, kosarkas Partizana, na utakmici Evrolige protiv Baskonje, u Beogradskoj Stark Areni. Beograd, 19.03.2024. foto: Nebojsa Parausic / MN Press BASKETBALL, EUROLEAGUE, PARTIZAN, BASKONIA

Genijalnost uma Željka Obradovića na delu, Doužer je zario nož u srce Baskonije: Partizan opet diše punim plućima

Pi Džej Doužer košem na 18 sekundi do kraja doneo je Partizanu toliko željenu i toliko važnu pobedu nad Baskonijom 87:83.

Umalo su opet pucali samima sebi u noge crno-beli. Bili su na ivici da dinamitom (greškama u poslednja 2 minuta), sruše sve ono što su zidali tokom 38 minuta. Ali to se nije dogodilo.

Prekinuta je serija od 2 uzastopna poraza, i takođe stečena prednost od jedne pobede više, makar na 24 sata, u odnosu na Valensiju i Bajern koji su dva direktna konkurenta u borbi za plej-in. Takođe, zadržana je sigurna prednost i nad Efesom, koji se takođe uključio u trku.

Genijalni um Željka Obradovića

Trijumf nosi potpis Željka Obradovića. Čitav meč je nosio potpis genijalnosti uma trenera crno-belih. Najbolji strateg Evrolige je opet pokazao kakav je mag. Iznenadio je i protivnika, ali i sve ljubitelje košarke počevši meč sa dva centra, Kaminskim i Kaboklom u petorci. Tako je bilo celu prvu četvrtinu i veći deo drugog poluvremena, to se ispostavilo kao nerešiv problem za Duška Ivanovića.

– Srećan sam što smo pobedili utakmicu. Imali smo put ka lakoj pobedi, ali smo izgubili dve lopte u finišu. Sreća je bila ovog puta na našoj strani – rekao je Obradović.

Bruno Kaboklo i Frenk Kaminski odigrali su verovatno svoje najbolju utakmicu od kada su stigli među crno-bele. I to u kakvom meču, u meču u kome takoreći Partizan nije imao prava na poraz. Odlično su zamenili Zeka Ledeja koji nije igrao zbog gubitka oca.

Kaminski je utakmicu završio kao najefikasniji igrač crno-belih sa 20 poena, 3 skoka i 3 asistencije. Kaboklo je upisao sebi prvi dabl-dabl učinak u Evroligi – 18 poena, 13 skokova. Kevin Panter je stigao do 18 poena i 6 asistencija.

Mateuš Ponitka je “udavio” Hauarda

Ono što mora da se kao važno istakne jeste odbrana koju je Mateuš Ponitka igrao na Markusu Hauardu. Poljak na specijalnom zadatku “davio” je, ušao pod kožu i u glavu jednom od najboljih strelaca Evrolige. Neki će reći kako kad je Amerikanac ubacio 26 poena?! Da, ali je za tri šutirao 4/11, za dva 3/8. Većinu koševa je postigao kada je Ponitka bio van terena.

I uz sve to postigao je (Ponitka) dve izuzetno bitne trojke, pogotovo onu na manje od 3 minuta do kraja kojom je vratio 8 poena prednosti i prekinuo seriju poena gostiju.

Samo 3 igrača Baskonije pogodila za 3 poena

Odlično su i branili šut za tri poena crno-beli, maltene stalno su igrači Baskonije morali da šutiraju preko ruke. Hauard je ubacio kao što rekosmo 4 iz 11 šuteva, Vanja Marinković 1/6 (11 poena) i Met Kostelo 1/3, što je katastrofa za ekipu u kojoj maltene 10 igrača može da pogodi. Zaustavljen je protok lopte i asistencije Milera-Mekintajera, i iskontrolisan je ofanzivni skok.

Crno-bele već u četvrtak čeka novi, još teži ispit u Evroligi. U goste dolazi šampion i prošlogodišnji dužnik iz plej-ofa, Real Madrid. Zbog toga je bila važna ova pobeda, a tek kakvu važnost će imati trijumf ako se ostvari protiv “kraljevskog kluba”.

Uživo:

IV četvrtina

85:83 – Šta rade sada igrači Partizana?! Svojim greškama vraćaju protivnika u život. Dva napada zaredom su završena izgubljenim loptama. Hauard je sada uzeo sve lopte i nanizao 6 poena u nizu.

83:75 – Serija gostiju 4:0 nailazi na odgovor od Mateuša Ponitke koji ponovo pogađa trojku, iako je u napadu pre toga promašio sa istog mesta. Ovo je bio tako važan koš za crno-bele i tako nadoknadio novu, treću “prodatu” loptu Nanelija.

78:71 – Ali evo sada serije 5:0, i tri neiskorišćena napada u nizu za igrače Partizana. Previše su komplikovali i to im se obilo o glavu. Zbog toga je Željko Obradović tražio tajm-aut. Možda je vreme da Doužer i Naneli izađu van terena, jer su prilično indisponirani na ovom meču.

