NEMANJA NEDOVIC, kosarkas Crvene zvezde, na utakmici Evrolige protiv Virtusa, u hali Segafredo Arena. Bolonja, 31.01.2023. foto: MN Press / bc Kosarka, Euroleague, Crvena zvezda, Virtus
Nemanja Nedović na meču protiv Virtusa prošle sezone, Foto: MN Press

Evroliga

Katastrofalno poluvreme i promašaji za 3 “sahranili” Zvezdu u Bolonji: Treći uzastopni poraz u Evroligi i povreda Nedovića

Treći uzastopni poraz Crvene zvezde u Evroligi. Virtus je u Bolonji slavio 85:79 i upisao svoju treću pobedu.

Kako su odigrali ovaj meč igrači u crveno-belim dresovima, može se reći da su dobro i prošli. Uostalom na 26 sekundi pre kraja su imali aktivan rezultat i samo 3 poena zaostatka.

Možda krajnji rezultat i ono što se dešavalo u poslednja dva minuta to ne govore, ali Crvena zvezda je odigrala još jednu izuzetno slabu utakmicu. Odakle uopšte početi?!

Pozicioni napad – problem nad problemima

Da li od toga što je šut za 3 poena na poluvremenu bio 1/13, a na kraju 8/33?! Od očajnog Nejpira sa samo jednim košem i Teodosićevih 0/4 za 3 u prvih 20 minuta ili pre svega od očiglednog problema sa organizacijom napada.

Drugu utakmicu zaredom crveno-beli imaju problema sa pozicionim napadom, a to se ne očekuje od ekipe koja u svojim redovima ima Nejpira, Teodosića, Nedovića… Nikad ambicioznija ekipa i nikad jača sada je na skoru 1:3, a očekivalo se makar suprotno zbog rasporeda na startu.

Nema sumnje da će ovaj poraz morati da upali i neke crvene lampice na Malom Kalemegdanu. Jedino što je valjalo jeste eventualno poslednja četvrtina u kojoj je ekipa pokazala karakter i da se ne predaje.

Pitanja za Ivanovića

Ipak, nedopustive su neke situacije, povremeno čak i ponašanje pojedinih igrača na terenu. Uostalom meč je ušao u neizvesnu završnicu više zbog grešaka igrača Virtusa koji su makar u 4-5 navrata davali Zvezdi šansu da se potpuno vrati u meč, a ne zbog neke tečne igre crveno-belih.

Zašto te šanse nisu iskorišćene, zašto Nejpir šutira u 3. sekundi napada posle ukradene lopte na -6, zašto je Lazić taj koji mora da pogađa trojke, i još nekoliko zašto?! To su već pitanja za Duška Ivanovića i njegov stručni štab.

Toko Šengelija je bio nerešiva enigma za goste, ubacio je 19 poena uz 6 skokova. Isto tako je na pravi način i razigravao saigrače, te je zahvaljujući njemu Virtus imao i +16 i +14 u nekoliko navrata. Osim njega sjajan je bio Belineli sa 15 poena (4 trojke), 13 je ubacio Miki, a 11 Kordinije.

Nejpir je u drugom poluvremenu došao do svojih 23 poena, ali njegova statistika je prilično slaba – 5/9 za dva, 3/10 za 3, 5 asistencija, 3 ukradene lopte i 3 izgubljene lopte. Još slabiji je bio Teodosić sa 1/7 za tri poena. Drugi strelac tima je bio Mitrović sa 14 poena.

Povreda Nedovića

Takođe, osim tri uzastopna poraza problem sigurno predstavlja i povreda Nedovića, koji je napustio teren u drugoj četvrtini i drugo poluvreme posmatrao u civilu.

Tok meča

IV četvrtina

85:79 – Dao je nadu trojkom Nejpir na 46 sekundi do kraja kada je smanjio na samo 3 poena zaostatka. Ali potom bespotrebni faul Luke Mitrovića i potom promašaj Nejpira za novu trojku su doneli pobedu Virtusu.

