, kosarkas Crvene zvezde, na utakmici Evrolige protiv Fenerbahcea, u Beogradskoj Stark areni. Beograd, 14.11.2023. Foto: Nebojsa Parausic / MN Press Kosarka, Euroleague, Crvena zvezda, Fenerbahce
(Foto: MN Press/Nebojša Paraušić)

Gorostas Bolomboj zgromio Fenerbahče za istorijsku pobedu Zvezde u Istanbulu

Košarkaši Crvene zvezde savladali su Fenerbahče u Istanbulu sa 85:76 u utakmici 18. kola Evrolige. Za istorijsku, prvu pobedu crveno-belih protiv turskog velikana na njegovom terenu (posle devet poraza) pobrinuo se Džoel Bolomboj sa 24 poena i šest skokova.

Zvezda je u meč ušla sa mladim Topićem kao debitantom koji je na klupi ostavio Nedovića, ali je tandem Bolomboj-Gedraitis bio taj koji je držao crveno-bele u igri. Ipak, u finišu prve četvrtine Madar je ubacio šest vezanih poena, plus Dorsijeva trojka u poslednjim sekundama za prednost od 26:18.

Druga četvrtina donela je možda rezultatski najbolju defanzivnu igru crveno-belih u Evroligi ove sezone. Fener je za deset minuta ubacio samo devet poena, ali ne zato što je Zvezda dobro čuvala igrače Šarasa Jasekivičijusa, već zato što su domaći promašivali dosta otvorenih šuteva iz igre i zicera.

To su crveno-beli koristili da preko Bolomboja, koji je na pauzi imao 16 poena i četiri skokova, totalno smanje razliku i na pauzu odu samo sa poenom zaostatka (35:34) i dobrim šansama da nešto ućare na ovom meču u drugom poluvremenu.

Agresivno je zaigrao Fener na startu drugog poluvremena, raspucali su se domaćini za tri poena, ubacili još četiri trojke i odlepili se na 11 poena razlike (51:40). Međutim, opet su pali u drugom delu ove deonice što je Zvezda iskoristila da izjednači i uđe egal u poslednju četvrtinu (57:57).

A tamo, totalni raspad Fenerbahčea. Očajni Marko Gudurić i drugari opet su zatajili u napadu, ubacili samo 19 poena pa je još na šest i po minuta do kraja kad je Zvezda trojkom Nedovića povela sa 69:61, bilo jasno da je seriji od sedam pobeda od dolaska novog trenera Šarunasa Jasekivičijusa došao kraj.

Pored raspoloženog Bolomboja sa 24 poena, Rokas Gedraitis je dao 19, a Adam Hanga 12 poena. Teodosić je imao šest poena i osam asistencija, a Nikola Topić na debiju u Evroligi po četiri poena i asistencije.

U redovima Fenerbahčea istakao se Najdžel-Hejs Dejvis sa 21 poenom, Skoti Vilbekin je dao 14, a Džonatan Motli 11. Marko Gudurić je dao samo tri poena, a Jam Madar osam.

U sledećem kolu Crvena zvezda dočekuje Partizan u večitom derbiju u Evroligi u četvertak od 20.30 časova, dok Fenerbahče dočekuje Makabi ponovo na svom terenu.

UŽIVO

IV ČETVRTINA

76:85Kraj utakmice! Dočekala je Zvezda šansu u poslednjoj četvrtini, iskoristila očajnu igru u napadu Fenera, posebno Marka Gudurića koji “se raspao” i upisala prvi trijumf protiv ovog tima na njegovom terenu. Svakoj seriji dođe kraj.

67:76 – Trojka Teodosića! U idealnom trenutku, na dva i po minuta do kraja. Zvezda pred istorijskom pobedom nad Fenerom u Istanbulu, prvom posle osam poraza.

63:69 – Nedović je ubacio trojku za osam poena razlike, Motli smanjio na šest. Onda očajan šut Vilbekina za tri pa faul očajnog Gudurića koji ne može da se sastavi što Zvezda koristi.

60:66 – Zvezda je produžila seriju i u poslednjoj čertvrtini na 11:0 što joj je donelo četiri poena prednosti, ali je Gudurić prvom trojkom na utakmici vratio Fener u život. Uzvratio je Lazić trojkom, a Tobi zakucavanjem doneo najvećih šest poena razlike crveno-belima.

