CRVENA ZVEZDA vs PARTIZAN Beograd, 03.06.2024. foto: Nebojsa Parausic Kosarka,

Košarka

Ledej promašio pobedu! Kontroverzna odluka sudija, Zvezda vodi 1-0 u finalu, ali ostala bez Jaga

Crvena zvezda je dobila i sedmi uzastopni Večiti derbi. Crveno-beli su poveli 1:0 u finalu plej-ofa Košarkaške lige Srbije. Pobedili su Partizan 89:88 diskutabilnu odluku sudija na 8 sekundi pre kraja, ali i tragičara Zeka Ledeja koji je promašio šut za pobedu u poslednjim sekundama.

Kontroverzni faul u napadu Ledeja

Evo i o čemu se radi. Partizan je imao napad, pri 88:87, u kome Avramović nije imao pravo rešenje, pokušao je za tri poena, ali je izblokiran. Ipak, Zek Ledej je uhvatio tu loptu i u skoku je izbacio pre isteka vremena i pogodio. Međutim, sudije su se oglasile i dosudile Ledeju ličnu grešku u napadu nad Lukom Mitrovićem.

Odluka je razbesnela Željka Obradovića koji je skočio i dobio onu “prepoznatljivu” boju u licu, dok je vikao na sudije. Sigurno prilično kontroverzna odluka, o kojoj će iz Partizana sigurno imati šta da kažu.

Mitrović je nakon toga pogodio jedno od dva slobodna bacanja. Nastala je prava gungula i zbunjujuća situacija uoči poslednjeg napada Partizana na meču. Prvo je Obradović uzeo tajm-aut, a onda je isto tražio Sferopulos. Međutim, tek posle toga je ustanovljeno da grčki stručnjak nije imao više tajm-auta, (greška zapisničkog stola?!). I to je izazvalo nekoliko minuta prekida.

Ledej promašio i zicer

Potom u “mrtvom vremenu” (lopta još nije izvedena iz auta) Ilić pravi faul na Ledeju. Prema FIBA pravilima to je slobodno bacanje za Partizan i lopta sa strane. Ledej je pogodio i bilo je jasno da crno-belima će biti dovoljna dvojka da bi pobedili.

Upravo je Amerikanac preuzeo odgovornost, zidao je sebi poziciju u reketu i pokušao svoj prepoznatljiv šut iz skoka jednom rukom, ali je promašio. Time je postao potpuni tragičar crno-belih, pogotovo jer je u poslednjem minutu meča na 87:87 promašio čist zicer na obruču.

Imao je Partizan mnogo prilika, posebno u završnici ne samo da preokrene, već i da prelomi meč. Ali nisu to iskoristili. Ni njihovi protivnici se nisu proslavili, ali su bili srećniji na kraju da ipak dođu do pobede na već opisan način.

Zvezda ostala bez Jaga i Nedovića

Crvena zvezda je vrlo moguće za nastavak finalne serije ostala bez Nemanje Nedovića i Jaga dos Santosa. Nedović se najpre povredio i iznet je na klupu, vratio se nešto kasnije na parket ali nije mogao da nastavi. Brazilac, koji je do tog momenta bio najbolji igrač Zvezde, se takođe povredio i on je odnet direktno u svlačionicu.

Ponovo se Dejan Davidovac u timu Zvezde pokazao kao jedan od X faktora u Večitim derbijima. Odlično je odigrao i uz Gedraitisa pogađao kada je Zvezdi bilo potrebno i odlepljivao je. Meč je završio sa 23 poena kao najefikasniji u pobedničkom timu.

Kao što rekosmo, Jago je bio najbolji igrač Zvezde u prvom poluvremenu. Ukupno je postigao 18 poena (sve u prvih 20 minuta). Gedraitis je postigao svih 12 poena u drugom poluvremenu, a isti broj poena je dao i Mitrović. Mora se istaći da je Teodosić bio potpuno van svog ritma i odigrao verovatno najlošiji meč u dresu Zvezde.

Anđušić i Avramović pokretačka snaga Partizana

U redovima Partizana, bolji od svih ostalih su bili pre svega Avramović i Anđušić. Upravo su njih dvojica vraćali Partizan kad god bi se Zvezda odlepila na 7-8 poena, čak i donosili vođstvo. Aleksa je postigao 20, a Danilo 17 poena. Dvocifren je bio i Džejlin Smit sa 14, ali je prerano morao van zbog ličnih grešaka.

Drugi meč u seriji se igra u sredu u Beogradskoj areni pred navijačima Partizana.

Uživo:

IV četvrtina

88:87 – Potpuni haos na terenu sada, besni su svi iz Partizana. Ledej je uhvatio loptu i uspeo da uputi šut pre isteka napada i pogodi, ali su sudije pokazale da je napravio tom prilikom faul nad Lukom Mitrovićem. Obradović je zbog toga dobio crvenu boju u licu i vikao na sudije, dok je Ledej gledao okolo. Diskutabilna odluka na 7 sekundi do kraja.

87:87 – Dva napada nije iskoristio Partizan za vođstvo, Ledej je promašio čist zicer na obruču. Ni Zvezda nema boljih rešenja u napadu, Teodosić se ispucavao trojkama iako ništa nije pogodio.

87:85 – Tenzija sada i na parketu i na tribinama. Najpre faul Davidovcu i tehnička greška zbog reakcije. To je razljutilo navijače u prvim redovima, kao i trenera Sferopulosa koji je tražio čelendž, jer očigledno ne zna da toga nema u KLS, koji se igra po pravilima FIBA.

