Avram
Aleksa Avramović (Foto: FIBA)

Košarka

Idemo po zlato! Srbija razbila Kanadu, defanzivna klinika Avramovića

Košarkaška reprezentacija Srbije igraće u finalu Svetskog prvenstva u Manili posle fantastičnog trijumfa nad Kanadom od 95:86. Na krilima fenomenalnog Bogdana Bogdanovića (23 poena) i borbenog Alekse Avramovića, naši momci su savladali jednu od najboljih selekcija na ovom turniru i stigli na korak od istorijskog uspeha – prve zlatne medalje za samostalnu Srbiju.

Svi naši momci su odigrali fantastično, ali jedan se posebno izdvaja. Aleksa Avramović je demonstrirao vrhunsku defanzivnu rolu, do ludila je dovodio Gildžus-Aleksandera i ostale zvezde Kanađana koje je “pljačkao” kao gangster iz američkih filmova i pokupio simpatije srpskih navijača.

Bogdanove majstorije

Od starta je naš tim pokazao Kanađanima da je gladan uspeha. Nije protivnicima pomogao ni sudija iz Paname koji je često žmurio na jedno oko dok su Kanađani udarali naše igrače u napadu i gradili pozicije za šut. Bogdanović, Gudurić i Avramović su predvodili sjajnu seriju od 11:0 sredinom prve četvrtine kada smo preokrenuli na 21:13, a stečenu prednost držali smo do odlaska na pauzu.

Dominacija Milutinova

U drugoj četvrtini probudio se i Nikola Milutinov. Lako smo u oba navrata uvukli Kanađane u bonus, bili bolji u skoku, a posle pogođenog prvog slobodnog bacanja tek iz četvrtog pokušaja, probudila se zver u Nikoli. Sa osam vezanih poena bio je najzaslužniji za najvećih 15 koševa razlike u korist našeg tima (52:37) u završnici prvog poluvremena.

Milutinov Olinik
Nikola Milutinov (Foto: FIBA)

Buđenje Dobrića

Treću četvrtinu obeležio je agresivni start Kanađana koji su zaigrali jaku odbranu, ali je naš tim uspeo da “preživi” i sačuva prednost i pored krize u napadu. Probudiuo se sjajni Ognjen Dobrić, koji je vezao nekoliko poena i podigao prednost našeg tima. Svaku dilemu da mogu da nas ugroze trojkama su u finišu treće četvrtine otklonili Gudurić i Vanja Marinković.

Srbija Kanada
Košarkaši Srbije (Foto: FIBA)

Kanađani dotučeni

Nisu Kanađani ni u poslednjoj deonici našli način da se približe našem timu. Išli smo čak na 16 poena razlike, potpuno ih dotukli i overili plasman u veliko finale koje je na programu u nedelju popodne. Ko god da nam bude protivnik, Ameri ili Nemci, neka se spreme za Srbiju.

SRBIJA – KANADA 95:86 (23:15, 29:24, 23:24, 20:23)

Srbija: Bogdanović 23, Dobrić 16, Milutinov 16, Gudurić 12, Avramović 10, N. Jović 8, Davidovac 4, Marinković 4, S. Jović 2, Petrušev.

Kanada: Beret 23, Bruks 16, Gildžus Aleksander 15, Aleksander Voker 10, Olinik 9, Edej 5, Pauel 5, Dort 3, Aleksander, Bel Hajns, Edžom, Skrub.

Cup tree provided by Sofascore

UŽIVO:

IV četvrtina

10. minut – Kraj meča! Kanada je razbijena, Srbija je u finalu Mundobakseta! Alal vera, momci!

8. minut – Davidovac polaže posle haotičnih nekoliko minuta, zatim i Bogdanović stavlja tačku na ovaj meč. Srbija dva minuta pre kraja može da kaže da ide u finale! Alal vera.

6. minut – Sjajni Aleksa Avramović, kako kidiše u odbrani, naš tim održava prednost i vodi sa 91:76 posle trojke Bogdanovića.

3. minut – Beret trojkom smanjuje razliku. Srbija ima solidnih 13 poena prednosti (84:71), a u igru se vratio i odmorni Bogdan Bogdanović.

2. minut – Gudurić, najpre, trojkom diže na 80:63, zatim posle zakucavanja Kanađana i Davidovac iz odbojke pogađa za 82:65. Razbijeni Kanađani traže tajm-aut.

III četvrtina

10. minut – Marinković! Sjajna trojka, zatim neshvatljiva tehnička našem selektoru, ali nema veze. Srbija u poslednju četvrtinu ulazi sa 12 poena razlike (75:63).

