovornoj poslovnoj funkciji u Realu. Verujem da će on suštinski pomoći da se Partizan vrati na staze stare slave. To je važno i za srpski fudbal, za FSS, za ljubitelje fudbala i kvalitet fudbalske igre u Srbiji.
– Peđa je, nadam se da mi neće zameriti, mogu da kažem – moj drug. Svakodnevno se čujemo i već sada doprinosi time što možemo da razmenimo mišljenja i da dobijemo neki njegov ugao gledanja. I pored jako puno posla koji ima oko Partizana, on nađe vremena da se konsultujemo i o srpskom fudbalu i našim planovima za reformu srpskog fudbala.
– On ne štedi svoje kontakte, ako je potrebno da ih stavi u funkciju Saveza. U ovom trenutku je fokusiran na Partizan, a ja bih lično voleo da i formalno bude uključen u rad Saveza.
Piksi ostaje selektor
Kada je reč o seniorskoj reprezentaciji Srbije, ona je završila prvo učešće u A diviziji Lige nacija na 3. mestu u grupi i igraće protiv Austrije baraž za ostanak u najjačoj grupi selekcija. Posle toga kreću i kvalifikacije za Svetsko prvenstvo, a ono što je sigurno jeste ostanak Piksija na selektorskom mestu.
– Dragan Stojković je selektor A reprezentacije, imamo stručni štab, igrače, pokazali smo u novembarskom prostoru kako može da se radi, da funkcioniše u miru, niste čuli ništa ružno iz kampa reprezentacije, da li je neko nekog posetio, da li je neko s nekim razgovarao, imamo grupu i ta energija koja je stvorena u grupi, donela je energiju koju je narod osetio u Leskovcu, nažalost, odigrali smo nerešeno, nismo uspeli da pobedimo, falio je gol bila je dominacija i ljudi su bili zadovoljni. Pokazalo se da može kvalitetno u visokom ritmu i posvećeno timski igrati za našu reprezentaciju.
– Fokus je na dve utakmice u martu, da odbranimo učešće u najelitnijoj diviziji Lige nacija, već dve ekipe su ispale, mi i Škoti se borimo da opstanemo. Onda nas čekaju toliko važne kvalifikacije za SP, bitno je da uspostavimo kontinutitet na velikim takmičenjima. Sad smo prvi put u prilcii da povežemo tri takmičenja, a oni su važni zbog finansija, jer nam donose jako važna sredstva kojima može da se unapređuje fudbal. S druge strane, dok god smo tamo, imamo i neku priliku da napravimo korak dalje u sportskom smislu.
Superliga među 10 poslednjih u Evropi
Od trenutka kada je preuzeo funkciju, pre nešto više od 2 meseca, kaže da je uz pomoć eksperata iz UEFA, pokušavao da detektuje ključne probleme u srpskom fudbalu.
– Ključni problem broj jedan izuzetno niski nivo konkurentnosti u domaćim takmičenjima, pogotovo u Superligi. Šta to znači?! Ogromna je razlika između ekipa koje igraju. Imam zvanične podatke UEFA, da smo u poslednjih 10 liga kada je u pitanju nivo konkurentnosti u ligi. Kad je nemate, mi imamo ponajviše “dead matches”, mečeva koji nemaju takmičarski značaj. Moramo da menjamo format lige, da u toj ligi svaki meč bude važan i svaki bod bude važan. Da niko nema razlog da igra nižim intenzitetom jer nije bitan taj meč. Mora svaki bod da je bitan, imaćemo razvoj igrača i razvoj klubova i budućih reprezentativac.
– Nije tema samo broj ekipa, već i koliko ekipa ispada, koliko ide u baraž. Danas je od 5. do 14. mesta svejedno koji ćeš biti, 15. i 16. ispada, od petog i 14 je svejedno. Spremili smo plan, zahvaljujem se predstavnicima najvećih klubova, krećemo i u konsultacije sa klubovima od četvrtka, sa Zvezdom i Partizanom, a onda i o PLS i Superligi da pričamo o detaljima. Da li treba da imamo strance u omladinskoj ligi, da li ćemo skratiti omladinske i kadetske lige. Šta raditi sa decom posle 18-19 godine koji su jako dobri igrači, ali ne igraju nigde? Pa, sine, uzmi dres, stavi 10 na leđa i idi u Dubočicu, Mačvu, igraj fudbal i razvijaj se. Najnoviji reprezentativci su se razigravali u PLS, ne Superligi. Bili su članovi mlađih kategorija, pa su igrali u Grafičar, vratili se i dobili su poziv. Tamo su se razvijali.
