kosarkas Partizana na utakmici Evrolige protiv Efesa u hali Stark Beogradska arena, Beograd 29.02.2024. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Partizan, Evroliga, Efes, Anadolu Efes
Aleksa Avramović prolazi pored Vila Klajburna, Foto: MN Press/Marko Metlaš

Čačanski Tasmanijski đavo i Obradovićev zaboravljeni džoker slomili Efes u paklu Arene

Čekali su navijači Partizana da ove sezone vide Aleksu Avramovića u izdanju kao u dresu reprezentacije na Mundobasketu u Manili i dočekali su ga kad je najpotrebnije. Reprezentativac Srbije je predvodio crno-bele do zlata vredne pobede nad Efesom 100:90.

NBA meč plejmejkera iz Čačka sa 30 poena, 3 asistencije, 2 ukradene lopte i 2 skoka, i naravno svojom fantastičnom odbranom bio je udarna igla u meču koji je bio takoreći biti ili ne biti za Partizan.

– Uvek je čast predstavljati Partizan i dati sve od sebe. Sezona je puna uspona i padova, nekad igrate dobro, nekad loše. Najvažnije je imati poverenja u trenera i saigrače. Ovo je bila vrlo važna pobeda da se vratimo u borbu za plej-of. Ovo je odlična startna pozicija za nas – rekao je Avramović posle meča.

Zaboravljeni Anđušić – X faktor

Ali nije bio sam, imao je podršku kakva je bila neophodna u ovakvom meču i protiv ovakvog protivnika. Kevin Panter je ubacio 16 poena, Zek Ledej postigao 21 uz 8 skokova i X faktor u drugom poluvremenu zaboravljeni Danilo Anđušić sa 15 poena.

Igrač koji je u prethodnom periodu maltene bio van ekipe, neretko se nije ni “skidao” za mečeve u ovoj 2024. godini, a onda večeras eksplozija. Jedan od tasova na vagi, sve poene je postigao u drugom poluvremenu, pogodio 3 trojke kad je Efes disao za vratom…

Međutim, nema se šta prigovoriti nikome od igrača koje je ove večeri Obradović slao na parket. Za Avramovića se videlo od trenutka kad je kročio na teren da je pun energije i želje, otvorio je sebi utakmicu brzim polaganjem, pa ukradenom loptom, pa trojkom.

– Verujem da smo pobedili sjajan tim u jednoj sjajnoj utakmici. Hvala ljudima koji su nam davali energiju i podršku. Oni su najvažniji u ovom klubu. Hvala im od srca. Hvala i igračima što su dali sve od sebe. Pametno smo igrali u napadu, oni su nam dali mnogo poena, imaju kvalitet da igraju 1 na 1, ali smo mi igrali u napadu – rekao je trener Obradović posle meča.

Ledej igrao 40 minuta

U drugom poluvremenu je samo to nadogradio, ukupno je pogodio 9 od 10 šuteva za 2 i 3 od 6 za tri. Panter se razbudio u posle nešto slabijeg prvog dela utakmice i ubacio 11 poena u trećoj i četvrtoj četvrtini.

Zek Ledej je bio svih 40 minuta na terenu, ali se umor u njegovoj igri nije video. U prvom poluvremenu je bio najbolji i bio među onima koji su u drugoj četvrtini preokrenuli rezultatski meč uz Avramovića i Kabokloa.

Kod gostujućeg tima Vil Klajburn je meč završio sa 17 poena, Tibor Plajs je ubacio 13 i samo 2 skoka. Fantastičnu odbranu su crno-beli odigrali na Larkin, koji je u prvoj četvrtini ubacio 5 poena i onda tek u poslednjoj deonici postigao sledeće poene (ukupno 11).

Partizan naredni meč u Evroligi igra protiv Olimpije u Milanu, u petak 8. marta.

Uživo

IV četvrtina

96:85 – Odgovorio mu je Brajant trojkom, ali ne zaustavlja se čačanski “Tasmanijski đavo”. Precizan sa poludistance, pa u odbrani skida loptu sa alej-upa i pronalazi odmah Ledeja u kontri, koji je fauliran. Čini se da je sada gotovo, do kraja je ostalo još 78 sekundi.

92:82 – Avramoviiiić, nova trojka! Erupcija u Areni, crno-beli su na 10 poena prednosti na 2 minuta do kraja. Kakvu čudesnu utakmicu igra Avramovići.