78:66 – Ovo bi sada moglo da prelomi utakmicu. Nesportski faul Moneka nad Panterom, zakačio ga je po licu, iako nije bilo namerno. Ivanović je tražio čelendž, ali sudije su ostale pri svojoj odluci. Panter postiže 5 poena iz jednog poseda i crno-beli su na 12 poena prednosti.

III četvrtina

69:60 – Ovo je bilo potrebno crno-belima. Ofanzivni skok i iz odbojke postiže Kaminski svoj 10. poen u trećoj četvrtini. Odgovorio je Hauardu na seriju od 7 poena u nizu. Partizan održava 9-10 poena prednosti, što je još bitno iskontrolisan je sada ofanzivni skok igrača Baskonije.

66:57 – Čim nema Ponitke na terenu, Hauard prodiše. Nanizao je 9 poena u nizu. Ali odličan je Kaminski na drugoj strani, tu je bio da uzvrati. Ipak, moraće da se vrati u poslednjoj deonici Ponitka na teren.

58:48 – Ponitka je ušao u glavu Hauardu, koji ga je u borbi za poziciju čak i udario u lice i za to dobio samo faul u napadu. Ne da Poljak da diše Amerikancu, koji je zaustavljen (1/3 za 2 i 2/6 za tri). Kaminski sada radi ono što je Kaboklo u prvom poluvremenu. Centar Partizana ima 3/3 za tri poena, Kaboklu fali skok do dabl-dabla.

54:44 – I drugo poluvreme je Obradović počeo sa petorkom u kojoj su i Kaboklo i Kaminski. I opet je to dobitna kombinacija, odlično se nadopunjuju i u napadu, ali i u odbrani. Duško Ivanović besni na svoje igrače koji gube pojam o vremenu u napadu tokom ovog meča. Čini se da je sada Moneke odlučio da vodi glavnu reč. Ponitka odlično čuva Hauarda, tera ga da svaki put šutira preko ruke, a za to je nagrađen trojkom u napadu.

II četvrtina

44:42 – Loš završetka prvog poluvremena crno-belih. Baskonija je napravila seriju 11:4 i to pošto je Partizan u poslednjih minut i po bio bez poena. Poklopilo se to sa izlaskom Kabokla sa terena. Avramović je želeo da završava napade u završnici i to se ispostavilo kao loše rešenje. S druge strane, izgleda da se Hauard nije teže povredio i vratio se na teren i odmah ubacio trojku.

40:34 – I odlazi na zasluženi odmor Kaboklo. Proveo je svih 17 minuta i 45 sekundi od početka utakmice na terenu. Imali su crno-beli i 10 poena prednosti, ali je onda Naneli 2 puta izgubio loptu. Možda je i najlošiji pojedinac crno-belih u prvom poluvremenu. Što se tiče Baskonije, osim Markusa Hauarda na doskoku se povredio i Sedekerskis. Obojica su trenutno na klupi.

35:27 – Ma fantastičan je Kaboklo. Ne samo poenterski, nema dela terena gde se ne nalazi. Tu je i na ofanzivnom i na defanzivnom skoku, da odigra agresivnu odbranu, da udari rampu i njegova energija još više raspaljuje navijače na tribinama. Partizan za sada drži prednost od 8 poena.

28:20 – Kako igraju Kaboklo i Panter, milina je za gledati. Obojica su imali loš period i pad u formi, ali su izgleda povratili samopouzdanje. Centar iz Brazila već ima 11 poena i 4 skoka, a kapiten 8 poena i 5 asistencija.

I četvrtina

23:16 – Još jedan problem za Baskoniju jeste što je pred kraj prve četvrtine ostao da leži na parketu Markus Hauard. Izgleda da je loše doskočio i povredio skočni zglob. Amerikanac je jedan od najboljih strelaca Evrolige i ima svu slobodu u igri kod Duška Ivanovića.

23:14 – Zanimljivu petorku drži na terenu Obradović, sa Kaminskim i Kaboklom. I to daje rezultate. Amerikanac je postigao već 2 trojke, a Brazilac jednu. Raspoložen i željan dokazivanja je očigledno i Panter koji je postigao 6 poena. Verovatno su kritike za igre u prethodnom periodu doprle do njega.

Ono što posebno pruža zadovoljstvo jeste koliko brzo igraju crno-beli, sa fantastičnim protokom lopte i kratkim napadima. Baskonija defanzivno bez odgovora na takvu igru. Zbog toga je Ivanović tražio tajm-aut.

9:4 – Vrlo dobar ulazak u meč crno-belih. Raspucao se Frenk Kaminski sa već 5 postignutih poena. Sa izuzetnom energijom, pre svega u odbrani, su krenuli crno-beli. Problem jeste i dalje taj ofanzivni skok protivnika, koji tokom cele sezone ne mogu da neutrališu.