kosarkas Crvene Zvezde na utakmici Evrolige protiv Virtusa u hali Beogradska Stark Arena, Beograd 22.03.2024. godine Foto: Ivica Veselinov / MN PRESS KOSARKA, BASKETBALL, EVROLIGA, EUROLEAGUE, CRVENA ZVEZDA, VIRTUS
Nemanja Nedović, Foto: MN Press/Ivica Veselinov

Evroliga

Bolomboj “šamarao” Šengeliju i ostale, Teovi trikovi i Nedovićevih 16 poena za četvrtinu: Zvezda izbacila Virtus iz plej-ofa

Nedovićevih 16 poena u 3. četvrtini, serija 11:0 i Bolombojeve blokade i odbrana u poslednjoj deonici doneli su Crvenoj zvezdi pobedu nad Virtusom 94:79.

Prekinuli su crveno-beli niz od 6 uzastopnih poraza u Evroligi. Poslednja prethodna pobeda je bila ostvarna 30. januara protiv Valensije.

Odlučujući je bio upravo period u trećoj četvrtini kada je ispušteno vođstvo od 10 razlike. Gosti su došli do izjednačenja i onda Miloš Teodosić pokreće seriju 11:0.

Bolomboj lupao blokade Šengeliji

Odličnu odbranu su u tom periodu igrali izabranici Janisa Sferopulosa, Šengelija je bio potpuno zaustavljen brzim udvajanjima. U napadu je Nedović to kažnjavao.

Usledila je u prvom delu poslednje deonice i vrlo važna rola pomenutog Bolomboja. Lupio je 2 rampe Šengeliji i igrao odličnu odbranu, potom je na drugoj strani poentirao uz faul i doneo 9 poena rpednosti na 5 m inuta do kraja.

Otišla je tada već utakmica igračima Virtusa iz ruku. Imali su tokom celog meča probleme sa brzim ulaskom u bonus. I iskusni Teodosić i Nedović su to znali da iskoriste u poslednjoj četvrtini.

Mora da se pohvali i Dalibor Ilić koji je igrao takođe vrlo dobru odbranu na Šengeliji u prvom poluvremenu.

Teodosićeva magija u 5 sekundi

Ne sme da se ne pomene ona završnica prvog poluvremena kada smo videli genijalnost Teodosića u poslednjem napadu. Prvo je pronašao Tobija za tri poena, odmah potom ukrao loptu i dao trojku uz zvuk sirene.

Doduše, nije da nije bilo problema u igri, pogotovo ofanzivno kad nije bilo Teodosića i Nedovića na parketu.

Može se reći i da je ovo mala slatka osveta crveno-belih bolonjskom timu. Pre svega za onaj poraz sa početka takmičenja, koji je umnogome i usmerio sezonu Zvezde da bude neuspešna u Evroligi. Sada su ih praktično otpisali iz borbe za direktno mesto u plej-ofu i gurnuli u plej-in.

Četvrti uzastopni poraz ekipe Luke Bankija, koja je u očajnij formi posle posle Nove godine. Imaju od 9 poraza u poslednjih 12 mečeva u Evroligi i to je razlog što su sa visoke 3. pozicije pali na 8.

Što se tiče individualne statistike, Nedović je meč završio sa 25 poena i čak 7 asistencija. Teodosić je bio na granici dabl-dabla sa 11 poena i 9 asistencija. Bolomboj je ubacio 15, Davidovac 11 i Mitrović 10.

Kod poražene ekipe Šengelija je ubacio 25 poena, ali uz šut za dva 7/13 i čak četiri dobijene blokade. Lundberg je postigao 15 poena, a Belineli 14.

Uživo:

IV četvrtina

87:78 – Kakva asistencija Teodosića za Bolomboja. Verovatno je time i stavljena tačka na ovaj meč, iako do kraja ima nešto više od 2 minuta. Igrači Virtusa bez konkretne ideje previše žure da nadoknade zaostatak, Zvezda igra odličnu odbranu.

79:73 – Sanjaće igrači Virtusa, pre svih Šengelija, Džoela Bolomboja i njegove blokade u drugom poluvremenu. Kako stigne tako ih smečuje. Međutim, izlaskom Teodosića i Nedovića nestala je kreativnost u napadu crveno-belih. Već 2 minuta su bez poena, dobro im je došao ovaj televizijski tajm-aut.

