Leipzig's David Raum, centre right, celebrates after scoring his side's opening goal during the group G Champions League soccer match between RB Leipzig and Red Star Belgrade at the Red Bull arena stadium in Leipzig, Germany, Wednesday, Oct. 25, 2023. (AP Photo/Matthias Schrader)
Fudbaleri Crvene zvezde gostuju Lajpcigu, Foto: Beta/AP Photo/Matthias Schrader

Zvezda dobila još jednu lekciju u Ligi šampiona: Evrogol vunderkinda i gol bivšeg igrača Dinama presudili crveno-belima

Drugi poraz Crvene zvezde u Ligi šampiona. Pao je srpski šampion u Lajpcigu 3:1 uz evrogol koji je postigao novi vunderkind svetskog fudbala Ćavi Simons.

Crveno-beli nisu bili bez svojih šansi na ovom susretu, ali nije i da nisu mogli da pretrpe ubedljiviji poraz. Jednostavno, Lajpcig je za koplje bolja ekipa i to se videlo na terenu.

Kad god su ubrzali igru, prebacili u brzinu više, pojačali pritisak, krenuli su problemi za Baharov tim. Šanse su se ređale, a Glazer je, po običaju, svojim sjajnim odbranama čuvao ekipu.

Domaćin je želeo što ranije do gola, tako je i počeo. Lopta je kružila oko i “zujala” kroz kazneni prostor Zvezde. I dobili su ono što su tražili. Pokazali su kako kažnjavaju svaku grešku i svako kašnjenje na isteku 12. minuta, lopta je došla do Rauma koji neometan ulazi u šesnaesterac i matira Glazera.

Red Star's Marko Stamenic, centre, and Leipzig's Emil Forsberg vie for the ball during the group G Champions League soccer match between RB Leipzig and Red Star Belgrade at the Red Bull arena stadium in Leipzig, Germany, Wednesday, Oct. 25, 2023. (AP Photo/Matthias Schrader)

Glazer opet sprečavao debakl

Zvezda je bila orijentisana na kontranapade i to je bila osnovna taktika. Moglo je to da bude mnogo bolje, jer nije da igrači Marka Rozea im nisu ostavljali prostora za to. Čak im i defanzivci poklonili nekoliko lopti iz kojih su se izrodili opasni napadi.

Dosuđen je bio i penal posle uklizavanja Lukebe Olajinki, ali je arbitar posle gledanja snimka poništio tu svoju odluku.

Pokušali su gosti na startu drugog poluvremena da izvrše malo veći pritisak. Čak i uzeli kontrolu lopte i zaigrali više na polovini domaćina. Ipak, to je sa sobom donelo druge opasnosti, pre svega u brzim kontrama. Nisu ih iskoristili, ali…

Trenutak čistog fudbalskog talenta i genijalnosti je prekinuo opsenu o Zvezdinoj kontroli stvari na terenu. Ćavi Simons, produkt Barselonine “La Masije”, uzeo je loptu, krenuo nekoliko koraka, namestio se na šut sa preko 25 metara i “ubio pauka”.

Red Star's Cherif Ndiaye, right, is challenged by Leipzig's Mohamed Simakan during the group G Champions League soccer match between RB Leipzig and Red Star Belgrade at the Red Bull arena stadium in Leipzig, Germany, Wednesday, Oct. 25, 2023. (AP Photo/Matthias Schrader)

Bio je to momenat u kom je pokazano kako kvalitetne i one najbolje evropske ekipe rešavaju utakmice.

Jeste Stamenić nakon toga postigao gol, koji će se ispostaviti kao počasan, i koji jeste pružio nadu, međutim, delovalo je i na terenu da su minimalne šanse za neko čudo da se dogodi.

Uostalom, Lajpcig je mogao i ranije da reši pitanje pobednika, imali su šanse i Kampl, i Openda, i Ćavi Simons, ali su sjajne odbrane Glazera to sprečile. Ipak, ni on nije bio svemoćan, pogotovo kad su igrači Zvezde imali problema i u branjenju kornera.

To je naplaćeno golom Danija Olma, španskog reprezentativca i bivšeg igrača zagrebačkog Dinama.

