kosarkas Real Madrida na utakmici Evrolige protiv Partizana u hali Stark Beogradska arena, Beograd 21.03.2024. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Partizan, Evroliga, Real Madrid
Mario Hezonja je sa 25 poena predvodio Real do pobede nad Partizanom, Foto: MN Press/Marko Metlaš

Grobari ga toliko žele, a on presudio Partizanu: Real serijom 16:0 slomio Partizan i gurnuo ga u problem

Mario Hezonja, igrač koga Grobari toliko žele u Partizanu, bio je dželat crno-belih i doneo pobedu Real Madridu 88:76.

Ovo je 3. u nizu trijumf Reala nad Partizanom u Beogradu (ako računamo i prošlosezonski plej-of), a ukupno 5 uzastopni nad crno-belima. Hezonja je bio jedini iz oba tima koji je odigrao skoro pa savršeno čitav meč. Ukupno 25 poena, samo jedan promašaj za tri (5/6) uz 6 skokova i 4 asistencije.

– Volim da igram svuda, ne samo u Beogradu. Ovo je košarka. Ubacili smo neke teške šuteve, da se ne lažemo. Ali bili smo u seriji, imali smo dobre trenutke u odbrani, zaustavili smo talentovanu ekipu Partizana. Trener je tražio da ubacimo u brzinu više i to smo uradili – rekao je Hezonja.

Kosarka, Partizan, Evroliga, Real Madrid

Bilo je dovoljno samo nekoliko praznih minuta u igri Partizana i da aktuelni šampion Evrolige pokaže zašto je najbolji tim u dosadašnjem toku sezone i prvi favorit za titulu i ove godine.

– Igrali su bolje od nas. Pogodili su neke bitne trojke, Hezonja je bio neverovatan. Još jednom su pokazali koliko su dobar tim – rekao je Željko Obradović.

Četiri crna minuta i serija 16:0

Serija 16:0 u poslednjih nešto više od dva minuta treće četvrtine prelomila je ovaj meč. Takoreći, bila je to pokazna vežba i Partizanu i svim timovima da ne smete da imate ni minut loše igre ako želite da imate šansu za pobedu nad “kraljevskim klubom”.

Potpuno je stao napad Partizana u tom periodu, kao i na početku poslednje četvrtine. Nisu upalila ni 3 tajm-auta Željka Obradovića i Real je otišao na nedostižnih 14 poena prednosti.

kosarkas Reala na utakmici Evrolige protiv Partizana u hali Stark Beogradska arena, Beograd 21.03.2024. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Partizan, Evroliga, Real Madrid

Upravo je Hezonja bio glavni igrač, kako u tom periodu, tako i tokom celog meča. Najinspirisaniji je bio hrvatski reprezentativac u gostujućoj ekipi i tokom prvog poluvremena, koje je bilo izuzetno slabo kod obe ekipe.

Razlika je samo u tome što šut iz igre je išao crno-bele samo u prvih 5 minuta 3. četvrtine. Kod Reala kad je proradio u drugom poluvremenu, više nije ni stao.

Realu proradio šut, Partizanu nije ni krenuo

Do tog trenutka su se ekipe konstantno smenjivale u vođstvu (18 puta). Ipak, kad su kola krenula nizbrdo po crno-bele, više nije imao ko da ih zaustavi. A gosti su samo podizali i podizali nivo. Uostalom neverovatno zvuči da su za ceo meč imali tek 4 izgubljene lopte naspram 7 domaćih.

Kad su se Hezonji priključili još i Kampaco, Kozer i Dek, jednostavno, preokret je bio nemoguća misija. Pogotovo kad što su izabranici Ćusa Matea od starta “isključili” Pantera iz meča, a u drugom poluvremenu i Nanelija.

kosarkas Partizana na utakmici Evrolige protiv Real Madrida u hali Stark Beogradska arena, Beograd 21.03.2024. godine Foto: Marko Metlas Kosarka, Partizan, Evroliga, Real Madrid

Šut za tri je bio katastrofalan – 7/29. Uz to dozvoljeno je čak 12 ofanzivnih skokova posle kojih su po pravili stizali laki poeni.

Kaminski i donekle Avramović su bili jedini koji su gurali crno-bele. Amerikanac je bio i najefikasniji sa 19 poena uz šut 4/6 za dva, 3/7. Imao je i 4 skoka. Naneli je imao 16 poena (10 u prvom poluvremenu), Avramović je postigao isti broj poena ali bez asistencije. Panter ukupno 16 poena, ali od toga 13 kad je meč već bio rešen. Kapiten je šutirao 1/8 za tri, imao i 7 skokova.

