LUCA BANCHI Luka Banki trener kosarkasa Virtusa na utakmici Evrolige protiv Crvene zvezde u hali Beogradska Stark Arena, Beograd 22.03.2024. godine Foto: Ivica Veselinov / MN PRESS KOSARKA, BASKETBALL, EVROLIGA, EUROLEAGUE, CRVENA ZVEZDA, VIRTUS
Virtus izbacio Efes iz plej-ina Evrolige, Foto: MN Press/Ivica Veselinov

Džaba Klajburn počeo sa 17 poena u nizu, Efes ispao iz Evrolige: Lundberg trojkom zakazao okršaj s Baskonijom

Šok u Istanbulu! Virtus je pobedio Efes 67:64 uz ključnu trojku Ife Lundberga na 12 sekundi pre kraja u prvom meču plej-ina. Bolonjski tim igraće protiv Baskonije drugi meč koji će odlučiti poslednjeg učesnika plej-ofa Evrolige.

U meču koji je trebalo da obeleži neverovatno otvaranje Vila Klajburna, gosti iz Bolonje su izašli kao bolji u pravom rovovskom ratu i borbi nerava.

Klajburn ubacio 17 poena u prvih 6 minuta

Zašto pominjemo prvo Vila Klajburna, igrača Efesa kad je njegov tim izgubio?! Zato što je uradio nešto što se ne viđa često u košarkaškim mečevima, pogotovo ne u Evropi i Evroligi. Amerikanac je postigao prvih 17 poena svoje ekipe u prvih 6 minuta.

U ubacio je čak 6 trojki, pet do petog minuta prve četvrtine i dao početni vetar u leđa svom timu. Ali ostali saigrači njegovu “upaljenu ruku” nisu ispratili kako bi valjalo. Gosti su ostali u priključku, tačnije disali za vratom (23:21 prva četvrtina).

Igralo se takoreći poen za poen, sa čvrstim odbranama na nož, mnogo promašaja, to uostalom govori i rezultat druge i treće četvrtine (13:14, 14:13). Nijedna ekipa nije uspela da stekne više od 3-4 poena prednosti.

Nesportski faul Brajanta ključan

Utakmica je počela da se lomi na i po pet minuta do kraja. Tada je Ilajdža Brajant napravio nesportski faul na Šengelijom u polukontri. Toliko ga je jako udario da Gruzijac nije mogao čak ni da izvede slobodna bacanja. Morao je to umesto njega da uradi Abas. Oba puta je bio precizan, a onda i napad za Virtus koji je dvojkom završio Belineli. Tako su gosti otišli, ispostaviće se na kraju, na nedostižnih 5 poena prednosti.

U naredna 2 minuta nijedan tim nije uspeo da poentira, a onda Abas (ispade jedan od junaka pobede) je pogodio za +7 (57:64). U poslednji minut se ušlo sa rezultatom 64:67 posle četiri poena Larkina u nizu.

Larkin tragičar

Belineli promašuje otvorenu dvojku sa poludistance, Efes ima napad za -1 ili izjednačenje, ali se Larkin spetljao pri pokušaju šuta za tri, bacio je “kosku” Klajburnu, kome Šengelija otima loptu. Lundberg potom u poslednjim sekundama napada i na 12 sekundi do kraja pogađa trojku kojom stavlja tačku.

Timsku igru Virtusa pokazuje i statistika, Šengelija je ubacio 13 poena, po 12 su dali Lundberg i Abas, a 11 Belineli. Ognjen Dobrić jedini nije proveo ni sekund na terenu.

Što se tiče Efesa, Klajburn je posle prvih 17 poena u 6 minuta do kraja utakmice postigao samo još 5 (22 ukupno). Osim njega je samo Larkin bio dvocifren sa 16 (4/9 za dva i 1/6 za tri).

Ipak, Virtus ne ide odmah u plej-of, već će igrati protiv Baskonije koja je poražena u drugom plej-inu od Makabija. Ko pobedi u Vitoriji biće poslednji učesnik plej-ofa i igrati protiv Real Madrida u četvrtfinalu.