Susret koji nije planiran

Baskonija se ponudila nekoliko puta, Zvezda nije znala da pobedi

Nije uspela. Imala je nekoliko šansi Zvezda u Baskiji, a umesto da ih iskoristi, zbrzala je i pogrešnim odlukama stavila komande u ruke čete Duška Ivanovića. Bivši učitelj je savladao nekadašnje učenike, Baskonija – Crvena zvezda – 87:85.

Dva različita poluvremena je odigrala Crvena zvezda. Imala je sjajnog Roksa Giedratisa, ali nije imala odbranu u prvom poluvremenu. Dozvolila je da u prvom delu primi 51 poen što je nedopustiva greška koja se ponavlja. Kasnili su učenici Janisa Sferopulosa sa odbranom, a to ponovo nije mogao da odbrani odlični skok. Čak 17 trojki iz 36 pokušaja ubacio je domaćin do kraja.

Sreća je bila okrenuta ka Baskoniji kad god se rezultat lomio. Prišla bi Zvezda na poen, dva, a onda je skoro kao poručena stizala trojka rivala. Mada, nekoliko puta je izgorela u želji beogradska ekipa. Napali bi kao muve bez glave kada je trebalo odigrati pozicini napad i to je isto jedan od uzroka poraza.

Uzalud i više skokova i asitencija i manje izgubljenih lopti kada tim u prvom delu primi 50 poena. Uostlaom, Zvezda je u drugom delu primila 35, a dala 42. Ipak, bilo je kasno.

Najefikasniji kod Zvezde bio je Giedraitis sa 24 poena. Njegova najbolja partija od kako je stigao među crveno-bele. Dvocifreni su bili još Bolomboj 14 i Teodosić 13.

Kod pobednika, Sedekerskis je postigao 18, Hauvard 17 (za 13 minuta na parketu, trojke 5/7). Dvocifreni su bili još Moneke sa 15 (9 skokova) i Rogavopulos sa 14.

Baskonija – Crvena zvezda 87:85 (26:18 26:25, 15:19, 20:23)

Dvorana: Buesa (Vitorija);

Sudije: Jakub Zamojski, Robert Viklicki, Stiv Bitner.

Baskonija: Hauard 17, Manjon, Rajeste, Čijoza 2, Sedekerskis 18, Marinković 9, Miler-Mekintajer 4, Dijez 2, Rogkavopulos 14, Diop, Kocar 6, Moneke 15

Crvena zvezda: Teodosić 13, Lazić 9, Nedović 7, Dos Santos 3, Lazarević 2, Davidovac, Mitrović 8, Giedraitis 24, Simonović, Tobi 5, Bolomboj 14, Ilić

KRAJ!

Šteta. S pravom se ljuti Luka Mitrović na Jaga, koji ga nije video, lopta je otišla na spoljnu liniju što je Ivanović i hteo, a onda je usledio promašaj Giedratisa. Ne može mu se zameriti ništa jer je pre toga sam vratio crveno-bele u meč.

87:85 – Kakva završnica. Dva poena i šest sekundi da Zvezda pogodi produžetak ili pobedu.

Izjednačila je Zvezda. Marinković je bio polovičan sa bacanja, a onda Litvanac šalje trojku na 11,4 do kraja!

84:82 – na 25 sekundi do kraja. Rokas postiže poene u dvorani gde je prošle sezone žario i palio. Ima Zvezda još uvek šansu, ništa nije rešeno ovde.

81:74 – Ubacila je i Zvezda trojku, još nije gotovo.

78:71 – Kako bezveze napravljen faul pri šutu Mekintajera. Bolomboj ga je zakačio i dao rivalu tri slobodna bacanja.

75:65 – Loša selekcija šuta, organizacije, ali pre svega, ponovo je popustila odbrana i Baskonija odlazi na komfornije vodstvo.

III ČETVRTINA

67:62 – Nekoliko loših rešenja Zvezde u poslednjem napadu. Mekintajer je to kaznio trojkom.

Za osam i po minuta Zvezda je u ovom meču istopila devet razlike. Još dobra stvar za Beograđane je što Hauvard pravi treći faul.

62:61 – Samo poen prednosti za domaćina.

62:59 – Tako se to radi! Nekoliko dobrih odbrana i prednost rivala je istopljena skoro sasvim. Ivanović je rizikovao sa nekoliko napada bez Mekintajera, Marinkovića, Monekea i to mu se osvetilo.

62:57 – Na 3.31 najbolja odbrana Zvezde. Ponovo su izašli visoko na Hauvarda i uspelo je. Zvezda u prilici da priđe na malu razliku i uspeva. Mitrović!