79:69 – Odgovorila je Zvezda serijom 5:0 na seriju 6:0 Virtusa. Ponovo vrlo brzo ubacuju u problem sa faulovima igrače Virtusa crno-beli. Važne poene je postigao Mitrović uz faul, nekon što je napad ranije dobio rampu od Mikija na zaucavanju.

III četvrtina

74:65 – Serijom 11:0 Zvezda je vratila dvocifreno vođstvo. Nedović odigrao fantastičnu četvrtinu u kojoj je ubacio 16 poena. Ipak, Teodosić je bio ta pokretačka snaga, čak i u odbrani, gde je povukao ekipu na čvršću defanzivu i odlično udvajanje Šengelije.

66:61 – Prekinuo je Teodosić trojkom preko ruke prazne minute u igri crveno-belih. Mnogo važan koš nakon što je ispušteno vođstvo od 10 razlike. Potom dobra odbrana i Nedović sa slobodnih bacanja postiže poene.

61:58 – Šteta, nije Zvezda u potpunosti iskoristila period dobre igre koji je imala. Opet je dozvolila skokove u napadu protivniku posle kojih su usledile trojke. Šengelija je pogodio 2, Lundberg jednu. Nedović je ubacio 7 poena u prvih 5 minuta ove četvrtine. Ispušteno je vođstvo od 10 razlike.

54:46 – Odlično je otvorila Crvena zvezda drugo poluvreme. Pre svega dobrom saradnjom Hange i Bolomboja. Stigla je prvi put i do dvocifrene prednosti. Dobra je i odbrana.

II četvrtina

48:42 – Šta uradi Miloš Teodosić u poslednjih dvadesetak sekundi prvog poluvremena. Prvo je pronašao Tobija na trojci koji je pogodio, a onda odmah ukrao loptu i u poslednjoj sekundi pogodio drugu trojku. Tako je Zvezda sa 6 poena u 3-4 sekunde završila drugu četvrtinu.

38:40 – Dva tajm-auta je morao da zove Sferopulos u manje od 50 sekundi razmaka. Izlaskom Ilića se razmahao Šengelija i nanizao lako 8 poena. Košarkaši Zvezde ne koriste to što je Virtus ušao u bonus već u 3. minutu druge četvrtine. Gedraitis je postigao 5 poena u nizu.

33:32 – Evo ponovo Zvezde u vođstvu i to zahvaljujući odličnoj odbrani koju igraju Hanga i Ilić na Mikiju i Šengeliji. Krunišu to lakim poenima na drugoj strani Luka Mitrović i Majk Tobi. Defanzivno dobra petorka Zvezde, problem je organizacija pozicionog napada, jer nema Teodosića i Nedovića.

27:30 – Nedović je poentirao uz faul, ali je napravio i nedopustivu grešku u odbrani. Ušao je prvi put na teren i Gedraitis, kao i Tobi. Smart je bio neprimetan do sada. Nove izgubljene lopte crveno-belih.

I četvrtina

21:23 – Zvezda provocira šut za tri igrača Virtusa i to za sada daje rezultate. Igrači iz Bolonje su u prvoj četvrtini šutirali 4/11 van linije 6,75 metara. Teodosić je odmah po ulasku podelio 2 asistencije. Ipak, mnogo greše igrači Zvezde u napadu, imaju već 5 izgubljenih lopti.

15:17 – Minut i po ničega na terenu, pogotovo od strane igrača u crveno-belim dresovima. Dva uzastopna promašaja Davidovca su čak izazvala negodovanje navijača. Dobra stvar je što se vratio na teren Nedović, znači da nije reč o povredi.

15:13 – Nekoliko diskutabilnih sudijskih odluka u korist Virtusa. Belineli je pogodio 2 trojke iz 3 pokušaja. Uzvratili su Hanga i Ilić. Oseća se u timu Virtusa odsustvo Kordinijea i Heketa. Pitanje svih pitanja je zašto je Nedović tražio izmenu, da li je reč opet o povredi?!

9:7 – Trojkom Davidovca Crvena zvezda stiže do prvog vođstva nakon što je Virtus otvorio meč serijom 5:0. I Nedović deluje raspoloženo za igru, ima već 4 poena. Ali posle toga je tražio izmenu od Sferopulosa. Dalibor Ilić ima najteži zadatak da čuva Šengeliju i teško se snalazi u tome.