Nadia Battocletti, of Italy, approaches the finish line to win the women'a 10000 meters final at the European Athletics Championships in Rome, Tuesday, June 11, 2024. (AP Photo/Alessandra Tarantino)
Nadija Batokleti (Foto: Beta/AP Photo/Alessandra Tarantino)

Atletika

Haos u trci na 10.000 metara: Niko nije znao koji krug trči, atletičarke popadale od vrućine

Italijanska atletičarka Nadija Batokleti osvojila je zlatnu medalju u trci na 10.000 metara na Evropskom atletskom prvenstvu u Rimu. Posle trijumfa na 5.000 metara, Batokleti je na duplo dužoj deonici slavila sa vremenom od 30:51,32 minuta, što je novi nacionalni rekord.

Srebro je osvojila Holanđanka Dajan van Es (30:57,24), a bronzu Britanka Megan Kit (31:04,77) u trci koja je izazvala velike kontroverze, a mnogi je smatraju i neregularnom. Oni koji su gledali trku, kažu da takmičarkama na izuzetnoj vrućini nisu bili pruženi adekvatni uslovi.

Nije bilo vode, sunđera, na trkalištu je bilo isuviše ljudi koji nemaju veze sa samom trkom, dok sudije nisu imale pojma koja je takmičarka trčala koji krug. Kako su na kraju odredili pobednicu – ostaje dilema, jer se stekao utisak da su atletičarke odustajale same krug ili dva pre kraja u totalnoj konfuziji.

Norveški atletičar Karsten Varholm osvojio je zlatnu medalju u trci na 400 metara s preponama. On je do svog trećeg uzastopnog evropskog zlata stigao s vremenom 46,98 sekundi.

Ovaj 28-godišnji svetski rekorder, svetski šampion i aktuelni olimpijski šampion je bio u vođstvu od starta do kraja trke i slavio ispred Italijana Alesandra Sibilija (47,50) i Šveđanina Karla Bengtstroma (47,94).

U ženskoj konkurenciji na 400 metara s preponama zlato je odbranila Holanđanka Femke Bol koja je takođe dominirala na stazi i kroz cilj prošla za 52,49 sekundi. Srebrnu medalju osvojila je Francuskinja Luiz Maraval (54,23), dok je bronza pripala Holanđanki Katelajn Peters (54,37).