DUSKO IVANOVIC trener kosarkasa Baskonije Vitorija na utakmici Evrolige protiv Crvene zvezde u hali Stark Beogradska arena, Beograd 18.01.2024. godine Foto: Marko Metlas
Ivanović slavi sa pulenima (Foto: MN Press)

Hauard unakazio Virtus, Duško i Vanja zgrabili poslednju vizu za četvrtfinale Evrolige

Košarkaši Baskonije ugrabili su poslednju preostalu vizu za četvrtfinale Evrolige pobedom nad Virtusom od 89:77 u poslednjem meču doigravanja za plasman u završnicu elitnog takmičenja. Na krilima sjajnog Amerikanca Markusa Hauarda, koji je ubacio čak 28 poena, španski tim je zgromio Italijane.

Posle šoka u Istanbulu i pobede nad Efesom, crno-beli iz Bolonje nisu uspeli da naprave još jedan podvig u Španiji, iako su se dobro držali u prvom poluvremenu.

Baskonija je serijom od 12:0 početkom treće četvrtine definitivno prelomila utakmicu i obezbedila prolaz u četvrtfinale gde je očekuje duel sa Realom iz Madrida. Na krilima trija Hauard – Sederkeskis – Kostelo, tim Duška Ivanovića je slomio otpor Italijana koji su se solidno držali u prvih 20 minuta i nalazili rešenje za agresivnu igru domaćina – 41:41.

Mentalno su gosti potpuno pali u nastavku, igrači Baskonije su im bukvalno otimali loptu iz ruku, a Hauarda je služio i šut za tri poena (8/19) kojim je potpuno razbio Bolonjeze. Tri minuta pre kraja treće deonice, posle serije od 22:6, Baskonija je otišla na 63:47 i nije bilo povratka za Virtus.

Vanja Marinković je ubacio pet poena na ovom meču, a prvi koš (trojku) dva minuta pre kraja treće deonice koja je okončana sa 31:16 u korist domaćina.

Baskonija, koja je na ovom meču bila oslabljena neigranjem Čime Monekea, rutinski je iskontrolisala situaciju u poslednjoj četvrtini i nije dozvolila nikakvo iznenađenje.

Dobrić igrao 29 sekundi

Najefikasniji pojedinac meča bio je Markus Hauard sa 28 poena, Metju Kostelo je ubacio 19, a Tadas Sedekerskis 16 koševa.

Kod gostiju, Toro Šengelija postigao je 15, a Danijel Haket 13 poena. Ognjen Dobrić ostao je bez poena za tačno 29 sekundi koliko je proveo na terenu.

Dakle, parovi četvrtfinala Evrolige su: Real – Baskonija, Barselona – Olimpijakos, Monako – Fenerbahče, Panatinaikos – Makabi. Prvi mečevi igraju se 23. i 24. aprila, a na F4 će ekipe koje prve dođu do tri pobede.