Fudbal
U Bugarskoj kao u Srbiji: Ludogorec gost na svom stadionu, ali zbog jednog detalja su Bugari daleko ozbiljniji od nas
Fudbaleri Ludogoreca ove predvečeri igraju (odnosno odigrali su, jer verovatno ovaj tekst čitate posle kraja utakmice) meč na svom stadionu u Razgradu, ali na kom nisu bili domaćini.
Nominalno su bili gosti ekipi Černolomeca iz Popova, mesta udaljenog 20-ak minuta vožnje, koje nema stadion dovoljno dobar da zadovolji kriterijume 1/16 finala Kupa Bugarske.
Odnosno, pošto je “stadion” u mesto Popovu praktično poljana, Ludogorec se, poput Partizana u Superligi protiv Napretka i Zvezde u Kupu protiv Tekstilca, ponudio da se meč odigra na njegovom stadionu.
Postoji jedna ključna, suštinska razlika u odnosu na ovakve slučajeve u Srbiji – transparentnost
Sve strane uključene u donošenje te odluke su se složile, što je slučaj bio i u Srbiji, ali je u našem istočnom susedstvu viđena i ogromna, čak i ključna razlika u odnosu na ono što se dešava u takmičenjima pod pokroviteljsvom FSS. Možda čak i dve razlike.
Prvo, sve je daleko transparentnije i na višem nivou nego sa naše strane granice. Primera radi, u Kupu Srbije se meč između Trepče i Radničkog igrao na nečemu što se pre može nazvati poljanom, nego stadion. Odnosno, u 1/16 finala Kupa Srbije ne postoji kriterijum za to šta jedan stadion sve mora da ispuni. U Bugarskoj, kako smo sada mogli da zaključimo – postoji.
Ali, ono drugo što je još važnije, a u čemu se oslikava institucionalna zapuštenost takmičenja u Srbiji jeste činjenica da Ludogorec (iliti koji god klub iz Bugarske koji se nađe u ovakvoj situaciji) odmah po završetku utakmice mora da objavi koliko je novca zaradio od prodaje karata, pića, opreme itd, kako bi se taj novac po hitnom postupku prebacio na račun Černolomeca (kluba koji je iz ovog ili onog razloga nominalno bio domaćin, ali na gostujućem terenu). Na taj način stvara se daleko decentralizovanija slika fudbala, jer najveći klubovi tako pomažu one kojima je svaki dinar, lev ili evro odsudan za dalji opstanak.
U Srbiji je tako nešto, bar za javnost, potpuno nepoznato. Da li je novac zadržala Crvena zvezda posle meča sa Tekstilcom, Partizan posle meča sa Napretkom? Niko ne zna… Podatak kome ide novac od utakmica na kojima su Partizan, Zvezda, ali i Vojvodina gostovali na svom stadionu ne može da se pronađe čak ni na zvaničnim Savezovim internet prezentacijama, ali ni na sajtovima pojedinačnih klubova.
Sistem nam je zastareo, hitno potrebna reorganizacija
Ono što je definitivno postalo jasno posle ovakvog primera jeste zastarelost funkcionisanja našeg vrhovnog fudbalskog tela, koje nekoliko godina kaska za kolegama iz Bugarske. Onda možete da zamislite gde je FSS po mehanizmima u odnosu na neke zapadnoevropske ili severnoameričke nacionalne federacije.
Ili što bi naš narod ponekad umeo da kaže: Daleko smo dogurali kada se poredimo sa Bugarima… Šalu na stranu, nadamo se da će ovakvi amaterski propusti ubrzo biti prošlost i sa ove strane granice, odnosno da će se povećati transparentnost barem kada su neke osnovne stvari u pitanju.
I na kraju, srpskom fudbalu je hitno potrebna reorganizacija, pošto je Superliga ove sezone poznata i kao takmičenje u Evropi na kom najviše timova “domaće” utakmice igra u drugom gradu.
Kada kažemo reorganizacija, tu prevashodno mislimo na uvođenje novih mehanizama, pravilnika, nego što želimo da ukažemo potrebu za kadrovskim promenama. Evo gde su nas prečeste kadrovske promene i dovele – da Bugari, koji još od ere Hrista Stoičkova nisu prismrdeli velikom reprezentativnom takmičenju, imaju organizovaniji sistem od nas…
Inače, ako vas to uopšte i zanima, Ludogorec je rutinski rešio ovaj meč u svoju korist, jer je već na poluvremenu imao prednost od 4:0.