Ženski tim osvojio titulu sa pet transrodnih osoba: Strogo obezbeđenje i zabranjeno slikanje - SoccerSportal.rs
Pratite nas preko:
Puma lopta; Foto: MN Press

Fudbal

Ženski tim osvojio titulu sa pet transrodnih osoba: Strogo obezbeđenje i zabranjeno slikanje

Ženski fudbalski klub Flying bats (leteći šišmiši, u prevodu) trenutno je najkontroverzniji klub na celom svetu. Razlog je taj jer su ove dame, popularne “šišmišice” postale šampionke svoje zemlje bez ijednog poraza, a da pritom u svom timu imaju čak pet transrodnih žena.

Dakle, u pitanju su osobe rođene kao muškarci, ali su u međuvremenu promenili pol tako stekle pravo da nastupaju u ženskoj konkurenciji. Ako ste posumnjali, naravno da su se predstavnici drugih klubova žalili Fudbalskom savezu Australije, ali to čelno telo još uvek nema rešenje za ovakav slučaj.

“Šišmišice” su pobedile u svih 16 utakmica regularnog dela sezone i postigle ukupno 65 golova, što je oko četiri po meču u proseku. Zanimljiv je bio i komentar voditeljke poslednje utakmice u sezoni Lusi Zelik.

– Utakmica je gotova. Ekipa puna transrodnih osoba osvojila je Premijeršip i pobedila u velikom finalu. Transrodne osobe biće ovenčane titulom najboljih sportista. Na neki način bi ovo trebalo predstavljati napredak… Čelnike našeg sporta nije briga – napisala je Zelik na društvene mreže.

Predsednica kluba: Mi promovišemo jednakost

Leteći šišmiši su u finalu igrale protiv Vest Penant Hils Čeribruka. Na stadionu su postavljeni pripadnici obezbeđenja kako ne bi došlo do incidenata, a fotografisanje je bilo strogo zabranjeno. Na poluvremenu je bilo 3:3, a na kraju rezultat 5:4 u korist novog šampiona države.

Predsednika kluba Dženifer Peden je blistala od sreće, a i ranije je opravdavala politiku svog kluba.

– Flying Bats FC radi na uključivosti. Ponosimo se time da poštujemo sve i podržavamo LGBTQIA+ igrače i igračice, navijače i sudije. Znamo kakve društvene, fizičke i psihičke benefite ima sport, pogotovo za marginalizovanu zajednicu kao što je LGBTQIA+ zajednica. Mi smo klub koji poštuje i promoviše jednakost – izjavila je Peden.

Transrodne osobe u fudbalskom timu; Foto: Facebook

Od Olimpijskih igara traje bura

Podsetimo, najveću pažnju izazvala je u Parizu alžirska bokserka Imane Kelif, transrodna osoba koja se takmiči sa ženama u kategoriji do 66 kilograma. Osvojila je zlato, ali je najviše prašine izazvala borba u osmini finala sa Italijankom Anđelom Karini, koja je odustala od borbe i povukla se u suzama posle samo 45 sekundi, nakon što je dobila dva jaka udarca u bradu.

– Primila sam drugi udarac u nos i jako me je zabolelo. Zato nisam želela da nastavim meč. Da li sam dozvolila da potpadnem pod uticaj medija? Ne. Došla sam ovde da pobedim na Olimpijskim igrama, a odustajenje je bio gest zrelosti, a ne predaje – rekla je Karini posle meča.

MOK prihvatio prvu transrodnu osobu u Parizu

Valentina Petriljo će biti prva otvoreno transrodna sportistkinja koja će se takmičiti na Paraolimpijskim igrama, pošto je izabrana da predstavlja Italiju u paraatletici u Parizu, prenela je britanska televizijska mreža “BBC”. Ocenjeno je da će njeno učešće biti “važan simbol inkluzije”.

Pedesetogodišnja sprinterka će se takmičiti u disciplini na 200 i 400 metara i deo je sportista sa oštećenim vidom. Valentina Petriljo je prošle godine osvojila dve bronzane medalje na Svetskom prvenstvu u paraatletici.

Komentari (0)

Dodaj komentar

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena, obavezna polja su označena (*)

Fudbal