Asvel nova dvorana; Foto: Twitter/Euroleague

Asvel debitovao u super-modernoj dvorani od 140.000.000 evra: Dva produžetka i sudijska odluka o kojoj se priča (VIDEO)

Francuski Asvel jedan je od lošijih timova u Evroligi, ali može da se pohvali da ima jednu od najmodernijih dvorana u Evropi. Umesto dosadašnje “Astrobal arene”, koja je maksimalno primala 5.556 navijača, ove večeri otvorena je spektakularna “LDLC arena”.

U pitanju je dvorana za čiju je izgradnju potrošeno oko 140.000.000 evra. Naravno, biće multifunkcionalna, poput beogradske “Štark arene”. Inicijalno može da primi do 16.000 ljudi, kada su u pitanju vansportske aktivnosti. Ali, kada su košarkaški mečevi, onda je kapacitet određen na 12.523 sedećih mesta.

Svako od njih ove večeri bilo je zauzeto, u meču Asvela protiv Bajern Minhena. U 10. kolu Evrolige francuski tim je otvaranje nove dvorane želeo da “proslavi” pobedom nad nemačkim predstavnikom, ali to nije uspeo. Krajnji rezultat bio je u korist tima Pabla Lasa rezultatom 101:100 posle dva produžetka i ludog finiša koji je razbesneo temperamentnog Đanmarka Poceka.

Kada je u pitanju sam meč, on je bio zaista istorijski, kakav i prliči otvaranju ovako lepe dvorane.

Dva produžetka, preokreti i sporna sudijska odluka

Asvel je u poslednjoj četvrtini ispustio 12 poena prednosti, Bajern je preokrenuo, ali smo otišli u produžetak. Ne jedan, već dva, pošto je Bajern u dodatnih pet minuta imao +6, kao i +3 i dva bacanja za Karsena Edvardsa manje od minuta do kraja.

Nije vredelo, jer je Asvel i to preokrenuo, pa je čak zakucavanjem Lovernja na 11 sekundi pre kraja imao 88:85. Ali, Vajler-Beb ubacuje trojku za novi egal i Luvavu nije uspeo da reši meč, pa smo otišli u drugi produžetak.

Asvel je vodio u tom periodu, ali na isteku 50. minuta igre smo imali rezultat 100:100 i napad za domaće. Rešavao ga je Žofri Lovernj, ali je na dve sekunde pre kraja dosuđen faul u napadu nad Nilsom Gifajem. Kontroverzna sudijska odluka je dodelila dva penala košarkašu Bajerna i on je pogodio drugo za konačnih 101:100.

Upravo Lovernj je bio najefikasniji igrač susreta sa 21 poenom, koliko je imao i njegov saigrač Majkl Skot. Timoti Luvavu-Kabaro je dodao 20 koševa, a Paris Li 19. Bajern je bolje rasporedio poene, a prednjačili su Luk Bolmaro i Devin Buker sa po 16 poena, dok su po dva manje ubacili Nils Gifaj i Serž Ibaka.

Itudisu, šta ti je?

Košarkaši Fenerbahčea poraženi su na gostovanju Virtusu u Bolonji rezultatom 87:79. Italijanski tim je tokom celog meča bio bolji, vodio je u par navrata i ubedljivo dvocifrenom razlikom, te je zasluženo upisao svoju sedmu pobedu u sezoni.

Ipak, trener Fenera Dimirtis Itudis nije se tako lako mirio sa tim, već je u jednom momentu potpuno pobesneo zbog jedne sudiske odluke. Do te mere, da je čak isključen, a pri izlasku sa terena je vikao na arbitre.