83:76 – Aleksaaaa! Evo pravog odgovora crno-belih na seriju Efesa. Nova trojka Anđušića, pa koš Pantera uz faul i još jedna trojka Avramovića. Obradović je odlučio da igra bez klasičnog centra u ovom periodu, sa Ledejem na petici. I ta postava daje rezultat, pre svega ofanzivno.

72:73 – Nastavio se period grešaka i slabije igre crno-belih. Mora Željko Obradović da traži tajm-aut. Jeste Anđušić pogodio novu trojku, ali potom su skroz stali. Serija 6:0 Efesa na krilima Larkina i Klajburna.

67:65 – I umesto da crno-beli odu na 8 ili 9 razlike, Efes je stigao do četiri poena iz jednog napada. Najpre je Ponitka izgubio loptu, pa je Anđušić napravio nesportski faul. Larkin je pogodio 2 slobodna bacanja, pa promašio trojku, ali se lopta vratila u ruke Bobui koji pogađa poludistancu.

III četvrtina

64:59 – Opet crno-beli nisu dozvolili gostima da postignu više od 20 poena u četvrtini, uz to Efes u ovom periodu nije ubacio nijednu trojku. S druge strane, Anđušić je pogodio devetu trojku za Partizan na meču i tako zatvorio ovu deonicu.

61:55 – Gde je Panter stao, tu je nastavio Aleksa Avramović. Plejmejker crno-belih je odgovorio na seriju Efesa 7:0 sa nizom svojih poena i naterao trenera Efesa na drugi tajm-aut u 3. četvrtini. Možda i najbolji meč sezone igra reprezentativac Srbije u dresu Partizana, već je stigao do 16 poena.

55:46 – Fantastično crno-beli igraju tranziciju u ovom meču i lako i brzo stižu do poena. Uz to Panter sjajno diriguje igrom i predvodi ekipu, a vidi se da je raspoložen poenterski. Crno-beli su imali i najvećih 11 poena prednosti.

48:40 – I odlično otvaraju drugo poluvreme igrači Partizana, tačnije kapiten Kevin Panter. Serija 5 njegovih poena naterala ja Mijatovića za zatraži tajm-aut. Efes je više od dva minuta bez koša. Najveće vođstvo crno-belih do sada.

II četvrtina

43:40 – Odlična druga četvrtina crno-belih rezultuje da odlaze na odmor sa prednošću. Ledej je prvi sa dvocifrenim učinkom (11), u kratkom periodu je nanizao 6 poena (2 zakucavanja). Odbrana u ovoj drugoj deonici je većim delom bila na pravom nivou, pritisak na loptu i mnogo energije.

37:32 – Gori Arena, a vatru su raspalili Kaboklo i Ledej sa dva uzastopna zakucavanja. Imali su crno-beli mali pad koji je presekao Obradović tajm-autom i to je bio pravi potez. Smirio je ekipu. Nema lakih poena, čvrsta odbrana, brza tranzicija i lakša rešenja.

25:23 – Mnogo bolja energija crno-belih u drugoj četvrtini. Presing po celom terenu je ubacio u problem igrače Efesa. Aleksa Avramović je u odbranu uneo agresivnost koju su ispratili i ostali, ukradenom loptom je još više digao navijače na noge. Serija crno-belih 8:3.

I četvrtina

17:20 – Posle prvih 10 minuta prednost na strani gostiju iz Istanbula. Kaznili su mlaku odbranu Partizana u poslednja 2 minuta, kao i neke loše organizovane napade, bez pravog rešenja. Larkin je odlično dirigovao igrom Efesa. Ono što je za sada evidentno jeste da Kaminski i Kaboklo ne uspevaju da naprave sebi poziciju pored centara gostiju.

11:11 – Osmani pogađa treću trojku za Efes posle serije Partizana 5:0. Morali su crno-beli bolje da iskoriste odličnu odbranu koju su igrali nekoliko minuta. Ipak, neke otvorene i čiste situacije su promašili Ledej, Ponitka i Doužer.

6:6 – Trojkama i jedni i drugi počinju ovaj meč. Efes je pogodio 2 iz 3 pokušaja, a Partizan isto toliko iz 4 šuta. Za sada se igra i jednih i drugih zasniva na šutu spolja. Kaminski ne uspeva da pod košem pronađe dobru poziciju pored visokog Tibora Plajsa.