Promena formata i reforma Superlige
Poslednjih nedelja je ponovo aktuelna tema oko smanjenja broja klubova koji učestvuju u Superligi Srbije, koju je upravo gensek FSS aktuelizovao ponovo nakon što je preuzeo tu funkciju.
– Naš predlog je da Superliga mora da bude elitna liga i da ima maksimlano 12 ekipa, dok PLS treba da bude razvoja liga i liga u kojoj se daje prilika našim igračima gde ne treba da bude stranaca i da imamo jedan pogon za razvoj igrača u PLS. Da to bude pogon za razvoj srpskih igrača. Elitna liga se bori za Evropu, rezultate.
– Ja verujem da ćemo imati kvalitetan dogovor o reformama fudbala u Srbiji i od februara, marta doneti odluku. Novi format mogao bi da bude od 2026/2027. Drugi problem sem sistema takmičenja i niskog nivoa kvaliteta je infrastruktura. Puno radimo, imamo na osam terena nove podloge, već se vidi razlika u igri gde god se igra. Sinoć sam bio na proslavi 100 godina OSS, video sam koliko država ulaže, i Vlada i predsednik Aleksandar Vučić su stali iza sporta. Odbojkaši su samo deo prikazali šta država radi da se razvija. S jedne strane imamo jak vetar u leđa od strane države, a onda imamo ljude u UEFA koje brinu o zemljama kao što je naša, imamo naše ljude na važnim mestima, hajde da iskoristimo zamajac i da stvorimo uslove za dobar fudbal, stvorimo terene, da klubovi imaju terene za igranje i trening i da približimo deci najbolje moguće uslove da se razvijaju.
Opomena sudijama i onima što upadaju u sudijske svlačionice
– Treća stvar je integritet takmičenja. I u ovom trenutku koristim priliku da poručim u ime FSS, svim sudijama fudbalskim u Srbiji, samo pravila fudbalske igre. Samo po pravilu fudbalske igre ili kako da kažete 50-50 i dok god tako sudite, FSS će stajati iza vas do kraja. Ako ne bude tako, sprovodićemo sve discplinske mere, koje su na raspolaganju da vratimo poverenje u srpski fudbal. I nemojte da bilo ko očekuje iz PLS, Srpske lige da može da uđe u svlačionicu sudijama, da vrši pritisak, a onda se obrati FSS da uradimo reflektore. To sredstva dolaze u najvećoj meri od UEFA i tamo to ne postoji.
Suđenje je glavna tema i o sudijama se priča i javno i privatno danima uoči utakmica, oko njihovog delegiranja…
– Ako smo svi spremni da se menjamo da bismo sutra imali velike asove u svetskom fudbalu, da imamo uspešne klubove na evropskom nivou i moćnu reprezentaciju, a stalno se poredimo šta su uradile naše komšije iz Hrvatske, zašto mi ne možemo to? Imamo podjednako talenta, imamo bolje infrastrukturne uslove nego oni, hajde samo da radimo. Ali da shvatimo da u fudbalu nije najvažnije da u sredu, u Prvoj ligi me neko pita ko će da mu sudi u subotu?! Šta te briga ko ti sudi?! Igraj. Mi ćemo da pratimo kako neko sudi i ako sudi pogrešno, neće više biti sudija.
– I ne samo kod suđenja, imali smo pre neki dan i prvostepenu odluku Disciplinske komisije i čestitam im ovom prilikom. Pokušaj nameštanja?! Dve godine van fudbala, to je propisano i to mora da se primeni. Oduzimamo bodove gde je potrebno. Trudimo se da poboljšamo uslove svuda, ali ne dozvoljavamo narušavanje integriteta fudbalskog takmičenja. Fudbal je danas u Evropi gospodska stvar i treba da bude i kod nas.
Dotakao se i neverovatnog propusta FSS da još nema novog sponzora opreme nakon što 31. decembra istekne ugovor sa Pumom.
– Moramo da imamo efikasnu organiziju. Mi nikad više ne smemo da dođemo u situaciju da 15. septembra shvatimo da nemamo tehničkog sponzora za reprezentaciju. U bilo kom ozbiljnom klubu ili Savezu, takvi ugovori se potpisuju godinu dana unapred.