Reno Lavileni; Printscreen: /YT/@diamondleague

Atletika

Čovek koji je oborio rekord Sergeja Bubke ne ide na Olimpijske igre!

Bivši olimpijski šampion i nekadašnji svetski rekorder u skoku s motkom Francuz Reno Lavileni (37) nije uspeo da se plasira na Olimpijske igre u Parizu.

Lavinije je na prvenstvu Francuske u Anžeu morao da preskoči 5,82 metara kako bi ispunio olimpijsku normu. Ipak, nakon skoka od 5,60 metara, 37-godišnji Francuz je tri puta podbacio na 5,72, te ga nećemo gledati u Parizu.

Ostaje žal što vremešnog Francuza nećemo još jednom (poslednji put) gledati na najvećoj svetskoj sceni. Lavileni je skokom od 6,16 metara u februaru 2014. godine postavio novi svetski rekord oborivši 21. godinu star rekord Sergeja Bubke. Zanimljivo je da se takmičenje održavalo u rodnom gradu čuvenog Ukrajinca, Donjecku.

Francuz je tada (2014.) preskočio letvicu u svom prvom pokušaju na 6,16 m, što je bio novi apsolutni svetski rekord, nadmašivši Bubkinih 6,14 m na otvorenom i 6,15 m u zatvorenom, za koje su neki mislili da je nemoguće nadmašiti. Njegov rekord je nadmašio Šveđanin Armand Duplantis, koji je skočio 6,17 m u februaru 2020. Duplantisov trenutni svetski rekord je 6,24 m.

Lavileni je 2012. godine slavio na Olimpijskim igrama u Londonu preskočivši 5,97 metara, dok je skokom od 5,98 četiri godine kasnije u Rio de Žaneiru osvojio srebrnu medalju.

Osvojio je i tri zlatne medalje na svetskim prvenstvima u dvorani, tri puta je bio prvak Evrope na otvorenom i tri puta u dvorani. Na svetskim prvenstvima na otvorenom osvojio je jednu srebrnu i četiri bronzane medalje.

Ipak, u rodnoj Francuskoj na Olimpijskim igrama nećemo imati prilike da gledamo ovgog vremešnog sportistu koji je dotakao besmrtnost sporta kojim se bavi.