Miloš Teodosić
Adam Hanga (Foto: MN press)

Kraj Zvezdinog crnog niza: Košarkaški majstor Teo “vukao”, a Brazilac dotukao Bajern u poslednjim sekundama

Košarkaši Crvene zvezde slavili su protiv Bajerna iz Minhena u meču šestog kola Evrolige sa 74:68. Pred oko 17.000 u Areni meč je rešio iskusni Miloš Teodosić “dabl-dablom” od 16 poena i 11 asistencija.

Crveno-beli su nadoknadili 14 poena zaostatka iz treće četvrtine i tako prekinuli seriju od četiri vezana poraza u elitnom takmičenju. Tačku na teško izvojevani trijumf stavio je Brazilac Jago Dos Santos trojkom 18 sekundi pre kraja.

Prvu četvrtinu obeležio je tandem gostiju Ibaka – Edvards. Zajedno su ubacili 14 poena i posle početničkih grešaka Zvezde (četiri izgubljene lopte) i očajnog šuta iz igre (5/17), doneli Bajernu komotnih sedam poena razlike na kraju prve četvrtine (19:12).

Iako gosti nisu uspeli da pogode koš više od tri minuta u nastavku, Zvezda to nije iskoristila. Kao da su igrali vatrenom loptom crveno-beli pa smo videli nekoliko netačnih dodavanja, ili užasnih poteza poput onog promašenog polaganja Tobija zbog kojeg je Slovenac izviždan poslat na klupu.

Probudio se u ovom delu igre Miloš Teodosić, sa dve lepe asistencije za zakucavanja zapalio je Arenu i približio Zvezdu na 24:27, ali je Bajern potom trojkom Obsta opet pobegao na devet poena razlike (35:26). Ipak, Zvezda u finišu “zateže” odbranu i trojkom Hange u poslednjoj sekundi na pauzu ide sa “minus dva”.

Dve vezane trojke Bavaraca pa zakucavanje Bomara i prvi put dvocifrena prednost za Bajern (33:43) na startu treće četvrtine nisu obeshrabrile crveno-bele. Zapravo, svaki put kada bi Zvezda smanjila, pojavio bi se neki Bolmaro ili Bonga da ubaci trojku i vrati Bajernu razliku.

Tako je bilo i u poslednjem minutu treće deonice. Zvezda je stigla “minus 14”, Jago je trojkom spustio prednost Bavaraca na pet razlike, a zatim Davidovac polaganjem na tri u poslednjem minutu (53:56). Međutim, opet se pojavio Bonga i novom trojkom odveo Bajern sa “plus šest” nu poslednju deonicu.

Zvezda Bajern 3

Brzo je Zvezda stigla do izjednačenja trojkom Teodosića, a serijom od 10:1 do polovine poslednje četvrtine stigla je do vođstva od 63:60. Delom i zbog činjenice da Bajern nije mogao da pogodi koš, lopta im je izlazila iz obruča kao da je začaran na oduševljenje Zvezdine publike.

Bajern do kraja meča nije pronašao izlaz iz napadačke krize u koju je uao. Ubacili su samo devet poena puleni Pabla Lasa u poslednjoj četvrtini, a definitivno ih je dotukla trojka Jaga 18 sekundi pre kraja kojom je Zvezda otišla na nedostižnih 72:68.

Sferopulos: Psihološki važna pobeda

Trener Zvezde Janis Sferopulos je zadovoljan pobedom nad Bavarcima.

– Vrlo sam srećan i zadovoljan jer su igrači dali maksimum. Ovo je njihova pobeda, dali su srce. Nervozna utakmica, ali su pokazali karakter i želju da pobede. Trebala nam je ova pobeda iz psiholoških razloga kako bismo igrali bolju košarku – rekao je grčki stručnjak.

C. ZVEZDA – BAJERN 74:68 (12:19, 21:16, 20:24, 21:9)

Sudije: Emilio Perez, Mikele Rosi, Serđo Silva.

CRVENA ZVEZDA: Lazarević, Teodosić 16, Hanga 3, Davidovac 5, Mitrović 11, Simonović, Nejpir 11, Tobi 7, Bolomboj 8, Giedraitis 5, Kuzmić, Dos Santos 8.

BAJERN: Vajler-Bab 5, Fransisko 5, Edvards 16, Gifaj, Bonga 12, Bolmaro 12, Obst 3, Ibaka 10, Heris, Branković, Buker 5, Gilespi.

Zvezda Bajern 1

Laso: Morali smo pametnije

Španac na klupi Bajerna Pablo Laso kaže da je njegov tim morao pametnije da odigra.

– Trebalo je da budemo pametniji u ključnim trenucima. Falilo nam je i iskustvo. Moramo da naučimo da bolje kontrolišemo vođstvo na ovakvim utakmicama – zaključio je Laso.

Tok meča:

IV ČETVRTINA

68:68Kraj utakmice! Pobeda Zvezde posle velike drame i neizvesne završnice. Trojkom Jaga Dos Santosa 18 sekundi pre kraja crveno-beli stižu do druge pobede u Evroligi.

