Navijaci fudbalskog kluba Kroacija (Dinamo) na utakmici prvog kola kvalifikacija za Ligu Sampiona protiv Partizana na stadionu Maksimir u Zagrebu, Hrvatska 30.07.1997. godine Foto: Marko Metlas
UEFA pokrenula postupak protiv Hrvata (Foto: Beta/AP)

UEFA pokrenula postupak protiv Hrvata

UEFA je pokrenula disciplinski postupak protiv Hrvata (Fudbalskog saveza Hrvatske) posle utakmice kvalifikacija za EURO između sa Turskom. Taj meč odigran je na stadionu Opus Arena u Osijeku.

Nakon izveštaja delegata, UEFA je pokrenula postupak. Sve to zbog korišćenja pirotehničkih sredstava od strane hrvatskih navijača u 62. i 78. minutu utakmice.

Naknadno je, nakon izvještaja FARE-a, pokrenut i disciplinski postupak zbog rasizma i diskriminacije. FARE nije imao posmatrača na utakmici u Osijeku. Međutim, primio je izveštaj o incidentima, koji je potkrepljen izveštajima iz hrvatskih medija o pevanju ustaške pesme. Ali ne samo to, već i o rasističkim povicima od strane dela hrvatskih navijača.

Što se desilo u Osijeku pa je pokrenut postupak protiv Hrvata?

Podsetimo, Hrvatska je u četvrtak na Opus Areni izgubila od Turske 0:1 u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo. U završnici prvog poluvremena na osiječkom stadionu grupica navijača pevala je stihove ustaške koračnice.

“Korak ide za korakom, mlad ustaša pod barjakom. Boj se bije, bije, ustaški se barjak vije za slobodu i za dom, hrvatski dom.”

UEFA je kaznila hrvatsku reprezentaciju s 10 hiljada evra, oduzimanjem hiljadu mesta za navijače na susretu s Turskom. Takođe, kaznila ju je i s dve godine uslovno zbog pojavljivanja ustaške zastave na prethodnoj domaćoj kvalifikacionoj utakmici s Letonijom na Rujevici.

Hrvatska protiv Jermenije na praznom Maksimiru?

U 90. minutu su s tribina, ogorčeni time što je engleski sudija Entoni Tejlor na intervenciju VAR-a poništio penal dosuđen Hrvatskoj, skandirali “cigani, cigani”.

Zbog upravo takvog skandiranja na završnici Lige nacija, Hrvatska je uslovno kažnjena zatvaranjem stadiona.

S obzirom na to da su navijači Hrvatske sada ponovili nedelo, izvesno je da bi HNS mogao da bude kažnjen tako da Hrvatska iduću domaću utakmicu igra pred praznim tribinama. Tako bi u poslednjem kolu kvalifikacija, 21. novembra protiv Jermenije na Maksimiru, za direktan plasman na EURO mogla da igra bez navijača.