Belgrade's Ognjen Mimovic celebrates after scoring his side's first goal during the Champions League first leg play-off match between Bodø/Glimt and Crvena Zvezda (Red Star Belgrade) at the Aspmyra stadium in Bodø, Norway, Tuesday, Aug. 20, 2024. (Mats Torbergsen/NTB Scanpix via AP)
Ognjen Mimović je postigao gol nade u Norveškoj, Foto: Beta/Mats Torbergsen/NTB Scanpix via AP

Zvezda se iz nokdauna u Norveškoj vraća s golom nade: Fudbal se ne igra u strahu i samo pola sata

Kako je izgledalo, na kraju je ispalo još i dobro. Crvena zvezda se vraća sa gostovanja u Norveškoj sa porazom 2:1 i juriće toliki zaostatak protiv Bode Glimta na stadionu “Rajko Mitić” sledeće nedelje u plej-ofu za Ligu šampiona.

Preživeli su crveno-beli neugodno gostovanje još nezgodnijem protivniku. U jednom trenutku je delovalo da je u potpunom nokdaunu i da će upisati daleko ubedljiviji poraz.

Ipak, u poslednjih pola sata igre, tačnije nakon drugog primljenog gola, proigrali su Milojevićevi izabranici. Poklopilo se to i sa izmenama i ulaskom Duartea i Mimovića.

Strah i nedostatak hrabrosti 60 minuta

Ali zato mnogo mora da brine izdanje iz prvih 60 minuta meča, bez obzira na igru u poslednjoj trećini utakmice. Bodo je pokazao sve svoje kvalitete. Sve ono što se isticalo o igri norveškog šampiona i na šta su crveno-beli upozoravani pokazalo se i na terenu.

Konstantno kretanje, brz protok lopte, presing, dosta kombinacija, direktna igra, bez mnogo komplikovanja i čekanja, sve to je domaćin radio na terenu. Gosti iz Beograda su uz to imali mnogo problema sa prilagođavanjem na veštačku podlogu.

Zbog toga je bila primetna i nesigurnost i strah od greške, a sve to su korisitli domaći. U prvom poluvremenu su imali apsolutnu kontrolu svega na terenu. Pitali su se za sve što se dešava, Hauge je sjajno dirigovao igrom, te pokazao zašto je svojevremeno bio član Milana.

Bilo je pitanje kad će primiti gol

Jedino što im je falilo je završni pas. Zato su imali samo jednu baš konkretnu šansu i to kad je prečka zaustavila udarac Sjevolda. Zvezda jeste zatresla prva mrežu, ali je pogodak Endijajea u završnici prvog poluvremena opravdano poništen zbog ofsajda.

Bojažljiva igra, bez hrabrosti, sa malo rizika, nikako nije mogla da da rezultat. Igrači u žutim dresovima su to odlično “namirisali” i kidisali su i na startu drugog poluvremena. U takvoj konstalaciji igre bilo je pitanje kada će crveno-beli kapitulirati. A to se dogodilo u 53. minutu.

Jedna od brojnih kombinacija na malom prostoru je i ovog puta prošla na levoj strani. Odatle je Fet centrirao, loše je procenio loptu i golman Ilić, Bjetuft je utrčao ispred njega i glavom je prosledio u mrežu.

Bode nije odustao od svoje igre, mada je to donekle trglo igrače srpskog šampiona, koji su hteli da krenu napred. Nije im to dozvolio domaćin, koji je jedva čekao da se otvori malo više prostora za neku polukontru ili kontru.

Drugi gol Bodea pokrenuo Zvezdu

Jednu takvu situaciju je i završio Mata, malo su zakasnili Điga i Seol da izađu na njega, on se namestio i sa nešto manje od 20 metara precizno pogodio mrežu. Ilić je bio nemoćan.

Tek tada su se upalili alarmi kod crveno-belih. Shvatili su da moraju da izađu hrabrije, da postoje pukotine u igri Norvežana i da igranje na sigurno može samo da im donese još neki primljeni gol. Time bi im posao u revanšu pretvorili u nemoguću misiju.

I trener Milojević je shvatio da mora da promeni nešto na terenu. Ubacio je Mimovića, Milsona i Duartea. Krenuli su konkretniji napadi, preuzet je posed lopte, bolja je bila kretnja i trčanje bez lopte. Brzo je stvorena najbolja prilika za gol koju je propustio Olajinka, potom je bila i situacija za Ivanića, ali bi pogodak bio najverovantije poništen zbog ofsajda.

