Markus Hauard je uništio crveno-bele (Foto: MN press)

Duškova lekcija i novi šamar Zvezdi: Raspucani Hauard i hladni Marinković utišali 20.000 duša (VIDEO)

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su od Baskonije na svom terenu sa 91:90 u utakmici 22. kola Evrolige. Tim iz Vitorije dominirao je u drugom poluvremenu u prepunoj Areni pred 20.000 gledalaca i na krilima sjajnog Markusa Hauarda (32 poena) drugi put ove sezone savladao crveno-bele.

Prvo poluvreme bilo je idealno iz perspektive Zvezde. Baskonija je teško pronalazila rešenja u napadu uprkos brojnim propustima crveno-belih, pa je beogradski tim ubacio preko 50 poena za 20 minuta igre i na poluvreme otišao sa solidnih devet poena prednosti (52:43).

Čak je i novajlija Džejlen Smart sa devet poena za osam minuta “zapalio” domaću publiku i izgledao kao top pojačanje, ali se u drugom poluvremenu “pogubio” kao i ostatak ekipe Joanisa Sferopulosa koji je ispustio prednost i zabeležio poraz.

Duško Ivanović je mudro sačuvao svog aduta Amerikanca Hauarda posle dve trojke na startu meča za treću četvrtinu u kojoj je Baskonija stekla presudnu prednost. Sjajni bek je dominirao u trećoj deonici, ubacio sam čak 17 poena i doprineo da serijom od 27:10 Baskonija u poslednju deonicu uđe sa velikih “plus šest”.

Zvezda je u poslednjoj četvrtini uspela da nadoknadi 11 poena zaostatka i da se vrati u meč, i to dva puta. Prvi put na oko dva minuta do kraja, kada je prišla na 83:84. Ivanović je tražio tajm-aut Hauard sa dve dvojke digao na 88:83, ali su se crveno-beli vratili i 14 sekundi pre kraja bili na 87:88.

Međutim, u penal-završnici Čima Moneke je uhvatio ključnu loptu pod košem Zvezde posle promašaja Mekintajera, a Vanja Marinković, uz Hauarda najbolji u redovima Baskonije sa linije slobodnih bacanja potvrdio pobedu gostiju iz Vitorije.

Strelci

Jago dos Santos je predvodio Zvezdu sa 26 poena, Giedraitis je dao 13, debitant Džavonte Smart 11, a iskusni Adam Hanga 10.

Baskoniju je predvodio raspoloženi Markus Hauard sa 32 poena, Vanja Marinković je dao 18, Čima Moneke 13, a Mat Kostelo 10 koševa.

Zvezda je na ovom meču igrala bez Teodosića, Topića i Nedovića, a da li bi sa njima u timu konačan ishod bio drugačiji, ostaje nam samo da nagađamo.

Sferopulos: Zaslužen poraz

– Izgubili smo utakmicu zbog odbrane i lošeg skoka. Dozvolili smo im previše ofanzivnih skokova. Primili smo 91 poena i na kraju zasluženo zigubili – rekao je posle meča trener Zvezde Joanis Sferopulos.

Sferopulos
Janis Sferopulos; Foto: MN Press

Šta je presudilo?

Pre svega dominacija Baskonije u skoku gde je bilo čak 36:23 za goste. Gosti su bili posebno dominatni pod košem Zvezde gde su uhvatili čak 15 lopti naspram šest skokova u napadu crveno-belih.

Takođe, Baskonija je šutirala nestvarnih 50 odsto za tri poena (17/34), naspram Zvezdinih 42 odsto (12/28).

Šta dalje?

Zvezda, koja je posle novog poraza na skoru 9-13 u sledećem kolu gostuje Albi u Berlinu (25. januara). Eventualna pobeda bi bila važna za povraćaj samopouzdanja, pogotovo jer posle te utakmice dočekuje Valensiju (30. januara) i Barselonu (2. februara) na svom parketu.

C. zvezda – Baskonija 90:91 (30:20, 22:23, 10:26, 28:22)

Dvorana: Beogradska Arena
Gledalaca: 20.000.
Sudije: Matej Boltauzer, Milan Nedović, Husein Čelik.

C. ZVEZDA: Smart 11, Lazarević, Hanga 10, Davidovac 9, Mitrović 6, Lazić 6, Tobi, Bolomboj 9, Ilić, Giedraitis 13, Gilespi, Dos Santos 26.

BASKONIJA: Hauard 32, Rajeste, Kereheta, Sedekerskis, Marinković 18, Miler-Mekintajer 3, Diez 3, Rogvavopulos 8, Diop, Kocar 4, Kostelo 10, Moneke 13.

Tabela

Tok utakmice:

IV ČETVRTINA

90:91 – KRAJ MEČA! POBEDA BASKONIJE! Hauard je posle tajm-auta lako pogodio dvojku, Luka Mitrović promašio oba slobodna bacanja, a Hauard novom dvojkom vratio svom timu pet poena razlike. Ipak, smušenost u završnici Zvezda je iskoristila da priđe na 87:88, na 14 sekundi pre kraja, ali Mekintajer i Vanja Marinković sa linije slobodnih bacanja donose pobedu Baskoniji.

