Višemesečna saga konačno je privedena kraju. Košarkaški klub iz Dubaija, koji još uvek nije formalno osnovan, zvanično je primljen u ABA ligu na tri sezone.
Ceo proces trajao je dve sesije ABA lige, ali to kašnjenje nije rezultat velikog razdora između vlasnika klubova, već jednostavno metoda za izvlačenje više novca.
Na kraju se cenkanje isplatilo pošto su predstavnici Emirata malo povećali ponudu, tako da će ih ova avantura ukupno koštati 7,5 miliona evra, odnosno 2,5 miliona po sezoni.
Od toga će 1,7 miliona podeliti administracija lige i klubovi, dok će ostatak otići na organizacione troškove potrebne za povezivanje Persijskog zaliva sa Jadranskim morem, piše Telesport.
Niko nije glasao protiv!
Naravno, nije se moglo bez repova u balkanskom loncu. Da bi Dubai bio primljen u ABA ligu, odluka klubova je morala da bude jednoglasna, što je tehnički i urađeno pošto niko nije glasao protiv.
Partizan je, bio uzdržan pri glasanju, dok Budućnost nije ni poslala svog predstavnika na sednicu, pa je odluku podržalo ostalih devet klubova (Crvena zvezda, FMP, Zadar, Cibona, Cedevita Olimpija, Krka, Mega, Mornar i Igokea).
Partizan vidi nelogičnosti
Ubrzo po završetku sednice oglasili su se iz dva regionalna teškaša.
Partizan je saopštio da je ostao uzdržan zbog proceduralnih nelogičnosti, odnosno da želi da se prvo donese odluka o izmeni društvenog ugovora, prijemu novih članova koji su na to ostvarili (Split, Borac i Student Centar).
Kao i transformacije ABA lige iz javnog preduzeća u društvo sa ograničenom odgovornošću, a sve ove odluke su odložene do daljeg, dok je pored prihvatanja Dubaija izglasano i proširenje lige na 16 učesnika.
Budućnost “preti” tužbom
Budućnost je, pak, poslala još oštrije saopštenje u kojem čak prete tužbama i bojkotom naredne sezone ukoliko sednica ne bude otkazana i ponovljena. Razlozi za njihovo nezadovoljstvo su slični onima u Partizanu, s jednom bitnom razlikom:
Podgoričani su svoju filijalu Studentski centar izdvojili kao klub kojem treba što pre omogućiti da uđe u vlasničku strukturu kako bi se zatvorio krug 12 vlasnika.
U prevodu, protive se prijemu Splita i Borca. Nadalje, pomenuli su i problem nacionalnog ključa, odnosno traže da se zbog proširenja lige maksimalan broj učesnika iz jedne zemlje poveća sa pet na šest.
Svi prihvataju Dubai
Međutim, i Beograđani i Podgoričani su, uprkos oštroj retorici, rekli da u principu nemaju ništa protiv ulaska u Dubai, pa možemo zaključiti da većih obrta u situaciji više neće biti.
Iako još uvek ne postoje, košarkaši Emirata su upravo drastično promenili krvnu sliku ABA lige, a samim tim i budućnost regionalne košarke.
ABA smešno dobila u odnosu na Evroligu
U ovom trenutku teško je proceniti kakav će sastav i profesionalno rukovodstvo Dubai okupiti za svoju premijernu sezonu, ali nema sumnje da će to značajno podići kvalitet takmičenja.
Verovatno će to biti ekipa popunjena Amerikancima, odnosno sastavljena po kvalitetu Evrokupa, lige u kojoj će i oni igrati na jesen. Pošto njihov ulazak u Evroligu uopšte ne zavisi od rezultatskog aspekta, bilo bi zaista čudno da odmah sastave tim sa pravim zvezdama, pogotovo ako se ima u vidu da se u bliskoj budućnosti očekuje da plate ulazak u Evroligu.
Što će ih koštati dosta, navodno 69 miliona evra za sezonu, u poređenju sa kojim iznos koji je izvukla ABA liga deluje smešno.
Zašto najveći pristaju na ovo?
Postavlja se pitanje zašto bi Crvena zvezda i Partizan pristali da im u dvorište uđe takmičar za, po njihovim merilima, mali novac, koji bi im eventualno mogao oteti plasman u Evroligu?
Očigledno je da su predstavnici Evrolige tokom prošlomesečne tajne posete Beogradu dali garancije Zvezdi i Partizanu da Dubai posle ulaska u Evroligu neće biti tretiran kao predstavnik ABA lige, odnosno da neće zauzeti mesto u elita.
Koliko su te garancije jake, prilično je upitno, ali beogradski evroligaši nisu imali previše izbora – Evroliga je ABA očigledno videla kao idealan poligon za dokazivanje ozbiljnosti Emiraćana, a Zvezda i Partizan su dobili bar neku zaslugu sa rukovodstvom elitnog evropskog takmičenja sa ovom uslugom.
Kada se tome doda da zahvaljujući ABA-inoj ekspanziji Dubai neće zauzeti ničije mesto ni u regionalnoj prvoj klasi – naprotiv, svojim ulaskom stvorio je prostor za spas Krke ili Mornara (izgleda da će poslednjeplasirani abaligaš igrati dodatne kvalifikacije za ostanak sa finalistom ABA2) – reklo bi se da je vuk sit, a ovce na broju. Ali to nije baš tako.
Nije sve tako idealno!
Za početak, Dubai će sigurno zauzeti nečije mesto u plej-ofu. Pošto je ABA konačno proširila plej-of na osam učesnika, udahnula je ambiciju mnogim klubovima koji ranije nisu bili ni na nebu ni na zemlji. Što možemo videti u primeru Zadra koji je nastavio da raste posle ulaska u plej-of prošle sezone!
Recimo da je razumljivo da su klubovi srednjeg ranga rado pristali na jedno dostupno m još manje u plej-ofu u zamenu za finansijsku injekciju od 100.000 evra, kao i egzotično putovanje u Emirate.
Dubai će sve više kvariti draž plej-ofa, koji po pravilu kulminira derbijem nekog od koliko-toliko ljutih rivala, odnosno klubova sa tradicijom na ovim prostorima. Potencijalno finale Dubaija sa nekim neće predstavljati vrhunac, već kraj sezone i odrađivanje posla, pošto će se već znati koji klub iz regiona odlazi u elitno takmičenje.
Šta sa kalendarom i još četiri utakmice?
Pored grubog kršenja tradicije i samog značenja regionalnog klupskog takmičenja, ulazak Dubaija će izazvati još veće probleme sa kalendarom. Ionako prenatrpan klupski raspored postaće gušći za još četiri utakmice.
To će biti rešeno ranijim početkom sezone, što će, pak, ovoga puta biti moguće samo zato što će reprezentativne obaveze prestati ranije zbog Olimpijskih igara. U narednim sezonama neće moći da igraju u septembru zbog datuma FIBA, što znači da će ABA ili ponovo morati da se smanji (a to podrazumeva ispadanje čak tri kluba) ili sezona biće produženo za mesec dana.
U svakom slučaju, točak promene je pokrenut
Klubovi su do sada uglavnom zadovoljni jer su bar donekle uspeli da naplate rast popularnosti ABA lige, iako je veza Dubaija više rezultat spleta nametnutih okolnosti nego velike želje da se pridruže regionu.
Obe strane su svesne da je brak sklopljen iz pogodnosti, a poznato je da u takvoj zajednici nema velike sreće.