68:68 – Trojka Teodosića i četiri poena razlike za crveno-bele na dva i po minuta pre kraja meča. Pablo Laso traži tajm-aut, probudila se publika u Areni, gledaćemo zanimljiv finiš ovog meča. Po povratku na parket Bajern daje četiri laka poena preko Bonge i Bolmara pa je na minut i 15 sekundi pre kraja nerešeno.

63:60 – Zvezda je u seriji od 10:1 tačno na polovini poslednje četvrtine. Vratio se na teren Šabaz Nejpir, a igrači Bajerna ne mogu ništa da pogode u ovim trenucima. Lopta im izlazi iz obruča kao da je začaran, pa Zvezda vodi na polovini poslednje deonice.

59:60 – Teodosić je doneo izjednačenje crveno-belima trojkom posle minut igre u poslednjoj četvrtini, a onda revija promašaja na obe strane pa već neko vreme stoji aktuelan rezultat na semaforu. I jedni i drugi su nervozni što obećava uzbudljivu završnicu.

III ČETVRTINA

53:59 – Spustio je Jago trojkom prednost Bavaraca na pet razlike, zatim Davidovac polaganjem na tri u poslednjem minutu, ali je Bonga trojkom odveo Bajern sa “plus šest” na pauzu. Zvezda je opet jurila veliku razliku i stigla, videćemo ima li snage za preokret.

48:56 – Tobi sa dva plus jedan i Gedraitis iz kontre spuštaju prednost Bajerna na osam poena razlike. Tajm-aut za Pabla Lasa, a primetno je da je Nejpir zvižducima ispraćen na klupu za rezerve od strane Zvezdine publike.

41:52 – Svaki put kad Zvezda smanji, pojavi se neki Bolmaro ili Bonga da ubaci trojku i vrati Bajernu 12 poena razlike. Sada je Edvards dobio dva plus jedan za najveću razliku na meču “plus 14”. Nejpir je smanjio trojkom, ali potrebno je da se i ostali uključe.

33:43 – Dve vezane trojke Bavaraca pa zakucavanje Bomara i prvi put dvocifrena prednost za Bajern. Sferopulos traži tajm-aut, zvezdaši sa tribina zvižde svojim igračima. Loš start treće četvrtine za crveno-bele koji su u nok-daunu.

II ČETVRTINA

33:35Kraj prvog poluvremena! Kako su igrali – crveno-beli ne gube mnogo. Muče se i pod svojim i pod protivničkim košem, promašili su tri polaganja, ali je Adam Hanga trojkom u poslednjoj sekundi ipak sačuvao nadu svom timu posle prvih 20 minuta igre.

26:35 – Dve lepe asistencije Toedosića za dva efektna zakucavanja “zapalile” su Arenu, pa je Pablo Laso reagovao tajm-autom. Njegov tim je odmah zaustavio seriju Zvezde od 5:0 i vratio meč u kome vodi u miran tok. Trojka Obsta za “+9” i tajm-aut Sferopulosa na 2,20 minuta do kraja.

19:27 – Nema Zvezda rešenje za Bavarce koji igraju komotno. Čak i kada promaše za tri poena, tu je neko kao Ibaka da uhvati loptu i poentira. Delije su nervozne, pa Nejpir dobija zvižduke svaki put kada dođe u kontakt sa loptom.

17:20 – Uspela je Zvezda da zategne malo odbranu i napravi mini-seriju od 5:0. Imali su crveno-beli dva napada i šansu da povedu, ali je Slovenac Tobi neverovatno promašio polaganje i ispraćen zvižducima na klupu. Bajern je prvi put u drugoj četvrtini ubacio loptu u koš tek posle tri minuta.

I ČETVRTINA

12:19 – Bajern je dvojkom Serža Ibake u poslednjoj sekundi došao do najvećih sedam poena razlike na kraju prve deonice. Prethodno je Teodosić izgubio loptu kada je Zvezda mogla da priđe na minus tri. Nema šta, gosti su manje lošiji i zato vode posle prvih deset minuta.

8:11 – Televizijski tajm-aut prekida seriju Bajerna. Posle sedam minuta igre, tim Pabla Lasa ima prednost, a Zvezda igra nervozno kao da nije izbacila iz glave poraze od Partizana u minulom periodu. Evo Miloša Teodosića sada na parketu, a Delije pokušavaju da animiraju publiku.

6:7 – Olako crveno-beli dozvoljavaju Karsenu Edvardsu da šutira, pa Amerikanac već ima pet poena, a Bajern vodi u Areni, koja je utišana. Hanga se “ispucava” za tri poena i promašuje, Zvezda ređa loše šuteve na polovini prve četvrtine.

2:0 – Bez koša su više od dva minuta bili i jedni i drugi, a seriju je prekinuo Mitrović koji je doneo prednost domaćinima. Zvezda ima šut iz igre 1/6 na startu, promašuju svi od reda, ali srećom Bajern to ne ume da iskoristi na startu meča.

Novi trener Zvezde Janis Sferopulos ne računa na ovom meču na Nemanju Nedovića i Branka Lazića.

Crveno-beli su ipak jači za Adama Hangu koji se vratio posle povrede zbog koje je propustio duel sa Partizanom u ABA ligi pre tri dana.