Fudbal
Zvezda traži još jednu titulu iz države koje više nema: Otvara se afera stara 38 godina
FK Crvena zvezda podneće u ponedeljak zahtev Fudbalskom savezu Srbije za dobijanje/vraćanje šampionske titule iz 1986. godine, najavljuju beogradski mediji.
Iako aktuelni srpski šampion nije to objavio na svojim zvaničnim kanalima i društvenim mrežama, pojedini mediji prenose da će inicijativa već sutra biti poslata u sedište Fudbalskog saveza Srbije.
– Podnosimo zahtev za vraćanje titule iz 1986. i sutra ćemo i zvanično poslati zahtev FSS-u. Zvezda je kao legalni šampion odlukom FSJ i UEFA igrala Kup šampiona, da bi dve godine potom ta titula bila oteta Zvezdi odlukom Suda udruženog rada i dodeljena FK Partizan suprotno odlukama – objavljeno je, navodno, kao zvanični stav kluba sa Marakane.
U pitanju je titula iz SFRJ, države koja odavno ne postoji, iz famoznog “Šajberovog kola”, koje je poništeno zbog nameštanja, da bi potom bilo odigrano novo poslednje kolo, bez učešća Partizana, dok su svi klubovi iz spornih utakmica kažnjeni sa minus šest bodova na startu sledeće sezone.
Zvezda je tada osvojila titulu, a Vardar u narednoj sezoni iskoristio prednost i došao do titule. Zvezda i Vardar igrali su KEŠ 1986. i 1987. kao zvanični prvaci Jugoslavije, ali im je kasnije tadašnji Sud udruženog rada oduzeo titule i dodelio ih Partizanu.
Šta je “afera Šajber”?
Sezona 1985/86. u Prvoj saveznoj ligi Jugoslavije bila je obeležena velikim skandalom i optužbama za nameštanje utakmica u poslednjem kolu, što je ostalo upamćeno kao “afera Šajber”, nazvana po Hrvatu Slavku Šajberu, tadašnjem predsedniku Fudbalskog saveza Jugoslavije.
Ekipa Partizana postala je šampion, a posle preračunavanja bodova titula je pripala Crvenoj zvezdi, da bi 1987. godine titula ipak bila vraćena Partizanu. U samoj završnici prvenstva Partizan i Zvezda imali su isti broj bodova, a crno-beli su dali gol-više. U večitom derbiju odigranom na Stadionu JNA bilo je nerešeno (1:1), dok je na Marakani Zvezda pobedila sa 2:1.
U poslednjem kolu, Partizan je dočekao Željezničar, a Zvezda na Koševu gostovala Sarajevu. Ostvareni su sledeći rezultati: Partizan – Željo 4:0, uz ispraćaj Zvonka Živkovića i Zvonka Varge, koji su karijere nastavljali u inostranstvu i Sarajevo – Zvezda 0:4, uz neusvojeni zahtev crveno-belih da se organizuje ispraćaj golmanu Živanu Ljukovčanu, koji je odbio sudija iz Makedonije Goce Popov.
Odlukom Osnovnog suda udruženog rada u Beogradu od 29. jula 1987. godine, poništene su odluke Fudbalskog saveza Jugoslavije i Slavka Šajbera koje su uticale na ishod sezona 1985/86. i 1986/87, pa su titule naknadno oduzete Crvenoj zvezdi i Vardaru i obe pripisane Partizanu.
Zečević: Zvezda priznala nameštanje
Crno-beli i danas tvrde da je njihov večiti rival odlukom da igra ponovljeni meč poslednjeg kola i davanjem legitimiteta Šajberovoj odluci, priznala učešće u nameštanju. Tadašnji generalni sekretar Partizana Žarko Zečević svojevremeno je na ovu temu izjavio:
– Nismo pristali da nam se nametne krivica i optužba za nameštanje utakmice poslednjeg kola sa Željezničarom. Odbili smo da je igramo i uzeli su nam titulu, a sledeće sezone smo startovali sa minus šest bodova. Partizan je te prve godine pobedio Hajduk u Splitu, Dinamo u Zagrebu, sve utakmice na gostovanjima. Odlučivali su poslednje kolo i gol-razlika.
– Pacijent Crvene zvezde je uvek bilo Sarajevo, mi smo igrali protiv Željezničara u Beogradu. Mislim da je ta odluka Šajbera, koju je on doneo na sugestiju ljudi iz Srbije, iz Zvezdinog establišmenta, pokvarila ono što se desilo na terenu, jer Partizan je bio najbolji te godine. Tada smo odbili da igramo ponovljeno kolo – ispričao je u jednom intervjuu Zečević.
Zvezdi već dodeljena jedna titula iz komunističke Srbije
Ovo je drugi put u poslednjih nekoliko godina da Zvezda traži titulu iz države koja više ne postoji. Fudbalski savez Srbije joj je u maju 2019. godine dodelio titulu iz 1946. godine kada su crveno-beli bili pobednici turnira koji se igrao na prostoru komunističke Srbije.
U Srbiji su tokom jeseni 1945. bili organizovani kvalifikacioni turniri po regijama, a Zvezda je bila prva u grupi „Dunav“ beogradskog okruga. Potom su na proleće 1946. prvaci okruga igrali finalni turnir u vidu ligaškog takmičenja iz koga su prva dva kluba izborila su plasman u Prvu ligu Jugoslavije za sezonu 1946/47.
Čelnici Crvene zvezde su priznanje titule iz 1946. zatražili na osnovu argumenta da je taj klub bio prvak na završnom turniru Srbije u okviru kvalifikacija za prvenstvo Jugoslavije, usput se pozivajući na to da je titula iz iste godine priznata u Hrvatskoj splitskom Hajduku koji je bio najbolji u toj republici te sezone.
Ostaje nam da vidimo kakav će biti rasplet ove situacije iz 1986. godine, a ukoliko zahtev Zvezde za povraćaj/dodelu “Šajberove titule” bude uvažen, crveno-beli bi tako došli do broja od 36 titula šampiona koje su osvojene u nekoliko različitih država, koje odavno ne postoje.