Rukometašice Francuske; Foto: Beta/AP/Claus Fisker

Još sportova

Drama u finalu SP: Francuska je novi šampion sveta!

Rukometašice Francuske nove su šampionke planete. One su u velikom finalu Svetskog prvenstva u Herningu savladale Norvešku rezultatom 31:28 (20:17). Iako su Skandinavke bile blage favoritkinje, selekcija “galskih petlova” je zasluženo osvojila titulu.

Francuska je do krova sveta stigla ostvarivši svih devet pobeda na prvenstvu. Uključujući i Norvešku u poslednjoj rundi druge faze takmičenja (24:23). Inače, Francuskinje su poslednji poraz doživele od Crne Gore, u novembru 2022. godine. Od tada su nanizale 18 uzastopnih pobeda.

Dve selekcije su bile u egalu u prvih 20 minuta, da bi se potom “trikolorke” odvojile na +3 serijom 4:1. Bilo je to vrlo efikasno prvo poluvreme, naspram drugog u kome su se odbrane mnogo više “zategle”. Francuskinje su u dva navrata imale +4, a Norvežanke su konstantno držale priključak i “disale za vratom” rivalkama.

U samom finišu gledali smo pravu dramu. Norveška je stigla do 26:25, ali nije uspela više od toga da učini u ovom finalu. Rukometašice Francuske su golovima maestralnog beka Grandvo održale razliku i na kraju sve redom plakale od sreće zbog svetske titule.

Pomenuta Grandvo, kao i Horasek imale su po pet postignutih golova. U ekipi Norveške Mork je bila najbolja sa osam pogodaka.

Ranije tokom dana, rukometašice Danske osvojile su bronzanu medalju na Svetskom prvenstvu. One su, pred domaćim navijačima, u meču za treće mesto savladale Švedsku rezultatom 28:27 (18:15).