Serbia's Nikola Jokic tries to score during an exhibition basketball match between Serbia and the United States at the USA Basketball Showcase, ahead of the 2024 Paris Olympic basketball tournament, in Abu Dhabi, United Arab Emirates, Wednesday, July 17, 2024. (AP Photo/Altaf Qadri)
Nikola JOkić u duelu Srbije i SAD u Abu Dabiju, Foto: Beta/AP Photo/Altaf Qadri

Košarka

Amerikanci šutirali trojke bez greške i pokazali Srbiji koliko su moćni: Orlove koštalo 10 “žutih” minuta i loš šut za 3

Košarkaši Srbije su pretrpeli ubedljiv poraz 105:79 od najboljeg tima sveta, SAD, u prijateljskom meču u Abu Dabiju, zahvaljujući lošem završetku prvog poluvremena i početku drugog.

Najpre moramo reći da je pitanje da li je rezultat dobar, jer su 2 poena Nikole Jokića bila upisana SAD i nisu ispravljena do kraja utakmice.

Amerikanci su se serijom 16:2 u poslednjih 5 minuta druge četvrtine i serijom 13:0 na početku treće deonice odlepili na nedostižnih 25+ poena, pa je bilo samo pitanje kojim rezultatom će se završiti utakmica.

Šut za tri nas i dalje ne ide

Moramo istaći da je ekipu Stiva Kera na ovom meču izuzetno služio šut za tri poena. Timski su šutirali preko 50%, trojke su čak pogađali i centar Bem Adebajo (3), Džru Holidej… Ukupno su pogodili 16 trojki iz 32 pokušaja, a prednjačio je Stef Kari sa 6/9. Od toga je 4 pogodio u prvom poluvremenu.

Sa druge strane, gotovo potpuno suprotna situacija je kod naše ekipe. Očigledno je da Pešićev tim u dosadašnjem delu priprema nije podesio nišanske sprave. Posle jučerašnjih 3/22 šuta za tri poena protiv Australije, danas je bilo tek nešto bolje i to tek kad je pobednik bio rešen (10/31).

Naravno, mora se istaći da je Srbija i danas igrala bez svog najboljeg šutera i kapitena Bogdana Bogdanovića. Odlukom selektora Pešića u igru nisu ulazili uopšte ni Nikola Milutinov i Nemanja Jaramaz.

Amerikanci su i na ovom meču bili lišeni pomoći povređenog Kevina Durenta.

Prvih 15 minuta odlično, posle “raspad”

Otprilike nekih 15 minuta smo se nosili barabar sa Amerikancima. Bili smo neretko i u vođstvu, a na atraktivne poteze smo odgovarali zakucavanjem Dobrića, alej-upom Petruševa, trčanjem Marinkovića…

Problemi su krenuli od otprilike sredine druge četvrtine nakon što smo izjednačili na 38:38. Tada su Amerikanci pronašli dobitnu kombinaciju u odbrani, pre svega sa tandemom dvojice sjajnih defanzivaca Dejvisa i Adebaja.

Jokić i Plavšić nisu uspevali da se izbore za prostor pored njih dvojice. Da stvar bude gora plejmejker Micić je sve vreme pokušavao da probija baš kroz sredinu, gde je odbrana SAD bila najgušća. Šut za tri poena u tom periodu nismo imali (ispromašivali se i Micić i Jokić), tako da su na drugoj strani to sve lako kažnjavali protivnički igrači.

Možemo, čak da kažemo da je zapravo Orlovima najlakše bilo kad je na terenu bio Embid. Amerikanci s njim na parketu deluju kao da imaju igrača manje na terenu.

Dejvis nam spustio roletnu pod košem

Na lošu završnicu prvog poluvremena, gde smo imali zaostatak od 14 poena (59:45) nadovezao se slab ulazak u drugo. U prva četiri minuta nismo uspeli ni koš da postignemo. Na drugoj strani, raspusao se i Džru Holidej sa 2 trojke, pa onda i Edvards je počeo da pogađa i prednost je otišla na velikih 26 poena.

Jasno je bilo da je pitanje pobednika bilo već tada rešeno, te da će samo biti pitanje sa kolikom razlikom ćemo upisati poraz. Žargonski rečeno raspali smo se u trećoj četvrtini i iz toga nije bilo povratka. Sve teže smo dolazili do lakih poena, otvorene šuteve su promašivali i Avramović, i Petrušev, i Dobrić.

Možda je i bespotrebno u tom periodu selektor Pešić držao Jokića na terenu i dodatno ga umarao. Srećom, u poslednjoj četvrtini ga je ostavio na klupi, kao i ostale bitne igrače, pa su priliku dobili i Pokuševski, Ristić…

Jokić još nije u punoj formi

Stef Kari je predvodio SAD sa 24 poena od čega je 18 postigao u prvom poluvremenu. Bem Adebajo je dodao 17 (3/5 za tri) i 8 skokova, njegov “blizanac” u odbrani Entoni Dejvis je dodao 16 poena uz 6 blokada. I Lebron je došao na kraju do dvocifrenog učinka od 16 poena.

Nikola Jokić je bio najefikasniji u našim redovima sa 16 poena, ali uz dosta promašenih šuteva iz igre. Jasno je da NBA MVP nije još u punoj snazi i formi, ne pogađa svoje karakteristčne šuteve, ali to je sve normalno. Do prve utakmice na Olimpijskim igrama, baš protiv SAD ima još 11 dana.

Avramović je meč završio sa 14 poena od čega 10 u prvom poluvremenu, a dvocifreni su bili i Petrušev sa 11 i Dobrić sa 10 poena.

Srbija i SAD igraće u 1. kolu grupne faze na Olimpijskim igrama 28. jula od 17.15h. Kvote za taj meč pogledajte OVDE. U grupi su još Portoriko i Južni Sudan.