Makabi na federe Džoša Niba pokazao zašto Zvezda nije elita Evrolige: Crveno-beli od +16 do poraza

Crvena zvezda poražena je od Makabija kod kuće rezultatom 84:80 u okviru 29. kola Evrolige. To je 19 poraz Zvezde, te 16 pobeda Makabija. Međutim na poluvremenu nije izgledalo da će tako biti.

Zvezda je na pauzu između poluvremena otišla pri rezultatu 47:31, te sa izuzetnom energijom i nekoliko raspoloženih igrača. Šta se desilo u svlačionici i zašto su igrači na drugo poluvreme izašli pogubljeni ostaje nejasno.

Tim Janisa Sferopulosa je u nastavku izgledao kao kadetska skupina mladih talenata koja je došla da se dokaže protiv prvog tima. Tako su i igrali. Lako je Makabi prešao u prednost, te sa seriom 17:2 u poslednjoj četvrtini prešao u vodjstvo. Možda bi mogli svi skupa da se zapitaju zašto im je polu prazna dvorana!

Džoš Nibo, solidan igrač na poziciji pet, je uspeo da protiv Zvezdinih centara upiše 18 poena i neverovatnih 13 skokova, te potpuno dominra reketom. Najefikasniji u timu iz Izraela ipak je bio Kolson sa 23 poena, dok je kod Zvezde prednjačio Jago sa 20.

Svakako Crvena zvezda se oprašta polako od Evrolige dok Makabi piše važnu pobedu u borbi za plej-in iako većinu utakmice nije izgledao kao ekipa koja bi trebalo da se bori za to mesto.

Ovo je prva pobeda Makabija u Beogradu protiv crveno-belih posle 11 godina. I prva posle sedam evroligaških utakmica.

UŽIVO:

IV četvrtina:

84:80 – Zvezda je ispustila +16 sa poluvremena te će poražena morati da izađe iz polu prazne hale.

67:70 – Jago je bio poloviča nsa penala, Boldvin je promašio, pa je Hanga u kontri pogodio trojku i smanjio zaostatak Zvezde. Makabi je napravio seriju 17:2 u poslednjoj četvrtini!

61:63 – Makabi je prešao u vodjstvo, uspela je ekipa Zvezde da ispusti +16 sa poluvremena.

61:59 – Makabi se potpuno vratio u utakmicu, deluje kao da je zvezda potpuno neorganizovana.

III četvrtina:

KRAJ III četvrtine61:53 – Makabi se potpuno vratio u utakmicu, dok Zvezda u napadu ne može išta da pogodi. Očekuje nas poslednja četvrtina i sigurno uzbudljiva završnica utakmice.

59:49 – Ekipa Makabija konačno pokazuje želju ili kako bi drugačije rekli – “zube”. Deluje da Zvezda gubi konce, i u napadu i u odbrani. Međutim Hanga ne dozvoljava Makabiju da dodatno spusti minus, vraća na dvocifrenu razliku.

55:43 – +14 za Zvezdu, i dalje Makabi ne liči na ekipu koja je zaslužila plej-in.

51:39 – Jako težak šut za tri pogodio je Braun, potom i zakucavanje Klivlenda. Jago se muči sa organizovanjem napada, te Makabi smanjuje prednost Zvezde.

II četvrtina:

47:31 – Poluvreme – Lista strelaca na poluvremenu

ZVEZDA: Smart 12 (3sk), Lazarević, Hanga 4 (3as, 2sk), Davidovac 4, Mitrović 3 (3as, 3sk), Tobi, Bolomboj 7 (5sk), Ilić, Gedraitis 2, Gilespi 1 (2sk), Jago 11 (4as)

41:28 – +13 za Crvenu zvezdu, raspucani su igrači Janisa Sferopulosa. Smart konačno navijačima pokazuje zašto je bio najbolji strelac Dži lige, a trenutno je najefikasniji sa 12 poena.

33:22 – Igrači Makabija su ušli u nervozu, te promašuju i otvorene šuteve. Sa druge strane igrači zvezde koriste prilike te su prvi put stigli do dvocifrene prednosti.

26:20 – Zvezda nastavlja dobro da igra, ukoliko crveno-beli slave radovaće se i Partizan.

I četvrtina:

KRAJ I četvrtine21:17 – Zvezda koja je desetkovana zasada odoleva napadima Makabija, koji se propisno izmašivao na početku utakmice. Bolomboj je nastavio sa dobrim partijama, te je ponovo najefikasniji u dresu Crvene zvezde sa 7 poena, na drugoj strani prednjači Vejd Boldvin sa 5 koliko ima i Kolson.

14:13 – Zvezda poentira sa slobodnih bacanja, a posle Jaga sa linije za jedan poen poentirao je i Bolomboj. Makabi se muči u napadu, međutim greške zvezde i ofanzivni skokovi igrača tima iz Izraela i dalje drže goste u igri.

11:9 – Prve poene dao je Vejd Boldvin, kog se nerado sećaju navijači Zvezde pošto je pre samo dve sezone protiv crveno-belih zabeležio rekord karijere sa 29 poena u dresu Bajerna

7:3 – Zvezda igra dobro, a fantastičnim potezom (rolingom i zakucavanjem) krunisao je dobru igru tima Luka Mitrović. Nakon toga do 7:3 zvezda je došla posle dobre odbrane, te koša uz faul nad Bolombojem.

Sastavi

Sastav Zvezde: Smart, Lazarević, Hanga, Davidovac, Mitrović, Tobi, Bolomboj, Ilić, Gedraitis, Gilespi, Jago

Sastav Makabija: Klivlend, Veb, Braun, Boldvin, Menko, Dibartolomeo, Rivero, Koen, Tomason, Nebo, Blat, Kolson

“NADAMO SE DA ĆE PUBLIKA DOĆI”

Sferopulos se oglasio pred meč.

“Igramo protiv atletski odličnog tima koji ima sjajan ofanzivni ritam. Znamo da moramo defanzivno da budemo veoma dobri ili ćemo imati probleme, zato što oni imaju talenat da postižu lake poene. Imaju dosta kreatora koji mogu da nam naprave probleme i zato moramo da budemo dobri u svakom posedu, da ih branimo – rekao je Sferopulos, te dodao:

– Da zaustavimo njihovu ofanzivnu igru i da mi u napadu budemo pametni, da ‘čitamo’ ono šta će oni raditi, jer rade različite stvari. Moramo da budemo koncentrisani i da igramo na pravi način i to je plan za meč. Nadamo se da će navijači da nam pomognu. Znamo da na tabeli ne stojimo najbolje, ali se nadam da će publika doći da nas podrži – rekao je grčki stručnjak.

Tabela

Crvena zvezda se nalazi na 16 mestu sa18 poraza i samo 10 pobeda, te je izgubila šanse za prolaz u doigravanje. Dok se sa druge strane nalazi Makabi koji je deveti na tabeli sa 15 pobeda i 13 poraza i imperativ pobede im je na najvišem nivou.