III ČETVRTINA

57:57 Kraj treće četvrtine! Delovalo je da je Fener našao stabilnost i razliku, ali je opet pao u drugom delu treće deonice u napadu i na pauzu ide sa nerešenim rezultatom. Očekuje nas zanimljivih deset minuta u Istanbulu.

55:50 – Bolomboj stiže do 20. poena, Zvezda pravi seriju od 5:0 i u finišu treće četvrtine ima aktivan rezultat. Da vidimo odgovor Fenera.

52:43 – Agresivno igra Fener na startu drugog poluvremena, raspucali su se domaćini za tri poena, ubacili još četiri trojke u ovoj deonici i odlepili se na deset poena razlike. Zvezda ne može da prati ovaj ritam, u igri je Branko Lazić da proba nešto da zaustavi.

43:37 – Biberović i Vilbekin su trojkama otvorili drugo poluvreme, Zvezda protraćila olako nekoliko napada, da bi Hanga potom vratio trojku. Motli dvojkom iz reketa vraća solidnu prednost Feneru.

II ČETVRTINA

35:34 Kraj druge četvrtine! Zvezda je napravila seriju od 7:0 i prišla samo na dva poena razlike pa je Šaras morao da traži tajm-aut. na minut i po do odlaska na pauzu. Zvezda je primila samo devet poena u ovoj deonici, više zahvaljujući otvorenim promašajima rivala.

33:27 – Više od tri minuta bez koša na obe strane, ispromašivali su se i jedni i drugi i za tri i iz reketa, sve dok Bolomboj sa penala nije smanjio razliku Fenera. Zatim je i Hanga smanjio. Loš period igre za Fenerbahče koji je predugo već bez koša.

33:24 – Brzo je Fener povratio ritam posle tajm-auta, a trojkom Dorsija otišao na devet poena razlike pa je Sferopulos tražio predah. Polovina je druge četvrtine.

28:24 – Mini-serija Zvezde od 6:0, nekoliko grešaka u napadu igrača Fenerbahčea i Beograđani su se vratili u utakmicu. Rastrčao se Nemanja Nedović koji je ušao s klupe, ali trenutno je glavni igrač Bolomboj sa 13 poena.

I ČETVRTINA

26:18Kraj prve četvrtine! Šest vezanih poena Izraelca koji je ušao sa klupe i trojka Dorsija u poslednjoj sekundi za velikih osam poena razlike na kraju prve deonice. Fener šutira 4/4 za tri poena, kod Zvezde je Gedraitis najbolji sa osam poena.

17:14 – Mini-serija Fenera od 6-1 za povratak prednosti. Gilespi koji je u igri kod Zvezde se nije snašao u dve situacije ispod koša domaćina iako je uhvatio loptu, nije pogodio lake poene. Nešto više od dva minuta do kraja prve četvrtine.

11:13 – Gedraitis je sa dve vezane trojke doneo minimalno vođstvo Zvezdi, ali je potom Biberović sa linije penala izjednačio. Kod Beograđana Bolomboj ima sedam, a Gedraitis šest poena, pa crveno-beli vode. Gudurić je u igri u redovima Fenera.

7:3 – Bolji start domaćina koji trojkom Vilbekina stiže do prve veće prednosti posle dva i po minuta igre. Zvezda je počela meč sa mladim Topićem u startnoj petorci, ali još nema njegovog konkretnog doprinosa na početku.

Zvezda započinje duplo kolo Evrolige gostujući turskom velikanu, a dva dana kasnije igra sa Partizanom večiti derbi u elitnom takmičenju.

U poslednjih pet utakmica u Evroligi ekipa trenera Janisa Sferopulosa upisala je dve pobede – protiv Albe i Makabija, i tri poraza – od Baskonije, Real Madrida i Panatinaikosa.

SVE SOCCERBET KVOTE ZA MEČ FENERBAHČE – ZVEZDA

Na drugoj strani, Fenerbahče je u seriji dobrih rezultata. Posle četiri vezana poraza, ekipa Šarasa Jasikevičijusa uspela je da uđe u dobar ritam i u svim takmičenjima upiše sedam pobeda u nizu.