Partizan to nije iskoristio, pre svega Anđušić koji je promašio 2/3 slobodna bacanja. Ledej je uhvatio skok u napadu, ali loš napad su organizovali crno-beli. Ipak, na drugoj strani faul u napadu pravi Mitrović. Tražili su iz Partizana nesportski, što je izazvalo nove rasprave Obradovića i Teodosića sa sudijama.

83:83 – Partizan stiže do izjednačenje zahvaljujući seriji 6:0 preko Avramovića i Anđušića. Izgubili su igrači Zvezde svoj nalet sredinom poslednje četvrtine.

83:77 – I Branko Lazić je dobio petu ličnu grešku. Odmah je otrčao u svlačionicu kod Jaga. U međuvremenu po prvi put je na terenu Tompkins. Interesantna petorka Sferopulosa sa čak 4 krila i bez klasičnog centra. Vratio se povređeni Nedović. Ipak, trenutno mu to ne donosi rezultat.

Avramović na drugoj strani sjajno koristi svoju brzinu i promenu pravca tokom celog meča.

80:75 – Gedraitis koji se probudio u trećoj četvrtini, pogodio je novu trojku. Ali Zvezda je u novim problemima, sada se povredio Jago koji je iznet čak u svlačionicu. Po gestikulaciji reklo bi se da objašnjava da je nešto puklo.

III četvrtina

77:73 – Trojka Avramovića uz zvuk sirene, prethodno je pogodio i Smit za 6:0 seriju Partizana. Podigle su se tenzije i na terenu, a još više na tribinama tokom ove treće četvrtine. Dobra uloga američkog plejmejkera tokom celog meča, kao i Davidovca na drugoj strani.

U problemu su i jedni i drugi jer baš Smit ima 4 lične greške, kao i Branko Lazić.

69:62 – Morao je Obradović da traži tajm-aut posle serije Zvezde 9:0. Ponovo su pali u odbrani crno-beli, što na drugoj strani maksimalno kažnjavaju Davidovac i Gedraitis. Bolja energetski Crvena zvezda u prethodna 2-3 minuta, čvršća i to se vidi u rezultatu.

60:62 – Rezultatski je egal, ali nekako neverovatno da se postiže ovoliki broj poena i ovoliko lako i dalje. Pogotovo što je reč o finalu i duelu dva večita rivala. Anđušić i Smit su sada preuzeli konce igre Partizana dok Avramović odmara na klupi.

Za Zvezdu bi mogao problem da bude ukoliko se Nedović povredio, pošto je morao da bude iznet sa terena. Doduše, nije bio na očekivanom nivou danas. U igru se vratio Teodosić.

II četvrtina

51:52 – Kakvo poluvreme! Preko 100 poena ukupno za 20 minuta. Partizan je uspeo da preokrene posle onih 29:19 za Zvezdu u prvoj četvrtini. Fantastične procente šuta imaju i jedni i drugi. Zvezda za dva 10/15, za tri 5/11. Partizan još bolji za tri poena 8/15, i za dva 10/16.

Crno-beli su otišli sa prednošću pre svega zahvaljujući odličnoj odbrani u 2. deonici, ali i sjajnom protoku lopte u napadu. Anđušić je pogodio važne šuteve, Trifunović je prisutan na skoku. Na drugoj strani, furiozan početak Zvezde je “zašlajfovao” kad su na parketu, pre svih, Nedović, a potom i Teodosić i Gedraitis.

47:45 – Jago “čupa” Zvezdu iz krize novom trojkom za svoj 16. poen. Prethodno je Avramović sa penala doneo prvo vođstvo Partizanu na utakmici. Jasno je da defanzivno Partizan igra odličnu drugu četvrtinu i za to je nagrađen i u napadu. Zaustavili su pik’en rol Sferopulosovih igrača u napadu, pokretljiviji, koriste sporu organizaciju i soliranje Nedovića.

40:39 – Uspeo je Partizan da stisne odbranu u drugoj deonici, pre svega da zaustavi prvi prodor Zvezdinih plejeva i asistencije koje potom dele. Zasluga je to odlične kretnje Avramovića i Trifunovića. U napadu su stekli strpljenje i nalaze se prava rešenja.

35:34 – Zvezda održava prednost između 5-7 poena. Na teren je ušao i Teodosić, kao i Gedraitis, i interesantno je da je to donelo probleme u napadu Zvezde. Avramović, na drugoj strani, unosi energiju u tim Partizana, uzima odgovornost i vuče tim napred.

I četvrtina

31:24 – Neverovatno efikasna prva četvrtina, pogotovo crveno-belih. Šut za tri poena za sada služi sjajno i jedne i druge (Zvezda 5/8, Partizan 4/4). Imali su i dvocifrenu prednost domaći, uglavnom zahvaljujući Jagu koji je i prvi dvocifreni na meču. Zvezda nema nijednu izgubljenu loptu, naspram tri Partizanove. problem za crno-bele je ulaz po čeonoj liniji Davidovca, koji je lako poentirao u tim situacijama.

19:15 – Zvezda je bila u seriji 12:0, a potom je Partizan odgovorio sa 5:0 na krilima Pantera i Smita.

13:10 – Efikasan početak utakmice na obe strane. Na Ponitkinu trojku je odgovorio Jago sa 2 trojke u nizu.