Partizan je sada donekle u problemu, jer je Valensija dobila priliku da, u slučaju trijumfa nad Monakom, pobegne na pobedu više i preuzme 10. poziciju koja vodi u plej-in.

Takođe, isti skor kao Partizan ima i Efes, dok meč manje i pobedu manje imaju Olimpija Milano i Bajern. I Žalgiris više nije bez šansi, pošto je došao do 13. pobede.

UŽIVO

IV četvrtina

74:86 – Ode i poslednji voz, opet su igrači Partizana dozvolili ofanzivni skok protivniku i lake poene. Panter promašuje trojku i čini se da je sada sve gotovo.

71:82 – Evo trojke Kevina Pantera konačno. Njegovih 5 poena u nizu. Real i dalje ima dvocifrenu prednost. Do kraja je 2 minuta i 50 sekundi.

66:79 – Može li i imaju li snage igrači Partizana za preokret. Do kraja je nešto manje od 4 minuta. Nemoguća misija je pred njima.

56:73 – Čini se da je Partizanu ova utakmica otišla niz vodu. Hezonja sa 5 trojki iz 6 šuteva odvodi Real na ogromnih 17 poena viška, a manje od 8 minuta je do kraja. Pokazao je Real finišom treće i početkom četvrtine četvrtine zašto je najbolji tim do sadašnjeg toka Evrolige i koliko je malo potrebno da se odlepi. Kod Partizana je sve stalo, već 5 minuta su na samo jednom košu.

III četvrtina

54:68 – Serija Reala 16:0 i prvi put jedan tim ima dvocifrenu prednost. Nije upalio ni tajm-aut Željka Obradovića. Crno-beli nisu postigli ni poen u poslednjih više od 2 minuta treće četvrtine. Sve to je surovo kaznio šampion Evrope preko Hezonje, Kozera i Kampaca.

54:55 – Po 18 put od početka utakmice promenile su se ekipe u vođstvu. Sada posle trojke Kampaca. Kevin Panter je potpuno zaustavljen sa 1/9 iz igre (0/5 za tri). Crno-belima je neophodno da se Naneli uključi kao u prvom poluvremenu.

48:48 – Daleko bolji u drugom poluvremenu su i jedni i drugi. Frenk Kaminski briljira na jednoj (19 poena) i Hezonja na drugoj (16 poena). Tri trojke crno-belih u dosadašnjem toku druge četvrtine.

39:38 – Otvorio je Partizan drugo poluvreme trojkama Avramovića i Kaminskog. Hezonja je na drugoj strani čini se najinspirisaniji košarkaš Reala sa već 11 poena.

II četvrtina

31:33 – Odlazi ipak Real na poluvreme sa prednošću. Teško da je bilo ko od ova dva tima odigrao napadački lošije i slabije poluvreme i samim time postigao ovoliko mali broj poena. Partizan je u nekoliko navrata dozvolio lake poene iz ofanzivnog skoka Realu. Neverovatno deluje da je rezultat u pogođenim šutevima iz igre 11-10 u korist gostiju.

23:21 – Ne samo da su izuzetne odbrane na obe strane, već i jedni i drugi trenutno očajno šutiraju iz igre. Partizan za tri šutira 1/12, a za dva 7/15. Real, pak, šutira 2/11 za tri i 4/9 za dva poena. Šteta što Avramović čak 2 prodora nije uspeo da završi košem, iako je teži i veći deo posla bio već odradio.

19:18 – Partizan je trenutno u minimalnom vođstvu, šteta što Avramovićev prodor do kraja nije završen košem. Kaminski je trenutno najbolji igrač crno-belih sa 7 poena. I dalje se igraju ozbiljno čvrste odbrane na obe strane.

I četvrtina

13:13 – Partizan uzvratio serijom 8:0. Kaboklo je poentirao skokom u napadu, Avramović pogodio trojku, a onda je Anđušić bio fauliran na šutu za 3 poena. Ipak, nije uspeo da zadrži vođstvo na kraju prve četvrtine. Hezonja je na 2 sekunde do kraja prve deonice posle dodavanja iz auta pogodio trojku. To je prva trojka gostiju na meču.

Navijači Partizana gromoglasno zvižde kad god Geršon Jabusele primi loptu. Jasno je da je na meti zbog dešavanja prošle godine kada je bio učesnik tuče.

5:8 – Kakve brutalne odbrane igraju i jedni i drugi. Real jeste napravio seriju 8:0, ali za skoro 7 minuta ukupno je postignuto 13 poena.

5:0 – Odličan početak Partizana, Kaminski je krenuo trojkom, pa je dvojku pogodio Panter. Uz to Real je bez koša tri i po minuta.