NICOLAS LAPROVITTOLA Nikolas Laprovitola, kosarkas Barselone, na utakmici Evrolige protiv Partizana, u Beogradskoj Stark Areni. Beograd, 17.10.2023. foto: Nebojsa Parausic / MN Press Kosarka, Euroleague, Partizan, Barselona
Nikolas Laprovitola u duelu sa Kevinom Panterom, Foto: MN Press/Nebojša Paraušić

Kako da pobediš Barselonu kad ne daš ni poen 6 minuta: Rubiove čarolije zamađijale Partizan

Ako 6 minuta u poslednjoj četvrtini ne postignete koš onda ne možete da se nadate pobedi u neizvesnom meču. A to se dogodilo košarkašima Partizana koji su doživeli poraz od Barselone 94:86 u 29. kolu Evrolige.

Drugi uzastopni i peti u poslednjih 6 mečeva ostavio ih je na deobi 10. mesta na tabeli. Ali i opasnosti da u slučaju pobeda Efesa i Bajerna u petak, imaju isti skor sa čak 4 tima.

Odluka o pobedniku je definitivno pala kao što rekosmo u prvih 6 minuta poslednje četvrtine. Skoro toliko košarkaši Partizana nisu uspeli da postignu poene na bilo koji način. Gubile su se lopte u napadu, birali teški šutevi i loša rešenja u napadu, a sve to je tim kao što je Barselona znao da koristi.

I to onako kako se kažnjava najbolje, pogođenim trojkama, i time stekao prevelihih 14 poena razlike u poslednja 4 minuta utakmice. Nenadoknadivo. Izgubili su poslednju četvrtinu 20:8.

Rubio začarao odbranu crno-belih

Prvi problem ekipe Željka Obradovića u ovom meču bila je očajna igra u odbrani. Osim prvih nekoliko minuta, apsolutno nisu imali ideju kako da zaustave igrače Barselone, pogotovo u duelima 1 na 1. Na to se nadovezalo inspirisano veče Rikija Rubija koji je asistencijama podsetio na najbolje dane u NBA.

Njegove lopte su imale oči, asistencijama je hranio pre svih Ernangomeza, sjajno upravljao napadom Barselone, sa njim na terenu je Barsa imala +15. Za 16 minuta je imao po 6 asistencija i skokova i 7 poena (pogodio jednu bitnu trojku).

Barsa je u njegovom ritmu ubacila čak 51 poen u prvom poluvremenu. Malo je falilo da isto toliko da i u drugom. Ernangomez je postigao 15 poena, Laprovitola se opredelio maltene samo na trojke (5/8) i meč završio sa 17 poena. Jokubaitis je dodao 13, a Parket 12.

Nikola Kalinić je postigao 2 trojke i uhvatio 5 lopti u skoku.

Partizanu je nedostajalo i mnogo više raspoloženih igrača. Aleksa Avramović je pokazao najviše, ali se i on umorio u drugom poluvremenu. Meč je završio sa 27 poena, od čega 19 u prve dve četvrtine. Imao je i po 3 skoka i asistencije i 2 ukradene lopte.

Jedini koji ga je pratio je bio Ledej sa 16 poena i 6 skokova. Ponovo je kapiten Kevin Panter podbacio. Sa njim na terenu bilo je mnogo problema u napadu. Ubacio je tek 6 poena.

Naredni meč Partizan u Evroligi igra na svom terenu protiv Baskonije u utorak.

Uživo

IV četvrtina

86:72 – Čini se da je otišla ova utakmica iz ruku igračima Partizana. Skoro 6 minuta nisu postigli bilo kakve poene. Na drugoj strani, domaćin te prilike ne propušta da kazni novom trojkom. Prevelika je ovo prednost da bi se nadoknadila sa ovakvom igrom.

81:70 – Iz greške u grešku srljaju igrači Partizana na startu poslednje deonice. Skoro 3 minuta su bez poena, a kazna stiže sa svih strana. Trojka Abrinesa vraća dvocifrenu prednost domaćinu. Sa ovakvom sada igrom crno-beli su bez šanse za preokret.

III četvrtina

74:68 – Trojkom je Avramović odgovorio na trojku Laprovitole. Ne dopuštaju crno-beli domaćinu da zadrži dvocifrenu prednost. Poenima Pantera sa penala na kraju 3. četvrtine prišao na -6 pred poslednjih 10 minuta.

67:58 – Ne pomaže ni tajm-aut Obradovića. Partizan je primio 3 trojke sa istog mesta u ovoj četvrtini (2 Kalinić, 1 Rubio). Barselona se odlepila serijom 16:4. Avramović se vratio na teren, a Zek Ledej je napravio potom seriju od 6 uzastopnih poena i vratio jednocifreni zaostatak.

58:52 – Opet Barselona lako dolazi do serije poena. Reče Željko Obradović pred početak drugog poluvremena da je potrebno da bude bolja odbrana 1 na 1. Ali teško je to protiv Rubija, koji opet asistencijama hrani lake poene Ernangomeza. Uz to crno-beli imaju opet problema sa ofanzivnim skokom protivnika. Uz to čini se da crno-beli imaju i problema sa napadom kad nema Avramovića na terenu. Nikola Kalinić je već ubacio 2 trojke u ovoj četvrtini.

II četvrtina

51:48 – Konsolidovali su se u finišu prvog poluvremena crno-beli. Ulazak Nanelija je to omogućio da se smanji zaostatak sa 9 na 3 poena. Ipak, previše je 51 poen primljen za 20 minuta. Mora mnogo bolje da igraju u odbrani crno-beli.

44:40 – Traži Željko Obradović tajm-aut posle nove trojke Laprovitole. Osim Avramovića i Ledeja za sada nema raspoloženih igrača Partizana. Na drugoj strani Ernangomez sjajno koristi asistencije Rubija, tu je i za sada odlični Jokubaitis.

34:28 – Riki Rubio se poigrava na terenu i demonstrira svoj najveći kvalitet – asistencije. U stilu Miloša Teodosića pronalazi Ernangomeza, Veselog, Kalinića… Sa njim na terenu igra Barselone u napadu je tečna i Partizanova odbrana nemoćno deluje. Obradović je morao da izvuče Pantera, koji opet deluje indisponirano, i vrati Avramovića na teren.

I četvrtina

29:24 – Kao i u Milanu ponavljaju se neke stvari u igri Partizana. Opet odličan ulazak u četvrtinu, a onda drugi deo katastrofalno odigran. Za sedam i po minuta su primili skoro 30 poena, što je nedopustivo. Jokubaitis je izuzetno raspoložen, to je pokazao i krosoverom protiv Doužera i košem u poslednjoj sekundi prve deonice.

19:20 – Sada je Barselona u naletu predvođena Jokubaitisom i Parkerom. Napravili su seriju 9:2. Ledej je postigao bitne poene za crno-bele u kontri, a prethodno i posle skoka u napadu.

9:14 – Blista Aleksa Avramović za nešto više od 4 minuta postigao je već 9 poena. Pogodio je jednu dalekometnu trojku, a odbrana Barselone nema rešenja ni za njegove prodore.

2:6 – Odličan početak crno-belih koji su napravili seriju 6:0 i nisu dozvolili domaćinu više od 2 minuta da postigne koš. Odmah na početku su zadali pod košem probleme Barseloni. Odlično i vrše pritisak na loptu u prenosu na igrače Barselone.