9. minut – Gildžis-Aleksander smanjuje na 69:60, posle olako izgubljene lopte Avramovića.

8. minut – Milutinov! Nećkala se lopta, ali je ušla u koš. Naš centar pogađa i dodatno bacanje za deset poena razlike – 68:58.

7. minut – Dobrić je u fantastičnoj seriji, ima već 16 poena, a Srbija prednost od 65:58.

6. minut – Drže prednost naši igrači, dvojku Gildžis-Aleksandera odmah je poništio Jović. Važno je da Srbija ima prednost – 63:54.

5. minut – Kad je teško – Jović. Izmislio je mladi bek poene i vratio deset poena prednosti Srbiji – 57:47.

4. minut – Bolja odbrana Kanađana u nastavku, ali im srećom slabo ide topljenje naše prednosti. Beret smanjuje na 55:47.

3. minut – Olako smo pustili Bruksa da nam ubaci još jednu trojku, mučimo se u napadu što Kanađani, srećom nisu iskoristili da smanje razliku.

1. minut – Bruks trojkom otvara drugo poluvreme, smanjuje na 52:42.

II četvrtina

10. minut – Tehnička za selektora Kanade posle faula na Avramoviću. Ubacili smo sva tri slobodna bacanja. Kanađani u poslednjim sekundama smanjuju na 52:39 i tim rezultatom se ide na odmor.

9. minut – Šest vezanih poena za našeg centra koji povećava razliku na najvećih +12 (49:37).

8. minut – Još jedna prelepa akcija Dobrić za Milutinova koji zakucava. Srbija vodi sa 45:35.

7. minut – Sjajan pogodak Bogdanovića za 38:30, ali u sledećem napadu Kanađani ubacuju trojku posle nedosuđenog faula u napadu na Dobriću. Sve im je naplatio Ognjen trojkom u sledećem napadu za 41:33.

6. minut – Milutinov je “navukao” Bruksa na treći faul, Kanađani su odavno u bonusu, ali je konačno pogodio naš centar slobodno bacanje iz četvrtog pokušaja – 36:28.

5. minut – Sjajna kontra Davidovca i Dobrića, na drugoj strani Gildžis-Aleksander smanjuje na 35:27.

4. minut – Bogdanović novom dvojkom podiže na deset poena razlike, prvi put smo na dvocifrenoj prednosti (33:23).

3. minut – Bogdanović trojkom vraća Srbiji devet poena razlike – 31:23.

2. minut – Kanađani pogađaju trojke, ali Gudurić prodorom održava prednost Srbije. Marko, međutim, ima tri penala i izašao je iz igre. Sa linije slobodnih bacanja Beret smanjuje na 28:23.

1. minut – Gudurić uzvraća na trojku Kanađana i Srbija vraća osam poena razlike 26:18.

I četvrtina

10. minut – Ukrao je Avramović loptu Aleksander-Vokeru, zatim je fauliran u kontri, ali nije bilo nesportskog faula. Sa linije slobodnih bacanja Aleksa povećava na 23:15. To je rezultat prve četvrtine.

9. minut – Još jednom zaistavljen napad Kanađana i laki poeni Avramovića iz kontre. Srbija vodi sa 21:13, a kanadski selektor traži tajm-aut.

8. minut – Sjajna odbrana našeg tima u ovim trenucima, Kanađani su izgubili loptu, a Srbija vodi sa 19:13.

7. minut – Kanada je u bonusu, a promašaj Milutinova sa penala iskoristio je Bogdanović koji je priskočio, ubacio dvojku i posle dodatnog slobodnog bacanja vratio prednost na 15:13.

6. minut – Bruks dvojkom posle prodora povećava prednost Kanade na 13:10.

5. minut – Nekoliko smušenih napada našeg tima, što Kanađani koriste i vode sa 9:8 poenima sa slobodnih bacanja. Pauel zatim zakucavanjem donosi Kanađanima 11:10.

4. minut – Iscurio je napad Srbije, a na drugoj strani Olinik trojkom približio Kanadu na 8:7.

3. minut – Bogdanović trojkom diže na 8:1, ali Ar Džej Beret uzvraća trojkom za 8:4.

2. minut – Dobrić trojkom donosi 5:1 Srbiji. Odličan start Orlova.

1. minut – Milutinov je izgubio loptu u reketu Kanade, a na drugoj strani polovični Pauel sa linije slobodnih bacanja donosi prednost rivalu. Zatim Milutinov zakucavanjem preokreće na 2:1.