Hauvard je neverovatan igrač. Posle 10 minuta na parketu ima 17 poena. Trojke 5/7.

60:51 – Brza Zvezda, ima priliku da se primakne na dva-tri napada, međutim, žurba kao u Valensiji. Šteta, ali vidi se da nije konstantna ni španska ekipa. Vrlo lako se dogode i njima loše organizovani napadi.

55:49 – Zvezda se vraća u meč!

II ČETVRTINA

52:43 – Dobro je. Iako ne deluje tako nakon što se vidi da je primljeno preko 50 poena za poluvreme, Zvezda je uspela da ostane u igri iako je u jednom momentu tonula. Moraće znatno agresivnije u odbrani i da pronađe način da zaustavi Hauvarda. Poslednji napad rivala bio je iz udžbenika kada je reč o odbrani Zvezde, trojica su na kraju ostala na Amerikancu koji nije mogao ni da izbaci loptu dalje od svog nosa.

52:39 – 11/21 šutira Baskonija trojke! Kao Denis napast su kada stanu iza linije 6,75.

44:37 – Napravio je Vanja Marinković tehničku i obezbedio Zvezdi tri bacanja. Nije mogao da izabere bolji momenat za Beograđane. Šalje ga Ivanović na klupu, a ponovo je na parketu sjajni Hauvard.

41:30 – Na pet minuta pre kraja druge četvrtine plus 11 za Baskoniju. Zvezda upada u “prazne minute”. Zove Sferopulos tajm-aut u nadi da će prekinuti ovo mučenje njegovih igrača. Kao da igraju na mahove. U dva napada pokažu koliko mogu, a onda to upropaste kao pioniri u sledećih nekoliko.

39:28 – Hauvard iz trka ubacuje trojku, već je na 11 poena.

34:26 – Kako šutiraju za tri dobro je i da nije više. Zvezda je na -8 u odnosu na tim Duška Ivanovića. Hauvard je za šest minuta na parketu već upisao osam poena. Vratio se Marinković u petorku domaćina.

29:21 – Dva promašaja u istom napadu Ćusa za tri, a onda Geidratis pogađa za tri kod Zvezde. Odmah vraćaju to domaći, Hauvard.

I ČETVRTINA

26:18 – Prizvali smo i domaćina koji ne maši za tri. Odlazi na odmor sa +8 u odnosu na tim Zvezde. 6/10 su Baski šutirali za tri u prvoj deonici.

23:18 – Evo je! Prva trojka Bolomboja za Zvezdu!

Domaćin šutira trojke 4/8, dok je Zvezda promašila sve četiri šuta van linije 6,75.

15:11 – Dve trojke Vanje Marinkovića, otišla je Baskonija bila na 13:6, ali se Zvezda vraća. Prvi put je na parketu i Markus Hauvard, bivši as Denvera, na 3,31 pre kraja prve četvrtine.

Duško Ivanović nije dugo čekao na novi angažman. Desetak dana posle otkaza u Beogradu, vratio se na mesto uspeha, na klupu Baskonije i poveo ovaj klub na stazu uspeha Evrolige, kome je stremio i dok je vodio Crvenu zvezdu.

Sa novim-starim klubom, Ivanović pravi čuda u Evroligi pa je od skora 1-4 došao na 7-5 otkako je preuzeo ovaj tim pre manje od mesec dana. Crnogorski trener je redom uzimao meru Partizanu, Olimpijakosu, Barseloni, Asvelu i Valensiji.

Nekog je pobedio samo s poenom razlike, kao crno-bele iz Beograda, Pirejce u Atini, Fenerbahče kod kuće, a nekoga razbio sa 23 poena razlike, kao Barselonu. Bitne su pobede, one se broje u Evroligi.

Na drugoj strani, Zvezda se muči od rastanka sa crnogorskim trenerom, a i povrede su počele da joj prave probleme. Zato je bez Nejpira, Hange i Simonovića i sa rovitim Jagom lako položila oružje u Pireju protiv Olimpijakosa (88:83) iako je igrala solidno veći deo meča.

Zvezda je impresionirala pobedom nad Fenerbahčeom od čak 31 razlike na svom parketu, ali je za bolji skor u Evroligi problem što crveno-beli tesno gube završnice u gostima, poput Barselone ili Olimpijakosa. Trijumf protiv i drugog turskog kluba Anadolu Efesa je podigao samopouzdanje ozbiljno poljuljano od strane Olimpijakosa, a posebno posle ubedljivog poraza od Armanija u Beogradu. Ipak, nije bilo dovoljno to da Zvezda slavi u Valensiji u sredu.

Još na svu muku, ponovo se povredio Šabaz Nejpir mada… kako igra… Zaustavićemo se ovde što se njega tiče.