, kosarkas Partizana, na utakmici Evrolige protiv Makabija, u Beogradskoj Stark areni. Beograd, 12.01.2024. foto: Nebojsa Parausic / MN press Kosarka, Euroleague, Partizan, Makabi

Evroliga

Srpski sport od sumraka do svitanja: Klizave lopte, srpski mentalitet, a onda je Partizan “izvadio” dan

Petak, 12. januar 2024. godine, umalo je ostao upamćen kao jedan od najgorih dana u novijoj istoriji koju beleži srpski sport. Ne toliko zbog poraza koji su se dogodili, već zbog načina i okolnosti koje su do njih dovele. Vaterpolisti i rukometaši Srbije poželeli su da se nisu ni probudili ovog jutra zbog svega što su proživeli u svojim sportskim bitkama. Za dlaku je to moglo da se kaže i za košarkaše Partizana, ali su oni uspeli na volšeban način da izbegnu poraz nakon što su gubili sa 24 poena razlike od Makabi Tel Aviva.

Počelo je sve još u 15 časova u Zagrebu, gde su nekada zlatni “delfini” igrali pravi vaterpolo klasik protiv Mađarske. U pitanju je bilo četvrtfinale Evropskog prvenstva i svi smo videli šansu da još jednom porazimo velikog rivala, posebno jer su naši severni susedi došli sa znatno podmlađenim sastavom. Ipak, nove junoše Mađara bile su mnogo agresivnije od naših igrača, što su i sami priznali posle meča na čelu sa selektorom Urošem Stevanovićem.

Jurili smo se u igri gol za gol i na kraju došli do peteraca. Izvedeno je 10 udaraca i devet je završilo u mrežama. Samo jedna lopta nije ni izvedena, a bio je to pokušaj penala Marka Radulovića. Rođeni Riječanin je uspeo da ispusti loptu prilikom zamaha i tako se propisno obrukao pred očima vaterpolo Evrope.

U redu, dešava se čak i najboljem strelcu šampionata, ali je to bio samo početak košmarnog dana za srpski sport.

Srpski rukomet 21. veka stao u 28 sekundi

Rukometaši Srbije otvorili su nastup na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj utakmicom protiv Islanda. Rekli bi smo u velikom stilu da se nije desila blaga katastrofa u poslednjih 30 sekundi.

U prvom kolu ostvaren je remi rezultatom 27:27 (10:11), ali ono što se desilo samoj završnici bacilo je senku na igru i energiju koju su prikazali izabranici Tonija Đerone. Naime, Srbija je vodila sa 27:25 do poslednjeg minuta. A onda je od 59:35 minuta do samog kraja primila – dva gola! Najpre jedan sa bekovske pozicije, a potom je krenula u napad i neshvatljivo prepustila loptu Islanđanima za kontru i krajnjih 27:27.

– Igrači su bili fantastični 690 minuta. Odluke koje smo donosili u poslednja dva minuta nisu bile dobre. Imamo još 2 utakmice i imamo čemu da se nadamo. Psihološki i fizički moramo da se vratimo. I dalje je sve u našim rukama. Kontrolisali smo utakmicu. U napadu je svaki igrač dao ponešto i to je nova situacija – rekao je Đerona neposredno posle meča.

Kratka crno-bela horor priča sa srećnim krajem

Na kraju se sportski dan završio u Areni, gde su košarkaši Partizana dočekali Makabi iz Tel Aviva. Takođe sa velikim ambicijama, ali su crno-beli doživeli kataklizmu već na startu meča. U prvih šest minuta nisu umeli da daju koš, a primili su čak 16 i u prepunoj Areni već u prvoj četvrtini su gubili sa 18 poena razlike!

Kasnije je razlika bila i 24 u korist “ponosa Izraela”. Ovaj tekst je već bio spreman kao potpuni sumrak srpskog sporta. Međutim, desilo se čudo u Beogradu. Izabranici Željka Obradovića uspeli su da se vrate i preokrenu. Na kraju čak i ubedljivo slave trijumf nad izraelskim timom – 88:79.

Na taj način izbegnuta je potpuna katastrofa. Šta više, već bi se moglo reći da je srpski sport (ili makar oni ljubitelji sa crno-bele strane Topčiderskog brda) sa osmehom na licu mogu ove večeri na spavanje. Ostaje gorak ukus zbog kraha vaterpolista, dok će rukometaši tek imati priliku da se iskupe protiv Mađarske i Crne Gore u nastavku grupne faze EP.