Hrabrija igra je ipak dala rezultat. Iz prekida je pao možda i zlata vredan pogodak koji bi mogao da presudi u ovom dvomeču. Hvang je centrirao, sjajno je Mimović iza leđa igrača Bodea utrčao na drugu stativu i u padu uspeo da ćušne loptu u mrežu.

Hteli su gosti i više od tog jednog gola, primetno je bilo da su domaći pali posle primljenog gola. Možda su i namerno prepustili inicijativu crveno-belima kako bi sačekali ponovo neku kontru ili polukontru. Zvezda je napadala, ali šteta što je nedostajalo preciznosti u pojedinim pasovima.

Revanš u Beogradu igraće se za sledeće srede.

Postave

Uživo

75. minut – GOOOL! Evo pogotka za srpskog šampiona. Hrabrija i ofanzivnija igra je dala rezultat. Jasno je da u timu Bodoa ima pukotina i rupa, a sada se jedna otvorila kod prekida. Hvang je gađao na drugu stativu, tamo se ubacio Mimović i iznenadio domaće igrače, uklizao i prosledio loptu u mrežu.

72. minut – Evo najbolje prilike za Zvezdu. Lopta iza leđa odbrane za Duartea, ovaj je lepo gađao Olajinku koji je utrčavao na peterac, ali Nigerijac nije uspeo ni da zakači loptu, već je on završio u mreži.

62. minut – GOOOL! Fantastičan pogodak Mate. Precizan udarac, iskoristio je to što su mu i Seol i Điga ostavili prostor da se namesti i šutira tamo gde Ilić nije mogao da dohvati loptu. Sada je već situacija vrlo ozbiljna i teška za crveno-bele. A taman što su malo bolje zaigrali i preuzeli inicijativu. Bila je i jedna opasna situacija pred golom Bodoa, ali su šutevi Ivanića i Elšnika izblokirani.

53. minutGOOOL! I samo što je počelo drugo poluvreme Zvezda je primila gol. Može se reći da je bilo pitanje trenutka, jer ni u prvih 7 minuta drugog dela igre crveno-beli su srljali iz greške u grešku. Na kraju je to moralo biti kažnjeno, a učinio je Bjetuft glavom posle centaršuta Feta.

I poluvreme

45+2. minut – Kraj prvog poluvremena! Ne baš dobro izdanje crveno-belih, domaćin je bio daleko nadmoćnija ekipa. Odlično se kreću, pogotovo u ofanzivi, igraju brzo i direktno, uz to vrlo precizno u pasovima. Dosta problema je bilo za ekipu Vladana Milojevića. Moraće to mnogo bolje u nastavku.

44. minut – Zatresao je Endijaj mrežu Bodoa, ali zastavica pomoćnog sudije je podignuta u vazduh. Delovalo je kao očigledna nedozvoljena pozicija, međutim, na osnovu snimka vidi se da su u pitanju ipak bili centimetri. Možda je ovo naznaka bolje i hrabrije igre srpskog tima u nastavku meča.

37. minut – Zatresao se okvir Ilićevog gola. Dugo je trajala opasnost, lopta je prolazila kroz šesnaesterac, na kraju je stigla do Sjevolda koji je raspalio sa nekih dvadesetak metara i pogodio prečku.

30. minut – Imaju igrači Crvene zvezde problema, pre svega sa veštačkom podlogom na kojoj se igra. Zbog toga je primetna i prilična nesigurnost na lopti, dodatno je povećava i pritisak protivnika koji stoji jako blizu. Primetan je i određeni strah od greške kod crveno-belih, pa je i to jedan od uzroka što Bodo ima čak 70% poseda lopte. Sve je češće lopta u šesnaestercu Marka Ilića, mada domaćima nedostaje i dalje konkretnija završica.

15. minut – Proteklo je prvih 15 minuta utakmice u Norveškoj. Dosta aktivniji su domaći fudbaleri, deluju agilnije, imaju veći posed lopte, međutim, jedina opasnost za golmana Ilića je bila iz slobodnog udarca sa nekih 20 metara. Ipak, šutu se isprečio živi zid tako da konkretne šanse za gol nije bilo.