Ferrari supporters cheer on stands during the qualifying session ahead of Sunday's Formula One Italian Grand Prix auto race, at the Monza racetrack, in Monza, Italy, Saturday, Sept. 2, 2023. (AP Photo/Luca Bruno)

Ostalo

Leklerov trijumf u Monci: Ferari oduševio Italiju, Pijastri i Noris na podijumu

Šarl Lekler iz Ferarija osvojio je trku VN Italije na legendarnom stazi Monca, pružajući navijačima u Italiji nezaboravan trenutak u Formuli 1. Ova pobeda predstavlja pravi praznik za Ferari, dok je Lekler postao heroj domaćih gledalaca.

Lekler je do pobede stigao ispred Meklarenovih vozača, Oskara Pijastrija i Landa Norisa, koji su zauzeli drugo i treće mesto na pobedničkom postolju. Noris je startovao s pol pozicije, ali je brzo izgubio prednost, a Pijastri je bio blizu da donese pobedu Meklarenu.

Trka na “Hramu brzine” donela je spektakularne trenutke. Meklaren je dominirao sve do 15. kruga, kada je Lekler prešao Norisa, a oba Meklarena su kasnije otišla u boks.

Noris je bio u problemima sa gumama, što je omogućilo Lekleru da preuzme vodstvo. U 38. krugu, Lekler je već bio na čelu kolone, a ostatak trke je proveo u vođstvu, dok su gume Pijastrija i Norisa postale problem.

U završnici, Pijastri je uspeo da smanji razliku na 8 sekundi, ali to nije bilo dovoljno da ugrozi Leklera. Ferari može da se raduje, dok će Meklaren žaliti za propuštenim prilikama. Na kraju, poredak je bio: Lekler prvi, Pijastri drugi, Noris treći, a zatim su sledili Sajnc, Hamilton, Ferštapen, Rasel, Perez, Albon, i Magnusen na desetom mestu.