Jaka Blažič sa 29 poena vodio Cedevita Olimpiju do pobede protiv Partizana, Foto: Cedevita Olimpija/Filip Barbalić via aba-liga.com

ABA liga

Jaka Blažič razbio Partizan: Treći poraz crno-belih, odbrana pucala po šavovima, povreda Avramovića

Nezaustavljivi Jaka Blažič sa 29 poena vodio je Cedevita Olimpiju do pobede 95:91 nad Partizanom u 8. kolu ABA lige.

Crno-beli su upisali drugi uzastopni, a ukupno treći poraz u regionalnom takmičenju ove sezone.

Uz sve to ovo im je šesti poraz u nizu u Ljubljani, tačnije nisu pobedili na ovom gostovanju od kada se nekadašnja Olimpija fuzionisala sa Cedevitom, koja je prethodno igrala u Zagrebu.

Bez rešenja za Blažiča

Odluka je pala u poslednjih pet minuta utakmice kada je Jaka Blažič odlučio da on bude taj koji će preuzeti odgovornost u svojoj ekipi. Hrabro je išao na igrače Partizana i prolazio ih, a oni su ga faulirali i tako slali na liniju za slobodna bacanja odakle je bio nepogrešiv.

Nekadašnjem igraču Crvene zvezde je ostalo iz tog perioda da ima uvek posebnu inspiraciju protiv Partizana. I uvek igra izuzetno dobro, a ovog ponedeljka gotovo savršeno. Pogodio je tri trojke iz 7 pokušaja, slobodna bacanja šutirao 8/8 i sakupio 6 skokova i ogroman doprinos u odbrani.

Ponovo je potpuno zakazala odbrana crno-belih, baš kao i na meču protiv Bajerna u Minhenu, u Evroligi. Ponovo su primili preko 50 poena za poluvreme, a više od 90 za celu utakmicu i to je nešto što će Željko Obradović što pre morati da reši.

Bez Avramovića odbrana nije postojala

Da stvar bude gora po šampiona ABA lige, ostao je i bez Alekse Avramovića. Plejmejker je dobio udarac glavom u nos od Klobučara početkom druge četvrtine. Po svemu sudeći je došlo do preloma i on se više nije vraćao u igru. Videćemo da li će morati i na dužu pauzu.

Upravo s njegovim izlaskom s terena se poklopio i pad u igri Partizana, koji je do tada stekao prednost od 9 poena razlike. Ali od tog momenta je pala agresivnost i čvrstina u odbrani, počele su da se pojavljuju rupe i to su domaći kažnjavali šutevima za tri poena koji su ih vratili u meč pre kraja poluvremena.

Osim Blažiča sjajni su bili Prepelič, baš u tom nekom periodu kad se Cedevita Olimpija vratila u meč. Na kraju je postigao 18 poena (4 trojke). Jedan poen manje je dao Džouns koji je imao u dva navrata seriju od nekoliko uzastopnih poena i pritom sakupio 9 skokova. Dvocifren je bio i Stjuart sa 12.

U timu Partizana najraspoloženiji je bio Kaminski sa 20 poena i on je jedini koji je zadavao probleme ekipi Simonea Pjaniđanija. Ledej je ubacio 17, a Doužer 14.

Partizan naredni meč igra protiv Efesa u 10. kolu Evrolige, u petak. Kvote pogledajte OVDE.

Uživo:

IV četvrtina

95:91 – Bez konkretnih rešenja u napadu su ostali crno-beli u poslednja dva minuta utakmice. Morali su da šutiraju iz iznuđenih i neizgrađenih pozicija za tri poena. Potom su pravili i faulove za lake poene igrača u zelenim dresovima sa linije penala.

91:87 – Jaka Blažič je preuzeo konce igre Cedevita Olimpije u ovim trenucima. Preuzeo je odgovornost i iznuđuje faulove igrača Partizana koji ga šalju na liniju za slobodna bacanja. Do kraja je ostalo tek nešto više od dva minuta.

85:84 – Gužva na terenu sada. Skočio je Jaka Blažič posle nesportskog faula Ledeja nad njim. Uleteli su i ostali igrači, ali je, srećom, vrlo brzo situacija smirena. Nema sumnje da će biti drama do poslednje sekunde.

78:77 – Sada Ledej i Smailagić su ti koji drže Partizan u egalu, pre svega svojom borbenošću pod oba koša.

III četvrtina

73:71 – Tri neverovatne greške su napravili u poslednjih 50 sekundi treće četvrtine crno-beli. Najpre dve greške u dodavanjima u napadu za lake poene domaćih u kontri. Sve je kulminiralo glupošću Anđušića koji je potpuno bespotrebno u poslednjoj sekundi na preko 10 metara od koša faulirao Kobsa pri šutu za tri poena i tako mu omogućio lake poene sa linije za slobodna bacanja.

63:65 – Dobra sada rola Doužera na poziciji plejmejkera, nanizao je 5 poena, pogodio je i Kaboklo u seriji 7:0 i rezultatski preokret se dogodio. Stao je šut za tri poena igrače Cedevita Olimpije, u čemu sigurno ima udela i nešto bolja odbrana gostiju.

57:57 – Kaminski je najveća prednost Partizana u ovom meču. Domaći nemaju rešenja za pik’en rol igru na njega, osim da ga fauliraju i to svaki put kad je na samom obruču. Do sada je postigao 13 poena uz 4 skoka.

II četvrtina

51:50 – Ponovo ogroman broj poena na utakmici Partizana, baš kao i u Minhenu protiv Bajerna. Opet defanzivni problemi crno-belih koji su dozvolili “zmajčekima” da im ubace čak 6 trojki u ovom periodu.

34:37 – Stekli su crno-beli osetniju prednost, došli i do +9, ali uzvratili su domaći sa tri uzastopne trojke. Jednom je pogodio Prepelič, a dva puta zaredom i Blažič. Obradović je nezadovoljan i traži agresivniju odbranu na njima dvojici.

23:32 – Problemi za Partizan na startu druge četvrtine. Došlo je do nezgodnog sudara, igrač Cedevite je u okretu glavom udario Aleksu Avramovića direktno u nos. Odmah je krenula krv i povrede su vidljive. Crno-beli su verovatno ostali bez njega do kraja meča.

I četvrtina

22:27 – Prednost crno-belih posle prve deonice. Imao je razloga za nezadovoljstvo Željko Obradović pre svega odbranom svog tima u većem delu ovog perioda i to im je jasno rekao na tajm-autu. Prilično visoki procenti šuta iz igre i jednih i drugih. Partizan je pogodio 4 trojke iz 7 pokušaja i 7 od 10 šuteva za dva poena.

15:14 – Veliki broj poena na obe strane u prvih pet minuta utakmice. Domaćini su ubacili 2 trojke, ali na isti način im je uzvratio Ledej na drugoj strani.