San Francisko - Detroit; Foto: Beta/AP/Stephen Lam

Još sportova

Superboul je zakazan! Naravno da ne može bez Mahomsa, a šta tek reći o preokretu Najnersa

Scena je postavljena, ostaje još samo da sačekamo dve nedelje na Superboul 58. u “gradu greha” koji će biti poprište duela dve najbolje ekipe ove NFL sezone. Sudariće se Kanzas Siti Čifsi i San Francisko 49-ersi, koji su prethodne noći slavili u finalima svojih konferencija. Da li je iko očekivao da će biti drugačije?

Naravno da jeste, potpisnik ovih redova prvi je prognozirao da će Baltimor sa Lamarom Džeksonom biti u najvećoj utakmici u sezoni. Rejvensi su bili najkonstantniji cele sezone, čak i kompletniji u ovom AFC finalu. Ali, to ništa ne vredi kada protiv sebe imate Patrika Mahomsa.

Kanzas je slavio trijumf rezultatom 17:10 što nam govori da, osim najboljeg kvoterbeka lige, ima i šampionsku odbranu jer je igraču kao što je Lamar Džekson i napadu koji predvodi dozvolila samo dva poentiranja za ceo meč.

Poveli su Čifsi tačdaun pasom Mahomsa za Trevisa Kelsija, a uzvratili Rejvensi na isti način dodavanjem Džeksona za Zeja Flauersa. Potom gosti poentiraju trčanjem Ajzee Pačeka za 14:7 i tada na scenu stupa odbrana Kanzasa. Čifsi do poluvremena stižu i do tri poena, pošto u poslednjim trenucima druge četvrtine Herison Batker pogađa sa 52 jarda za 17:7.

U drugom delu Baltimor nije uspevao da se razbudi u napadu, sve dok Lamar nije poveo napad sa jednog jarda od sopstvene end zone. Pretvorio je i četvrti pokušaj unutar 10 jardi i krenuo je napad koji se, posle 73 jarda, završio presečenom loptom. Svi na stadionu su znali da je tu bio kraj i da Čifsi idu u Superboul.

Istorijski preokret San Franciska

Sa njima će igrati San Francisko 49-ersi koji su posle velikog preokreta savladali Detroit Lajonse rezultatom 34:31. Njime je izjednačen najveći preokret u istoriji NFC finala. Još 2012. godine su Najnersi prevazišli zaostatak od 17 poena, koji su u NFC finalu imali protiv Falkonsa. Čak 12 godina kasnije, rekord je izjednačen.

Ovog puta na poluvremenu je bilo 24:7 u korist “lavova” koji su igrali fantastično u prvom poluvremenu. Trkači Džamal Vilijams i Dejvid Montgomeri doneli su brzih 14:0 u prvoj četvrtini. Zatim je uzvratio Kristijan Mekefri, ali tačdaunom Gibsa Detroit na poluvreme ide sa velikih +17.

U poluvremenu je ekipa Kajla Šanahana delovala potpuno demoralisano. U izjavi za medije pred pauzu defanzivac Nik Bosa rekao je da njegov tim igra “sramotno”. A onda kreće epski preokret!

Sve je počelo fild golom Mudija. Potom je Ajuk imao neverovatno hvatanje, a napad kojim je dirigovao Brok Pardi je konačno “prodisao”. Mekefri i Mičel su bili mete za još dva tačdauna i fantastičnu seriju San Franciska. Do kraja susreta Vilijams je uhvatio dodavanje za tačdaun kojim je samo mogao da smanji zaostatak Lajonsa.

Superboul LVIII će se odigrati na “Alidžant” stadionu u Las Vegasu 11. februara. Nema dileme, scena je postavljena za novi spektakl za pamćenje.