83:84 – Zvezda je preko Mitrovića prišla na četiri poena zaostatka, ali je Jago promašio ceo koš i šansu da se još približi. Međutim, posle lošeg napada baksonije Giedraitis pogađa za tri i samo poen prednosti za gopste. Tajm-aut za Duška Ivanovića, do kraja meča je još manje od dva minuta.

74:82– Prišla je Zvezda na “minus šest” koševima Jaga i Giedritisa, ali je na drugoj strani Kostelo rešio nekako težak napad pa Baskonija ima i dalje prednost. Do kraja meča je manje od pet minuta.

63:74 – Gde je stao u trećoj Hauard nastavlja u četvrtoj četvrtini. Posle dugog napada i dve uhvaćene lopte ofanzivno pod košem Zvezde, Amerikanac pogađa novu trojku pa Sferopulos mora da traži tajm-aut. Baskonija beži rezultatski posle dva minuta igre u poslednjoj deonici.

III ČETVRTINA

62:69KRAJ TREĆE ČETVRTINE! Hauard još jednom trojkom kažnjava Zvezdinu očajnu odbranu. Čak 17 poena je ubacio Amerikanac samo u ovoj deonici, da bi Vanja Marinković u poslednjoj sekundi trojkom povisio na “plus šest”. Ovu deonicu Baskonija je dobila sa 27:10.

60:61 – Trojka Hauarda preko ruke Davidovca za prvo vođstvo Baskonije na meču. Nema tajm-auta Sferopulosa, do kraja četvrtine još dva minuta.

54:54 – Očajan start Zvezde u nastavku, greške u napadu i Baskonija preko Monekea atraktivnim zakucavanjem izjednačuje. Tajm-aut za Sferopulosa, gosti su u seriji od 11:2 i deluju razgoropađeno.

54:49 – Bolomboj zakucavanjem prekida seriju Baskonije od 6:0. Raspucao se Hauard na startu druge deonice sa dve trojke i zadao dosta problema crveno-belima na startu drugog dela.

II ČETVRTINA

52:43 KRAJ DRUGE ČETVRTINE! U ritmu Rokasa Giedraitisa Zvezda je privela kraju drugu četvrtinu. Litvanac je ubacio pet poena, odveo crveno-bele na “plus 12”, pre nego što je Vanja Marinković smanjio pred odlazak na odmor.

45:40 – Sjajna blokada Bolomboja, pa težak i neprecizan šut Milera-Mekintajera, Zvezda se odbranila, ali je protraćila još jedan napad. Moneke je smanjio razliku samo na pet poena, pa Sferopulos na dva minuta do kraja traži tajm-aut.

42:36 – Opet je Smart zakasnio u odbrani što je Dijez kazno trojkom. Pre toga nekoliko smušenih napada Zvezde, ali razlika i dalje stoji. Baskonija ne uspeva da se približi, iako Zvezda ne igra preterano dobro.

37:31 – Raspucani su i jedni i drugi na startu druge deonice, ali Zvezda održava prednost. Ipak, kašnjenje u odbrani Gilespija trojkom je kaznio Kostelo pa je Sferopulos zatražio tajm-aut.

I ČETVRTINA

30:20KRAJ PRVE ČETVRTINE! Jago je napravio ličnu i tehničku, ali je iz svega Baskonija izašla samo s jednim poenom Vanje Marinkovića. Pojačanje Zvezde iz SAD-a Džavonte Smart je ubacio četiri poena u poslednjem minutu za najvećih “plus 10” na kraju prve četvrtine.

24:16 – Mnogo Zvezda dozvoljava otvorenih šuteva ekipi Baskonije, ali gosti to ne koriste. Na drugoj strani Jago dos Santos pogađa za dva poena i crveno-beli imaju sjajnih osam poena prednost dva i po minuta pre kraja prve deonice.

19:13 – Prišla je Baskonija na tri poena serijom od 5:2, ali je Luka Mitrović ubacio prvu trojku na meču i vratio prednost crveno-belima. Zvezda kontroliše ritam na početku meča.

14:8 – Uprkos velikoj podršci sa tribina, gosti se nisu uplašili na startu. Hauard je sa šest poena držao Baskoniju u igri do 8:8, ali su zatim Jago i Lazić trojkama bacili halu u trans, pa je Ivanović morao da zove tajm-aut.

– Posle minuta ćutanja u čast Dejana Milojevića počinje meč između Zvezde i Baskonije.

Biće to prvo gostovanje u Beogradu za Duška Ivanovića, trenera španskog tima koji je sezonu započeo na klupi Crvene zvezde na kojoj je smenjen posle četiri kola.

Zvezda dočekuje ovaj meč posle poraza od Asvela u Vilerbanu (100:91) i trijumfa nad Olimpijom u Milanu (76:62). Tim Joanisa Sferopulosa igra u promenljivoj formi, a naredna dva kola mogla bi da budu presudna za srpskog predstavnika u Evroligi.

SOCCERBET KVOTE ZA MEČ ZVEZDA – BASKONIJA

Baskonija je po dolasku Duška Ivanovića bila u seriji dobrih rezultata, ali je kako je sezona odmicala i njena forma je opadala, pa se sada nalazi na 10. mestu na tabeli i glavni je konkurent Zvezdi.

U prvom ovosezonskom duelu ovih timova u Vitoriji bilo je 87:85 za Baskoniju.