ZACH LEDAY Zek Ledej kosarkas Partizana na utakmici Evrolige protiv STERLING BROWN Sterling Braun kosarkas Albe u hali Beogradska Stark Arena, Beograd 17.11.2023. godine Foto: Ivica Veselinov / MN PRESS KOSARKA, BASKETBALL, EVROLIGA, EUROLEAGUE, PARTIZAN, ALBA BERLIN
Zek Ledej i Sterling Braun u duelu, Foto: MN Press/Ivica Veselinov

“Aufviderzen” Alba, “ven” Valensija: Željko i Partizan dobili ono što su toliko tražili

Pobeda koja se toliko čekala i bila potrebna. Partizan je dobio prvo od 2 “finala” u poslednja 2 kola Evrolige. U Berlinu je pala Alba 94:83 i tako sačuvana nada za plej-in.

Crno-belima su išli na ruku i porazi Žalgirisa i Valensije, koji su na ovaj način maltene otpisani iz borbe za mesto u plej-inu. Ne zaboravimo da u poslednjem kolu Valensija gostuje upravo Partizanu u Beogradu.

Sada su sve oči u petak uprte ka Istanbulu, gde se navija za pobedu Fenerbahčea nad Efesom, a nije zgoreg ni da Olimpija Milano izgubi od Virtusa.

Naneli konačno onaj stari

Nije ovo bio lak trijumf crno-belih, ali konačno su Željko Obradović, ceo tim i navijači dobili ono što je nedostajalo na prethodnim mečevima – doprinos igrača sa klupe.

Štaviše, možemo reći da su role rezervista bile i ključne na ovom meču. Od Nanelija koji je bio najbolji pojedinac sa 19 poena i asistencija. Konačno je odigrao na nivou na kom je bio pre one povrede (postigao 11 poena u 2. četvrtini i ubacio ključnu trojku u poslednjih 5 minuta utakmice.

Fantastičan doprinos su dali Anđušić i Smailagić u trećoj četvrtini. Upravo su njih dvojica ukradeni loptama, jakom odbranom, skokom i poenima odbili nalet nemačkog tima koji se bio primakao i na -4 nakon 13 poena zaostatka na poluvremenu.

Konačno doprinos igrača s klupe

Sveukupno kad se pogleda igrači sa klupe su doneli 39 poena uz pomenute bitne koševe kada su prve vedete (Panter) bile zaustavljene.

Probudio se i toliko čekani Doužer koji je pokazao, možda i prvi put u sezoni, neverovatnu agresivnost u odbrani, prilično bio agilan i u napadu. Bio je drugi strelac sa 15 poena, 3 asistencije i 2 skoka. Isti broj poena je imao i Kevin Panter uz 6 skokova.

Očekivano i Ledej je odigrao drugi fantastičan meč posle povratka iz SAD. I on je pogodio bitne šuteve, u onom svom stilu sa jednom rukom. On je postigao 14 poena uz 6 skokova.

Uživo

IV četvrtina

76:88 – I sada je čini se meč rešen. Pogodak Zeka Ledeja jednom rukom, a prethodno trojka Džejmsa Nanelija, doneli su ogromnih 12 poena prednosti na 2 minuta do kraja.

72:81 – Ne kažnjavaju, makar ne u dovoljnoj meri, košarkaši Partizana izgbljene lopte protivnika. Čak 18 lopti je izgubila Alba za 35 minuta. Ali crno-beli da su to iskoristili na pravi način, ovaj meč bi odavno bio završen. Pogodio je Panter bitan koš i vratio +9.

67:72 – Pet poena iz takoreći jednog poseda je ubacila Alba. Kaboklu je dosuđen nesportski faul nad Timanom, a posle njegovih slobodnih bacanja je Braun ubacio i trojku. Prepolovio je tako vođstvo crno-belih. Iznerviralo je to Željka Obradovića koji je prvo besneo zbog nesportskog faula, a posle primljene trojke širio ruke ka svojim igračima.

III četvrtina

62:72 – Trojka Danila Anđušića koji je celo prvo poluvreme presedeo na klupi vratila je dvocifrenu prednost crno-belima na kraju treće četvrtine. Nisu dovoljno koristili to što je Alba “odustala” od čvrste odbrane kad je napravila 4. timski faul u četvrtini. Ali i dalje sve imaju u svojim rukama gosti iz Beograda.

57:65 – Pronašao je Partizan odgovor preko Alena Smailagića u napadu. Ubacio 5 poena uz 2 ukradene lopte. Ono što zabrinjava je da igrači Albe lako dolaze do ofanzivnog skoka za razliku od prvog poluvremena. To je ono što su odlično radili crno-beli u prvom poluvremenu.

43:52 – Napravila je Alba seriju 9:0 kojom je smanjila zaostatak te poslala jasno upozorenje crno-belima da ne smeju da se opuštaju. Panter je to prekinuo košem uz faul. Ipak, domaćin igra mnogo bolje u napadu, bolje pozicioniranje i rešenja. Odbrana crno-belih nije kao u prvih 20 minuta.

II četvrtina

34:47 – Zatražio je Obradović tajm-aut nakon što je Kaminski promašio zicer na polaganju, a na drugoj strani primljeni laki poeni. Fantastična energija crno-belih, još bolja nego u prvoj četvrtini, a neizostaje ni fantastična podrška sa tribina. Osećaj je kao da se igra u Beogradu.

Džejms Naneli je u drugoj četvrtini ubacio 11 poena. Fantastična odbrana, dobro građenje koša i mnogo poena iz kontri. Mogli su da imaju i veću prednost na poluvremenu.

27:36 – Polako se povećava prednost Partizana. Najveću je doneo Avramović posle ukradene lopte i lakog zakucavanja u kontri. Razigrao se u drugoj četvrtini Naneli, koga su navijači čekali da se zaigra prepoznatljivo posle povrede.

I četvrtina

17:23 – Napravio je Partizan novu seriju 5:0 kojom je vrati prednost. Moglo je to i bolje u završnici prve četvrtine. Vidi se pojačana agresivnost kod igrača u crnim dresovima. Pre svih prednjače Doužer i Ledej.

15:15 – Stiže domaćin do izjednačenja pre svega zbog brojnih promašaja igrača Partizana, pre svih Doužera koji šutira za dva poena 3/7. Kaminski u odbrani ima problema sa Vecelom, dva puta ga je faulirao na šutu i tako mu praktično poklonio 5 poena. To je razbesnelo centra crno-belih, koga je Obradović izveo iz igre i potom mu držao lekciju pored aut linije, pre svega da ga smiri.

4:11 – Dobra odbrana Partizana u uvodnim minutima. Dobro sprečavaju protok lopte i proigravanja Hermansona. Uz to su crno-beli odlični na ofanzivnom skoku. Postigli su već 6 poena iz “drugog” napada. Sjajnu podršku pružaju navijači koji su stigli u Berlin. Odjekuje hala od pesme Grobara.