EURO 2024

Tragikomedija turske odbrane “poklonila” 2 gola Portugalcima: Ljudi, Ronaldo pokazao da nije sebičan

Fudbaleri Portugalije lako su slavili rezultatom 3:0 protiv Turske u duelu drugog kola grupe F Evropskog prvenstva.

Turska nije loše izgledala do 28. minuta, ipak čini se da je jedan od glupljih autogolova uticao na koncentraciju Turaka, te da se njihova odbrana raspala posle drugog primljenog gola. Od tog trenutka na terenu smo videli samo jedan tim.

Portugalci su sa ovim trijumfom obezbedili prvo mesto u grupi F, dok će se Turska boriti sa Česima za drugu poziciju. Ipak, ne treba zaboraviti da i Gruzijci imaju svoje šanse za mesto koje vodi u osminufinala.

Preko sredine terena, Portugalci su kontrolisali dešavanja u Dortmundu pokazavši da su zaista dominantni u tom delu formacije. Iako su Turci imali ozbiljniji napad koji Akturkoglu nije uspeo da završi udarcem, Portugalci su poveli preko Bernarda Silve do kojeg je lopta došla na drugu stativu uz dašak sreće.

Ali, najznačajniji detalj meča videli smo u 28. minutu kada je jedna rutinska situacija za Tursku okončana agonijom. Loša komunikacija, ali i reakcija Sameta Akajdina koji nije pogledao gde je njegov golman Bajandir, već je napamet vratio loptu i to u pravcu gola, a ona je završila u istom.

Nepisano pravilo, ono koje se uči u školicama fudbala – nikada ne vraćaj loptu u okvir sopstvenog gola. Akajdin ga je očigledno zaboravio. Tako smo dobili najbizarniji pogodak na turniru. Do kraja poluvremena napalae su i jedna i druga selekcija ali ipak rezultat je ostao nepromenjen – 2:0.

Portugalija Silva i Kanselo
Portugalija Silva i Kanselo; Foto: Beta (AP Photo/Themba Hadebe)

Raspad Turaka i sakrivena lopta

Drugi deo igre ponovo je pripao Portugalcima, a Turci su odigrali jednu od slabijih utakmica neke reprezentacije na ovom prvenstvu. Činilo se da se odbrana Vićenca Montele raspala posle drugog gola.

Treći gol ponovo je bio delo Portugalije, i ponovo smo videli lošu reakciju odbrambenih fudbalera Turske. Jedan igrač je “zaspao” ne napravivsi ofsajd zamku za Ronalda. Isti fudbaler se potom i oklizao, a Ronaldo i Bruno su imali lak zadatak da završe napad.

Ronaldo je nesebično poslao pas do asa Mančester junajteda koji je prosledio loptu u mrežu. Ostatak drugog dela igre prošao je bez većih tenzija i prilika, a kako bi to neki fudbalski stručnjaci rekli – Portugalija je sakrila loptu na sredini terena. Upravo tako, urci nisu mogli da dođu do gola protivnika, koji im je naneo težak poraz.

Zanimljivost je da je utakmica čak tri puta prekinuta zbog navijača koji su upadali na teren da zagrle Kristijana Ronalda.

Portugal je sa nova tri boda obezbedio prvu poziciju pred nokaut fazu, dok će drugo mesto u grubi biti odlučeno u poslednjem trećem kolu gruppne faze.