80:74 – Kakav nesportski faul Šengelije nad Nejpirom. A onda Nejpir posle tajmauta baca loptu u ruke Dobriću i tako je verovatno otišla i poslednja nada za preokret. Nakon toga Mitrović izbija čistu loptu Kordinijeu, ali sude dosuđuju faul. I to stavlja tačku na ovaj meč

75:69 – Može li Zvezda u poslednja dva minuta do potpunog preokreta? Mogli su čak i da se spuste na -4, ali opet očajno organizovan napad.

69:59 – Ma kad ne ide, ne ide. U stvari i poene i sreću morate zaslužiti, ali ono što igrači Zvezde pokazuju na terenu, ne govori da zaslužuju išta. Čak i trenucima kad im se protivnik “nudi”, bilo je i samo 7 razlike, i nekoliko šansi da se dođe do egala, ali sve svoje šanse su promašili. Nejpir je u tome prednjačio.

III četvrtina

62:55 – Da li je Gedraitis upravo sa dve uzastopne trojke vratio Zvezdu u život?! Njegovi pogoci su pokrenuli Beograđane u poslednja dva minuta treće četvrtine. Polaganjem Nejpira uz zvuk sirene dolaze na samo 7 poena zaostatka.

62:47 – Opet dve uzastopno pogođene trojke Virtusa. I očas posla su napravili seriju 7:0. Nejpir je pogodio prvu trojku na meču posle 5 promašaja, ali daleko je od igre zbog koje je doveden i koja se očekuje od njega.

52:42 – Evo konačno neke mini serije igrača Crvene zvezde. Odbrana sasvim solidno funkcioniše i na početku drugog poluvremena, pomažu u tome i greške igrača Virtusa. Ipak, Šengelija je nezaustavljiv, već ima 13 poena. Sada je već očigledno da crveno-beli i drugu utakmicu zaredom imaju problema s pozicionim napadom.

Crvena zvezda će u nastavku meča igrati bez Nemanje Nedovića koji se uhvatio za zadnju ložu u drugoj četvrtini prilikom jednog šuta. Sada je ostao u svlačionici.

II četvrtina

44:33 – Kako su odigrali prvo poluvreme, igrači Zvezde još i imaju odličan rezultat. Teodosić i Nejpir su promašili svih 4 šuta za 3 poena, ukupno trojke 1/13. Amerikanac prilično slab i indolentan na parketu. Uopštena organizacija napada crveno-belih je katastrofalna. Možda su 3 napada dobro odigrali.

38:22 – Tako to bude kada ne koristite dobru odbranu i greške protivnika. Očas posla vas rival iskažnjava. U dva napada zaredom je Ludnberg zalepio blokade Hangi i Gedraitisu, a potom iz tranzicije su ubačene 2 trojke. Kordinije razbija Zvezdinu defanzivu svojim utrčavanjima.

S druge strane, Nejpir je dobio i udarac u lice zbog koga je morao napolje, a Jago dos Santos za sada se ne snalazi nimalo.

26:20 – Konačno su igrači Crvene zvezde pogodili za tri poena, tek u desetom pokušaju (po 3 promašili Teodosić i Nejpir). Pogodio je Adam Hanga.

I četvrtina

26:15 – Teško da mogu gore da igraju košarkaši Crvene od ovoga što su pokazali u 1. četvrtini. Sve je na kraju začinjeno i nesportskim faulom Simonovića. Napravili su domaći seriju 11:0 uz 2 trojke Pajole. Crveno beli su promašili svih 7 pokušaja za 3 poena, ali to je još i najmanji problem.

13:7 – Napravila je Zvezda seriju 4:0, ali katastrofalna igra u napadu se nastavila, pre svega u organizaciji. Šabaz Nejpir i Gedraitis kao da nisu prisutni na utakmici. Svih 6 šuteva za tri poena su promašeni, slobodna bacanja 3/6. Da nije dobre odbrane razlika bi bila još veća.

8:2 – Očajan početak Crvene zvezde, konfuzija totalna u napadu. Nejpir je imao dva ogromna promašaja za tri poena, i Gedraitis je promašio dva šuta. Na drugoj strani Belineli je postigao 2 trojke.