LAJPCIG – CRVENA ZVEZDA 3:1 (1:)

LAJPCIG: Blazvih, Henriks, Simakan, Lukeba, Raum, Šlager, Kampl, Simons, Forsberg, Poulsen, Openda.

CRVENA ZVEZDA: Glazer, Mijailović, Điga, Dragović, Rodić, Stamenić, In-Bom, Ivanić, Mitrović, Olajinka, Endijaje.

Uživo

II poluvreme

90+4. minut – Kraj utakmice!

84. minut – GOOOL! I sada je sve gotovo. Dani Olmo je ubacio loptu u mrežu. Bio je korner posle koga igrači Zvezde u 4 navrata nisu mogli da izbace loptu, na kraju ona pada na nogu bivšem igraču zagrebačkog Dinama koji smireno je ubacuje u mrežu sa metar i po.

81. minut – Baumgartner je sada umalo rešio pitanje pobednika. Bio je najviši u skoku posle kornera, Glazer je već bio savladan, ali lopta odlazi pored stative.

70. minut – GOOOL! Evo pogotka za Crvenu zvezdu. Posle šuta Dragovića, lopta se odbila od jednog igrača Lajpciga na nogu Stameniću koji je ubacuje u mrežu.

67. minut – Glazer sada u nekoliko navrata sprečava “potop” crveno-belih. Poslednje što je odbranio je udarac strelca Simonsa iz izgledne prilike. Prethodno je zaustavljao šuteve opende i Kampla.

59. minut – GOOOL! Kakav pogodak Ćavija Simonsa. Jedan od najboljih mladih igrača na svetu je postigao evrogol. Kakav šut sa oko 25 metara u samo rašlje, Omri Glazer je bio totalno nemoćan.

56. minut – Daleko bolja Crvena zvezda u prvih desetak minuta prvog poluvremena. Uglavnom se igra na polovini Lajpciga, a lopta kruži oko i po šesnaestercu domaćih. Ipak, bez konkretne prilike i šuta ka golu.

I poluvreme

45. minut – Uspela je Zvezda da se oslobodi velikog pritiska pod kojim je bila. Čak i da odigra nekoliko akcija koje su mogle da se izrode u nešto više. Čini se da je Endijaje previše komplikovao u završnici. Ipak, ne može se reći da ekipa Baraka Bahara nije ništa pokazala do sada.

Na kraju u poslednjem napadu, Odlično je odbranio Glazer šut iz slobodnog udarca Raumu.

28. minut – Nema penala za Crvenu zvezdu! Sudija Sančez je najpre dosudio jedanaesterac posle uklizavanja Lukebe Olajinki u noge. Ipak, posle gledanja snimka, ustanovio je da je štoper Lajpciga izbacio prvo loptu i poništio je svoju prvobitnu odluku.

23. minut – Prva opasna situacija pred golom Lajpciga. Lukeba je najpre slabo dodao do golmana, pa je Ivanić stigao prvi do nje, ali je Blasvih odbranio njegov šut. To je donelo korner posle koga je Rodić tukao glavom, a golman domaćih odbranio njegov udarac.

17. minut – Umalo da se ponovo lopta zakoprca u mreži. Dve fantastične odbrane Omrija Glazera su to sprečile. Najpre posle odličnog dodavanja Forsberga šutirao je Poulsen, ali se golman Zvezde ispružio i izbacio loptu u korner, a potom je sjajno intervenisao posle loše reakcije Đige.

13. minut – GOOOL! Trese se mreža Crvene zvezde. Izgubljena lopta na 30 metara od svog gola, u tri poteza lopta stiže do potpuno samog Rauma koji šalje loptu Glazeru kroz noge.

3. minut – Hvang In-Bom je uputio udarac sa oko 25 metara posle polukontre Crvene zvezde. Lopta odlazi pored gola Lajpciga.

19.54 – Osman Bukari, najbolji strelac u Ligi šampiona sa 2 gola, ostao je na klupi.

19.40h – Crvena zvezda će imati veliku podršku navijača na tribinama. Njih oko 3.500 već je napravilo spektakl kako u gradu, tako i na putu do stadiona.